Lyže s viazaním

Lyže v poslednej dobe zažívajú nevídaný rast a získavajú si čoraz viac športových nadšencov z celého sveta. U nás nájdete širokú ponuku kvalitných lyží od popredných svetových výrobcov. Na svoje si príde začiatočník aj expert. V ponuke máme špičkové zjazdové lyže, all mountain, freestyle, freeride či skialpinistické lyže. Vyberte si kvalitné pánske, dámske alebo detské lyže pre najmenších pretekárov. K vybraným modelom lyží vám ponúkame bezkonkurenčný zákaznícky servis, ako je napríklad nastavenie a montáž viazania úplne zadarmo. S výberom nových lyží vám poradia naši skúsení kolegovia online aj offline, ktorí nielen predávajú, ale aj jazdia.

Lyže s viazaním

Ako si správne vybrať lyže?

Výber lyží môže byť niekedy doslova nočnou morou. Dnes poznáme niekoľko desiatok špičkových výrobcov, každý z nich ponúka niečo iné. Pri výbere a kúpe sa prioritne orientujte na základné kritéria, ako je pohlavie, výška, váha, skúsenosti jazdca, materiál, technológie a technické parametre lyží. Kľúčovou vlastnosťou je komfort, bezpečnosť a jedinečný pôžitok z jazdy. Berte do úvahy aj váš predpokladaný pokrok a kde budete jazdiť (zjazdovka, park, upravená, neupravená, prašan, mimo zjazdovku a pod.).

Zjazdové lyže sú najčastejšie používané na upravené zjazdovky a pre lyžiarov, ktorí si zakladajú na výkone, športe, komforte a chcú jazdiť v stredisku. Rozdeľujú sa na slalomové, univerzálne a obrákové lyže. Stred u väčšiny lyží sa pohybuje v rozmedzí od 65 do 70 mm.

  • Slalomové (krátky oblúk, rádius od 9 do 13 m)ideálna dĺžka lyží vzhľadom na výšku postavy je od - 10 do - 20 cm (podľa skúseností lyžiara).
  • Univerzálne (stredný oblúk, rádius od 13 do 18 m)ideálna dĺžka lyží vzhľadom na výšku postavy je od - 10 do - 15 cm (podľa skúseností lyžiara).
  • Obrákové (dlhý oblúk, rádius od 17 do 25 m)ideálna dĺžka lyží vzhľadom na výšku postavy je od + 5 do - 10 cm (podľa skúseností lyžiara).

All Mountain lyže sú univerzálnou voľbou vhodnou pre jazdu na upravených zjazdovkách aj mimo nich - hlbší, čerstvý sneh, rozbité zjazdovky a pod. Poskytujú dobré jazdné vlastnosti, ako v upravenom, tak aj v neupravenom teréne vďaka stredovej šírke od 70 do 90 mm a rádiusu od 14 do 18 metrov. Dĺžka lyží k výške postavy je od - 5 do - 10 cm, naopak začiatočník volí lyže vo výške od brady po nos.

Freestyle lyže sa využívajú na jazdu v parku. Disponujú veľmi odolným jadrom s pružnou konštrukciou na zvládnutie náročných trikov a skokov. Sú veľmi ľahko rozpoznateľné vďaka zaujímavému a hravému dizajnu. Lyže spoznáte podľa toho, že päta aj špička sú pridvihnuté dohora a ťažisko orientované na stred. Pri jazde v parkoch zvoľte radšej o 10 cm kratšie lyže.

Freeride a skialpinistické lyže, sú často označované ako skialp. Určené sú pre pokročilých jazdcov, ktorí vyhľadávajú adrenalín mimo zjazdovku, vo voľnom teréne a v prašane. Sú určené na výšľap, majú nízku hmotnosť, vyššiu tuhosť a sú určené do náročnejších podmienok. Šírka stredu je od 80 do 100 mm a dĺžka vzhľadom na výšku postavy od + 5 do - 5 cm.

Kvalitný zážitok s kvalitnými lyžami

Rocker alebo Camber

Roker alebo Camber - majte v tom konečne jasno. Camber lyže sa dotýka povrchu na päte a špičke, pričom stred lyže je prehnutý nahor. Tieto lyže sú vhodnejšie na klasickú zjazdovku. Opakom je Roker, kedy zostáva päta a špička prehnutá smerom nahor a stred lyže nadol. Tieto sú určené pre ovládanie mimo zjazdovku napr. v prašane.

Tvrdosť lyží

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý vplýva na zážitok z jazdy je tvrdosť lyže. Závisí od použitia materiálov a špeciálnych technológií. Tie najtvrdšie lyže sú osadené titanovou platňou, titanalom alebo karbónovou vložkou. Kľúčovou vlastnosťou je použitie dreva, teda druh dreva, jeho tvrdosť, pružnosť a jedinečné vlastnosti. Niektoré kompozitné lyže nahrádzajú funkciu dreva vďaka nižšej hmotnosti. Sú to predovšetkým lacnejšie modely vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov.

Základné rozdelenie lyžiarov

Začiatočník - jazdec, ktorý ešte nikdy nelyžoval prípadne lyžoval veľmi málo. Takýto lyžiar uprednostňuje pomalú, koordinovanú jazdu, učenie sa základným pohybom, prvým oblúkom a lyžiarskemu postoju.

Mierne pokročilý - jazdec, ktorý lyžuje rekreačne, občas - môžeme tu zaradiť dovolenkového lyžiara (jazda 5 krát za sezónu). Takýto lyžiar zvláda techniku lyžovania, zvládne jazdiť vo všetkých strediskách a na každom svahu, robí plynulé oblúky, pohybuje sa strednou rýchlosťou a snaží sa zlepšiť.

Pokročilý - jazdec, ktorý má patričné dlhoročné skúsenosti s lyžovaním - môžeme tu zaradiť jazdca, ktorý počas sezóny pravidelne lyžuje. Takýto lyžiar zvládne jazdu na akýchkoľvek lyžiach, hravo jazdí na každom svahu v rôznej obtiažnosti, ovláda carving a na svahu je ako doma.

Expert - jazdec, ktorý to s lyžovaním myslí vážne alebo profesionálne - môžeme tu zaradiť jazdca profesionála, klubového jazdca, ktorý počas sezóny aj mimo nej jazdí pravidelne. Takýto lyžiar ovláda lyže bez problémov, akýkoľvek svah a terén zvládne ľavou zadnou. Športovo ladená jazda, rýchlosť a výkon sú na prvom mieste.

Filtrovať produkty