Lyže s viazaním

Lyže si získavajú pozornosť športových nadšencov z celého sveta. U nás nájdete najväčšiu ponuku kvalitných lyží od top svetových výrobcov. V ponuke máme špičkové zjazdové, all mountain, freestyle, freeride a skialpinistické lyže. Potrebujete poradiť s výberom lyží ? Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk.

Lyže s viazaním

Vyberte si kvalitné pánske, dámske alebo detské a juniorské lyže pre najmenších pretekárov. K vybraným modelom lyží vám ponúkame bezkonkurenčný zákaznícky servis, ako je napríklad nastavenie a montáž viazania úplne zadarmo. S výberom nových lyží vám poradia naši skúsení kolegovia online aj offline, ktorí nielen predávajú, ale aj jazdia. Pripravili sme si pre vás prehľadný článok - ako vybrať ideálne lyže.

Ako si správne vybrať lyže?

Výber vhodných a ideálnych lyží môže byť niekedy doslova nočnou morou. Dnes poznáme niekoľko desiatok špičkových výrobcov, každý z nich ponúka niečo iné. Pri výbere nových lyží je dôležité sa zamerať na tieto základné kritéria - pohlavie, výška, váha, skúsenosti jazdca, materiál, technológie a technické parametre lyží. Kľúčovou vlastnosťou je komfort, bezpečnosť a pôžitok z jazdy. Berte do úvahy aj váš predpokladaný pokrok, kde a ako budete jazdiť (zjazdovka, park, upravená, neupravená, prašan, mimo zjazdovku a pod.).

Lyže s viazaním

Zjazdové lyže - Sú najčastejšie používané na upravené zjazdovky a pre lyžiarov, ktorí si zakladajú na výkone, športe, komforte a chcú jazdiť v stredisku. Rozdeľujú sa na slalomové, univerzálne a obrákové lyže. Stred u väčšiny lyží sa pohybuje v rozmedzí od 65 do 70 mm. Prečítajte si tiež článok - Top lyže pre sezónu 2021.

  • Slalomové (krátky oblúk, rádius od 9 do 13 m) - Ideálna dĺžka "slalomiek"vzhľadom na výšku postavy je od -10 do -20 cm (podľa skúseností lyžiara).
  • Univerzálne (stredný oblúk, rádius od 13 do 18 m)Ideálna dĺžka "univerzálok" vzhľadom na výšku postavy je od -10 do -15 cm (podľa skúseností lyžiara).
  • Obrákové (dlhý oblúk, rádius od 17 do 25 m)Ideálna dĺžka "obračiek" vzhľadom na výšku postavy je od +5 do -10 cm (podľa skúseností lyžiara).

All Mountain lyže - Sú univerzálnou voľbou vhodnou pre jazdu na upravených zjazdovkách aj mimo nich - hlbší, čerstvý sneh, rozbité zjazdovky a pod. Poskytujú dobré jazdné vlastnosti, ako v upravenom, tak aj v neupravenom teréne vďaka stredovej šírke od 70 do 90 mm a rádiusu od 14 do 18 metrov. Dĺžka lyží k výške postavy je od -5 do -10 cm, naopak začiatočník volí lyže vo výške od brady po nos.

Freestyle - Lyže sa využívajú na jazdu v parku. Disponujú veľmi odolným jadrom s pružnou konštrukciou na zvládnutie náročných trikov a skokov. Sú veľmi ľahko rozpoznateľné vďaka zaujímavému a hravému dizajnu. Lyže spoznáte podľa toho, že päta aj špička sú pridvihnuté dohora a ťažisko orientované na stred. Pri jazde v parkoch zvoľte radšej o 10 cm kratšie lyže. Pokiaľ vás zaujíma freestyle, tak si prečítajte článok - 7 najlepších freestylových parkov na Slovensku.

Freeride a skialpinistické lyže - Sú často označované ako skialp. Určené sú pre pokročilých jazdcov, ktorí vyhľadávajú adrenalín mimo zjazdovku, vo voľnom teréne a v prašane. Sú určené na výšľap, majú nízku hmotnosť, vyššiu tuhosť a sú určené do náročnejších podmienok. Šírka stredu je od 80 do 100 mm a dĺžka vzhľadom na výšku postavy od +5 do -5 cm.

Tabuľka odporúčanej veľkosti lyží

Druh lyží Doporučená dĺžka lyží k postave Rádius Šírka stredu lyže
Slalomové lyže - 20 cm až - 10 cm do 13 m 66 - 70 mm
Obrovský slalom - 10 cm až - 5 cm nad 16 m 66 - 70 mm
All-round - 15 cm až - 10 cm 12 m - 16 m 68 - 75 mm
All-mountain - 10 cm až - 5 cm 14 m - 17 m 75 - 90 mm
Freeride - 5 cm až + 5 cm nad 15 m 90 - 130 mm
Freestyle - 20 cm až - 5 cm nad 14 m 80 - 90 mm
Juniorské - 20 cm až -10 cm do 13 m 60 - 75 mm
Detské - 20 cm do 10 m 60 - 70 mm

Intenzívny zážitok s kvalitnými lyžami

Rocker alebo Camber

Roker či Camber, majte v tom konečne jasno! Camber lyže sa dotýka povrchu na päte a špičke, pričom stred lyže je prehnutý nahor. Tieto lyže sú vhodnejšie na klasickú zjazdovku. Opakom sú Roker lyže, kedy zostáva päta a špička prehnutá smerom nahor a stred lyže nadol. Tieto sú určené pre ovládanie mimo zjazdovku napr. v prašane.

Tvrdosť lyží

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na zážitok z jazdy je tvrdosť lyže. Závisí od použitia materiálov a špeciálnych technológií. Tie najtvrdšie lyže sú osadené titanovou platňou, titanalom alebo karbónovou vložkou. Kľúčovou vlastnosťou je použitie dreva, teda druh dreva, jeho tvrdosť, pružnosť a jedinečné vlastnosti. Niektoré kompozitné lyže nahrádzajú funkciu dreva vďaka nižšej hmotnosti. Sú to predovšetkým lacnejšie modely vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov.

Základné rozdelenie lyžiarov

Začiatočník - jazdec, ktorý ešte nikdy nelyžoval prípadne lyžoval veľmi málo. Takýto lyžiar uprednostňuje pomalú, koordinovanú jazdu, učenie sa základným pohybom, prvým oblúkom a lyžiarskemu postoju.

Mierne pokročilý - jazdec, ktorý lyžuje rekreačne, občas - môžeme tu zaradiť dovolenkového lyžiara (jazda 5 krát za sezónu). Takýto lyžiar zvláda techniku lyžovania, zvládne jazdiť vo všetkých strediskách a na každom svahu, robí plynulé oblúky, pohybuje sa strednou rýchlosťou a snaží sa zlepšiť.

Pokročilý - jazdec, ktorý má patričné dlhoročné skúsenosti s lyžovaním - môžeme tu zaradiť jazdca, ktorý počas sezóny pravidelne lyžuje. Takýto lyžiar zvládne jazdu na akýchkoľvek lyžiach, hravo jazdí na každom svahu v rôznej obtiažnosti, ovláda carving a na svahu je ako doma.

Expert - jazdec, ktorý to s lyžovaním myslí vážne alebo profesionálne - môžeme tu zaradiť jazdca profesionála, klubového jazdca, ktorý počas sezóny aj mimo nej jazdí pravidelne. Takýto lyžiar ovláda lyže bez problémov, akýkoľvek svah a terén zvládne ľavou zadnou. Športovo ladená jazda, rýchlosť a výkon sú na prvom mieste.

Filtrovať produkty