Horské bicykle

Pri výbere horského bicykla alebo MTB biku vám ochotne a odborne poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk. Pri voľbe ideálneho bicykla si potrebujete ujasniť niekoľko faktorov - štýl jazdy, typ bicykla, veľkosť rámu, materiál, komponenty a rozpočet.

Horské bicykle

Poznáme niekoľko typov horských bicyklov, ktoré v základe rozdeľujeme na pevné (bez odpruženia), hardtaily (s prednou odpruženou vidlicou) a celoodpružené (tzv. full suspension) čo znamená, že majú predné aj zadné odpruženie. Pri výbere vhodnej veľkosti nezabúdajte na vašu výšku, váhu, dĺžku rúk a nôh. Rovnako platí pravidlo, že bicykel si vyberáte podľa štýlu jazdy, preferovaného terénu, finančného rozpočtu a celkového športového využitia. Pripravili sme pre vás prehľadný článok - Ako vybrať horský bicykel.

Základné typy horských bicyklov

Už viete, ako rozdeľujeme horské bicykle. Kedy a podľa čoho si vybrať pevný, hardtail alebo full suspension bicykel? Odpoveď je jednoduchá - podľa toho kde jazdite a chcete jazdiť. Ak ste rozhodnutý, že budete jazdiť len príležitostne a väčšinou po rovine alebo mierne rozbitom povrchu, tak zvoľte radšej pevný bicykel. Trend výroby horských bicyklov je nastavený však na minimálne predné odpruženie. Ak ste však rozhodnutý po pevnom ráme, vyskúšajte krosový bicykel. Takmer 60 % všetkých horských bicyklov sú hardtaily. Predná odpružená vidlica vám umožni jazdiť aj po rozbitom teréne, udrží vás v dostatočnej rýchlosti, ľahkosti, dodá vám svižnosť a obratnosť. Celoodpružené bicykle sú vhodnejšie do tých najextrémnejších podmienok, prudkých zjazdov, neudržiavaných lesných chodníkov a podobne. Tento typ bicykla s prednou vidlicou a zadným tlmičom vám umožní zdolávať každú prekážku s ľahkosťou, pohodlnosťou, dokonalou stabilitou a maximálnou mierou komfortu.

Horské bicykle hardtail a celoodpružené

Výška, ako základný faktor pri výbere MTB bicykla

Tento základný faktor je potrebné brať v úvahu či už si kupujete cestný, krosový alebo aj horský bicykel. Výška postavy, dĺžka rúk či nôh určuje vhodnú veľkosť rámu. Veľkosti sú udávane v štandardnej metrike (XS, S, M, L, XL, XXL) alebo v palcoch (napr. 17,5", 19", 21"). Niektorí výrobcovia určujú veľkosť bicykla rámu pomocou výšky v centimetroch (napr. 170 - 175 cm). Čoraz viac ide do popredia štandardná metrika, ktorú sme sa rozhodli aj my používať pri výbere horského bicykla. Výrobcov je na trhu niekoľko a každý z nich ma svoje tabuľky. My sme si však pre vás pripravili univerzálnu tabuľku, ktorou sa môžete riadiť. Pre presnejšie zistenie si pozrite veľkostné tabuľky, ktoré nájdete pri každom jednom bicykli.

Ideálna veľkosť horského bicykla dospelých

Výška cyklistu Veľkosť rámu Veľkosť bicykla
150 - 160 cm 15" - 16" XS
160 - 165 cm 16" - 17" S
165 - 170 cm 17" - 18" M
170 - 175 cm 18" - 19" L
175 - 180 cm 19" - 20" L/XL
180 - 185 cm 20" - 21" XL
185 - 195 cm 21" - 22" XXL
nad 195 cm nad 23" 3XL

Čo ak sa neviete rozhodnúť?

Ak máte hraničnú hodnotu, teda neviete sa rozhodnúť akú veľkosť si vybrať, tak siahnite radšej po väčšej veľkosti. Rovnako zvoľte radšej väčší rám ak máte dlhšie ruky alebo nohy. Rozdiel jedného palcu je iba 2,54 cm, takže v niektorých prípadoch je to naozaj zanedbateľné. Najlepšou možnosťou je vyskúšať si nový bicykel priamo na predajni, prípadne na parkovisku pred predajňou.

Vyberte si horský bicykel podľa štýlu jazdy a terénu

Bicykel si vždy vyberajte podľa toho v akom teréne chcete jazdiť. Podľa toho ich rozdeľujeme na:

  • Hardtailové bicykle - Sú vhodné na rýchlu jazdu bez kompromisov. Predná odpružená vidlica disponuje rozsahom od 80 do 100 cm, čo vám poskytuje optimálny pomer výkonu a komfortu v zmiešanom horskom teréne.
  • XC (trailové) bicykle - Ide o najbežnejší bicykel, ktorý nájdete najmä v celoodpruženej verzií. Odpruženie dosahuje štandardný zdvih od 120 do 140 mm, čo sa výborne hodí na rýchle stúpania a prudké klesania v rozbitom horskom teréne.
  • All-mountain bicykle - Tento typ bicykla sa hodí do ešte väčších stúpaní a klesaní, zdvih dosahuje od 140 do 170 mm.
  • Downhill (zjazdové) bicykle - Tieto bicykle sa hodia predovšetkým na prudké zjazdy a do parkov. Disponujú robustnou konštrukciu a zdvihmi od 170 do 200 mm

Rám horského bicykla

Rám horského bicykla má vplyv na celkové jazdné vlastnosti, stabilitu a predovšetkým váhu. V základe rámy rozdeľujeme na:

  • Oceľové - Sú veľmi pevné a majú vyššiu hmotnosť. Tieto rámy nájdete na najlacnejších modeloch. Avšak nie sú až tak vhodné do horského terénu.
  • Hliníkové - Majú podstatne nižšiu hmotnosť, dobrú pružnosť, stabilitu. Tieto rámy nájdete na bicykloch strednej kategórie.
  • Karbónové - Sú najľahšie, veľmi pevné s vysokou pružnosťou. Takéto rámy nájdete na tých najlepších a najdrahších bicykloch.

Veľkosť kolies

Veľkosť kolies sa udáva v palcoch a najčastejšie sa pri horských bicykloch stretnete s veľkosťami 26", 27,5" a 29":

  • 26" kolesá - Sú určené na rýchlu a obratnú jazdu. Takéto bicykle ľahšie zvládajú bez problémov väčšie stúpania avšak pri nerovnom teréne majú problém, pretože kontakt s povrchom je menší.
  • 27,5" kolesá - Je určený pre cyklistov, ktorí využívajú univerzálne podmienky. Predstavuje určitý kompromis medzi malými a veľkými kolesami. Takýto bicykel je rýchly, svižný, skvelý vo výstupoch aj zjazdoch.
  • 29" kolesá - Sú poslednú dobu veľmi obľúbené. Hodia sa na nespevnené, rozbité a kamenisté cesty. Ich kontakt s povrchom je najväčší, preto poskytujú dobrú stabilitu a komfort.

Filtrovať produkty