Radenie

Radenie na bicykloch ovplyvňuje kvalitu jazdy a ich dôkladné vyladenie je nevyhnutné pre plynulý chod bicykla alebo elektrobicykla. Radenie vyberáte v závislosti od počtu prevodov a nie je ich vhodné kombinovať napr. Sram so Shimanom a naopak. Na trhu nájdete veľa modelov a ich súčasťou je napr. brzdová páka, no najlepšia voľba je klasické radenie oddelené od brzdových pák, pretože v prípade potreby je jednoduchšia výmena daného dielu. Na riadidlách sú zväčša dva riadiace mechanizmy. Jedno slúži na radenie zadného prevodu a druhé na radenie predného prevodu.

Radenie

Pedálovanie na bicykli by malo byť rovnomerné, čiže ak sa zmení sklon vozovky na miernejší kopec, tak by sa tomu mal prispôsobiť prevod a zachovať pedálovanie stále v rovnakom tempe. Jednoducho povedané - reakcia na zmenu terénu má byť zmena prevodu a nie zmena rýchlosti pedálovania, čím sa minimalizuje únava.

Aké sú najzákladnejšie druhy radenia?

  • Otočné radenie: jeho výhodou je jednoduchšie a rýchlejšie radenie, ale jednoduchosť je zároveň aj jeho nevýhoda, pretože sa sem-tam podarí nechtiac preradiť.
  • Jednopáčkové radenie: v dnešnej dobe sa používa pri lacnejších bicykloch, prípadne nahrádza otočné radenie.
  • Dvojpáčkové radenie: je asi najpoužívanejšie radenie. Jedna páčka preraďuje predný a druhá zadný mechanizmus. Je to síce trošku zložitejšie ale s krátkou praxou je to maličkosť a používateľ už väčšinou meniť za iné radenie nechce.
  • Špeciálne radenie: Cestné a pretekárske bicykle majú radenie upravené špeciálne. Staršie modely majú väčšinou radiacu páku na ráme alebo stláčací mechanizmus. Jednopáčkové sú novšie a kvalitnejšie.

Filtrovať produkty