Radenie

Radenie ovplyvňuje kvalitu jazdy a ich dôkladné vyladenie je nevyhnutné pre plynulý chod bicykla alebo elektrobicykla. S výberom vám radi a ochotne poradíme online aj offline. Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk.

Radenie

Vyberte si ideálne radenie na bicykel

Radenie vyberáte v závislosti od počtu prevodov a nie je ich vhodné kombinovať napr. Sram so Shimanom a naopak. Na trhu nájdete veľa modelov a ich súčasťou je napr. brzdová páka, no najlepšia voľba je klasické radenie oddelené od brzdových pák, pretože v prípade potreby je jednoduchšia výmena daného dielu. Na riadidlách sú zväčša dva riadiace mechanizmy. Jedno slúži na radenie zadného prevodu - prehadovačky a druhé na radenie predného prevodu - prešmýkača. Pripravili sme pre vás zaujímavý článok v ktorom sa dočítate - Ako správne radiť rýchlosti na bicykli.

Pedálovanie na bicykli by malo byť rovnomerné, čiže ak sa zmení sklon vozovky na miernejší kopec, tak by sa tomu mal prispôsobiť prevod a zachovať pedálovanie stále v rovnakom tempe. Jednoducho povedané - reakcia na zmenu terénu má byť zmena prevodu a nie zmena rýchlosti pedálovania, čím sa minimalizuje únava.

Aké sú základné druhy radenia?

  • Otočné radenie - Jeho výhodou je jednoduchšie a rýchlejšie radenie, ale jednoduchosť je zároveň aj jeho nevýhoda, pretože sa sem-tam podarí nechtiac preradiť.
  • Jednopáčkové radenie - V dnešnej dobe sa používa pri lacnejších bicykloch, prípadne nahrádza otočné radenie.
  • Dvojpáčkové radenie - Je asi najpoužívanejšie radenie. Jedna páčka preraďuje predný a druhá zadný mechanizmus. Je to síce trošku zložitejšie ale s krátkou praxou je to maličkosť a používateľ už väčšinou meniť za iné radenie nechce.
  • Špeciálne radenie - Cestné a pretekárske bicykle majú radenie upravené špeciálne. Staršie modely majú väčšinou radiacu páku na ráme alebo stláčací mechanizmus. Jednopáčkové sú novšie a kvalitnejšie.

Potrebujete poradiť s výberom ideálneho radenia pre váš bicykel či e-bike? Neváhajte a prečítajte si tiež náš článok - Elektrické vz. mechanické radenie na bicykli

Filtrovať produkty