Horské bicykle

S výberom horského bicykla alebo MTB bicykla vám ochotne a odborne poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk. Pri voľbe ideálneho bicykla si potrebujete ujasniť niekoľko faktorov - štýl jazdy, typ horského bicykla, veľkosť rámu, materiál, komponenty a rozpočet.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd
Horské bicykle

Ako vybrať vhodný horský bicykel?

 1. V prvom rade si musíte ujasniť, kde chcete s bicyklom jazdiť, do akého horského terénu (rozbitý, menej rozbitý, zjazdy, šotolina, horské cestičky, zvažnice, horské cyklotrasy a pod.)
 2. Podľa toho rozdeľujeme horské bicykle na niekoľko typov:
  • Pevné - sú bicykle s pevným rámom bez odpruženia,
  • Hardtaily - sú bicykle iba s prednou odpruženou vidlicou,
  • Celoodpružené (tzv. full suspension) čo znamená, že majú prednú odpruženú vidlicu a zadný tlmič.
 3. Pri výbere vhodnej veľkosti musíte poznať predovšetkým pohlavie (juniorské, detské, pánske alebo dámske bicykle), výšku postavy (rozdelenie bicyklov podľa veľkosti na XS, S, M, ML, L, XL, XXL), váhu (váhový limit horského bicykla je do 136 kg vrátane jazdca, váhy bicykla a nákladu) a v niektorých prípadoch aj dĺžku rúk či nôh, ktorá je tiež rozhodujúcim faktorom pri výbere vhodnej veľkosti.
 4. Rovnako platí pravidlo, že bicykel si vyberáte podľa štýlu jazdy, preferovaného terénu, finančného rozpočtu a celkového športového využitia.
 5. Pokiaľ si neviete poradiť s výberom vhodného bicykla, nezabudnite sa nám ozvať, prípadne si prečítajte podrobný článok - ako vybrať ideálny horský bicykel.

Základné rozdelenie horských bicyklov

Už viete, ako rozdeľujeme horské bicykle. Kedy a podľa čoho si vybrať pevný, hardtail alebo celoodpružený bicykel? Odpoveď je jednoduchá - podľa toho kde a ako často jazdite. Ak ste rozhodnutý, že budete jazdiť len príležitostne a väčšinou po rovine alebo mierne rozbitom povrchu, tak zvoľte radšej pevný bicykel. Trend výroby horských bicyklov je nastavený však na minimálne predné odpruženie. Ak ste však rozhodnutý po pevnom ráme, vyskúšajte krosový bicykel. Takmer 60 % všetkých horských bicyklov sú hardtaily. Predná odpružená vidlica vám umožni jazdiť aj po rozbitom teréne, udrží vás v dostatočnej rýchlosti, ľahkosti, dodá vám svižnosť a obratnosť. Celoodpružené bicykle sú vhodnejšie do tých najextrémnejších podmienok, prudkých zjazdov, neudržiavaných lesných chodníkov a podobne. Tento typ bicykla s prednou vidlicou a zadným tlmičom vám umožní zdolávať každú prekážku s ľahkosťou, pohodlnosťou, dokonalou stabilitou a maximálnou mierou komfortu. Prečítajte si tiež článok - ako vybrať ideálny celoodpružený bicykel.

Horské bicykle hardtail a celoodpružené

Výška, ako základný faktor pri výbere MTB bicykla

Tento základný faktor musíte brať do úvahy pri výbere akéhokoľvek bicykla. Výška postavy, dĺžka rúk či nôh určuje vhodnú veľkosť rámu. Veľkosti sú udávane:

 • v štandardnej metrike (XS, S, M, ML, L, XL, XXL),
 • v palcoch (napr. 16,5", 17,5", 19", 21"),
 • Niektorí výrobcovia určujú veľkosť bicykla rámu pomocou výšky jazdca v centimetroch (napr. 175 cm/L).

Častejšie sa používa štandardná metrika, ktorú sme sa rozhodli používať pri výbere horského bicykla aj my. Výrobcov je na trhu niekoľko a každý z nich používa individuálne veľkostné tabuľky. My sme si však pre vás pripravili univerzálnu tabuľku, ktorou sa môžete riadiť. Pre presnejšie zistenie si pozrite veľkostné tabuľky, ktoré nájdete pri každom jednom bicykli.

