Lyže

Lyže v poslednej dobe zažívajú nevídaný rast a získavajú si čoraz viac športových nadšencov z celého sveta. U nás nájdete širokú ponuku kvalitných lyží od popredných svetových výrobcov. Na svoje si príde začiatočník aj expert. V ponuke máme špičkové zjazdové lyže, all mountain, freestyle, freeride či skialpinistické lyže. Vyberte si kvalitné pánske, dámske alebo detské lyže pre najmenších pretekárov. K vybraným modelom lyží vám ponúkame bezkonkurenčný zákaznícky servis, ako je napríklad nastavenie a montáž viazania úplne zadarmo. S výberom nových lyží vám poradia naši skúsení kolegovia online aj offline, ktorí nielen predávajú, ale aj jazdia.

Lyže

Ako si správne vybrať lyže?

Výber lyží môže byť niekedy doslova nočnou morou. Dnes poznáme niekoľko desiatok špičkových výrobcov, každý z nich ponúka niečo iné. Pri výbere a kúpe sa prioritne orientujte na základné kritéria, ako je pohlavie, výška, váha, skúsenosti jazdca, materiál, technológie a technické parametre lyží. Kľúčovou vlastnosťou je komfort, bezpečnosť a jedinečný pôžitok z jazdy. Berte do úvahy aj váš predpokladaný pokrok a kde budete jazdiť (zjazdovka, park, upravená, neupravená, prašan, mimo zjazdovku a pod.).

Zjazdové lyže sú najčastejšie používané na upravené zjazdovky a pre lyžiarov, ktorí si zakladajú na výkone, športe, komforte a chcú jazdiť v stredisku. Rozdeľujú sa na slalomové, univerzálne a obrákové lyže. Stred u väčšiny lyží sa pohybuje v rozmedzí od 65 do 70 mm.

  • Slalomové (krátky oblúk, rádius od 9 do 13 m)ideálna dĺžka lyží vzhľadom na výšku postavy je od - 10 do - 20 cm (podľa skúseností lyžiara).
  • Univerzálne (stredný oblúk, rádius od 13 do 18 m)ideálna dĺžka lyží vzhľadom na výšku postavy je od - 10 do - 15 cm (podľa skúseností lyžiara).
  • Obrákové (dlhý oblúk, rádius od 17 do 25 m)ideálna dĺžka lyží vzhľadom na výšku postavy je od + 5 do - 10 cm (podľa skúseností lyžiara).

All Mountain lyže sú univerzálnou voľbou vhodnou pre jazdu na upravených zjazdovkách aj mimo nich - hlbší, čerstvý sneh, rozbité zjazdovky a pod. Poskytujú dobré jazdné vlastnosti, ako v upravenom, tak aj v neupravenom teréne vďaka stredovej šírke od 70 do 90 mm a rádiusu od 14 do 18 metrov. Dĺžka lyží k výške postavy je od - 5 do - 10 cm, naopak začiatočník volí lyže vo výške od brady po nos.

Freestyle lyže sa využívajú na jazdu v parku. Disponujú veľmi odolným jadrom s pružnou konštrukciou na zvládnutie náročných trikov a skokov. Sú veľmi ľahko rozpoznateľné vďaka zaujímavému a hravému dizajnu. Lyže spoznáte podľa toho, že päta aj špička sú pridvihnuté dohora a ťažisko orientované na stred. Pri jazde v parkoch zvoľte radšej o 10 cm kratšie lyže.

Freeride a skialpinistické lyže, sú často označované ako skialp. Určené sú pre pokročilých jazdcov, ktorí vyhľadávajú adrenalín mimo zjazdovku, vo voľnom teréne a v prašane. Sú určené na výšľap, majú nízku hmotnosť, vyššiu tuhosť a sú určené do náročnejších podmienok. Šírka stredu je od 80 do 100 mm a dĺžka vzhľadom na výšku postavy od + 5 do - 5 cm.

Kvalitný zážitok s kvalitnými lyžami

Rocker alebo Camber

Roker alebo Camber - majte v tom konečne jasno. Camber lyže sa dotýka povrchu na päte a špičke, pričom stred lyže je prehnutý nahor. Tieto lyže sú vhodnejšie na klasickú zjazdovku. Opakom je Roker, kedy zostáva päta a špička prehnutá smerom nahor a stred lyže nadol. Tieto sú určené pre ovládanie mimo zjazdovku napr. v prašane.

Tvrdosť lyží

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na zážitok z jazdy je tvrdosť lyže. Závisí od použitia materiálov a špeciálnych technológií. Tie najtvrdšie lyže sú osadené titanovou platňou, titanalom alebo karbónovou vložkou. Kľúčovou vlastnosťou je použitie dreva, teda druh dreva, jeho tvrdosť, pružnosť a jedinečné vlastnosti. Niektoré kompozitné lyže nahrádzajú funkciu dreva vďaka nižšej hmotnosti. Sú to predovšetkým lacnejšie modely vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov.

Základné rozdelenie lyžiarov

Začiatočník - jazdec, ktorý ešte nikdy nelyžoval prípadne lyžoval veľmi málo. Takýto lyžiar uprednostňuje pomalú, koordinovanú jazdu, učenie sa základným pohybom, prvým oblúkom a lyžiarskemu postoju.

Mierne pokročilý - jazdec, ktorý lyžuje rekreačne, občas - môžeme tu zaradiť dovolenkového lyžiara (jazda 5 krát za sezónu). Takýto lyžiar zvláda techniku lyžovania, zvládne jazdiť vo všetkých strediskách a na každom svahu, robí plynulé oblúky, pohybuje sa strednou rýchlosťou a snaží sa zlepšiť.

Pokročilý - jazdec, ktorý má patričné dlhoročné skúsenosti s lyžovaním - môžeme tu zaradiť jazdca, ktorý počas sezóny pravidelne lyžuje. Takýto lyžiar zvládne jazdu na akýchkoľvek lyžiach, hravo jazdí na každom svahu v rôznej obtiažnosti, ovláda carving a na svahu je ako doma.

Expert - jazdec, ktorý to s lyžovaním myslí vážne alebo profesionálne - môžeme tu zaradiť jazdca profesionála, klubového jazdca, ktorý počas sezóny aj mimo nej jazdí pravidelne. Takýto lyžiar ovláda lyže bez problémov, akýkoľvek svah a terén zvládne ľavou zadnou. Športovo ladená jazda, rýchlosť a výkon sú na prvom mieste.

Filtrovať produkty

Sporten Glider 4
  • - 53 %
339,00 € od 159,00 €

Sporten Glider 4