Vyberte si ideálnu veľkosť horského bicykla

Výška cyklistu Veľkosť rámu Veľkosť bicykla
150 - 160 cm 15" - 16" XS
160 - 165 cm 16" - 17" S
165 - 170 cm 17" - 18" M
170 - 175 cm 18" - 19" ML
175 - 180 cm 19" - 20" L
180 - 185 cm 20" - 21" XL
185 - 195 cm 22" 2XL
nad 200 cm 23" 3XL

Čo ak sa neviete rozhodnúť?

Ak máte hraničnú hodnotu, teda neviete sa rozhodnúť akú veľkosť si vybrať, tak siahnite radšej po väčšej veľkosti. Rovnako zvoľte radšej väčší rám ak máte dlhšie ruky alebo nohy. Rozdiel jedného palcu je iba 2,54 cm, takže v niektorých prípadoch je to naozaj zanedbateľné. Najlepšou možnosťou je vyskúšať si nový bicykel priamo na predajni, prípadne na parkovisku pred predajňou. Pozrite si novinky tohtoročnej sezóny - Veľké testovanie, porovnali sme pre vás top 7 horských bicyklov sezóny 2022.

Vyberte si horský bicykel podľa štýlu jazdy a terénu

Bicykel si vždy vyberajte podľa toho v akom teréne chcete jazdiť. Podľa toho ich rozdeľujeme na:

 • Hardtailové bicykle - Sú vhodné na rýchlu jazdu bez kompromisov. Predná odpružená vidlica disponuje rozsahom od 80 do 100 cm, čo vám poskytuje optimálny pomer výkonu a komfortu v zmiešanom horskom teréne. 
 • XC a trailové bicykle - Ide o najbežnejší bicykel, ktorý nájdete najmä v celoodpruženej, ale aj v hardtail verzií. Odpruženie dosahuje štandardný zdvih od 120 do 140 mm, čo sa výborne hodí na rýchle stúpania a prudké klesania v rozbitom horskom teréne.
 • All-mountain a enduro bicykle - Tento typ celoodpruženého bicykla sa hodí do ešte väčších stúpaní a klesaní, zdvih dosahuje od 140 do 170 mm.
 • Downhill (zjazdové) bicykle - Tieto bicykle sa hodia predovšetkým na prudké zjazdy a do parkov. Disponujú robustnou konštrukciu v prevedení full suspension do zdvihmi od 170 do 200 mm

Rám horského bicykla

Rám horského bicykla má vplyv na celkové jazdné vlastnosti, stabilitu a predovšetkým váhu. V základe rámy rozdeľujeme na:

 • Oceľové - Sú veľmi pevné a majú vyššiu hmotnosť. Tieto rámy nájdete na najlacnejších modeloch. Avšak nie sú až tak vhodné do horského terénu.
 • Hliníkové - Majú podstatne nižšiu hmotnosť, dobrú pružnosť, stabilitu. Tieto rámy nájdete na bicykloch strednej kategórie.
 • Karbónové - Sú najľahšie, veľmi pevné s vysokou pružnosťou. Takéto rámy nájdete na tých najlepších a najdrahších bicykloch.

Druhé rozdelenie bicyklov podľa tvaru rámu je:

 • Pánske bicykle - resp. unisex bicykle sú stavané predovšetkým pre pánov.
 • Dámske bicykle - majú presne skosený rám a geometriu prispôsobenú pre dámy. 
 • Detské a juniorské bicykle - jednoduchý rám a stavba stavaná pre najmenších jazdcov vo veľkosti 12", 16", 20", 22", 24" a 26".

Veľkosť kolies

Veľkosť kolies sa udáva v palcoch a najčastejšie sa pri horských bicykloch stretnete s veľkosťami 26", 27,5" a 29":

 • 26" kolesá - Sú určené na rýchlu a obratnú jazdu. Takéto bicykle ľahšie zvládajú bez problémov väčšie stúpania avšak pri nerovnom teréne majú problém, pretože kontakt s povrchom je menší.
 • 27,5" kolesá - Je určený pre cyklistov, ktorí využívajú univerzálne podmienky. Predstavuje určitý kompromis medzi malými a veľkými kolesami. Takýto bicykel je rýchly, svižný, skvelý vo výstupoch aj zjazdoch.
 • 29" kolesá - Sú poslednú dobu veľmi obľúbené. Hodia sa na nespevnené, rozbité a kamenisté cesty. Ich kontakt s povrchom je najväčší, preto poskytujú dobrú stabilitu a komfort.

Prečítajte si tiež článok - horský bicykel na rok 2020.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd

Filtrovať produkty