Bežecké lyžovanie

Bežecké lyžovanie alebo ľudovo povedané bežkovanie je určitý druh vytrvalostného lyžovania za použitia bežeckých lyží a správnej techniky. Pokiaľ potrebujete s výberom odborne poradiť, zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk. V našej ponuke nájdete všetko čo budete potrebovať od top výrobcov ako, Atomic, Fischer, Rossignol, Peltonen či Sporten.

Bežecké lyžovanie

Predajňa Najšport Bratislava

Objavte našu novú športovú predajňu Najšport v Bratislave, ktorú teraz nájdete na ulici Bajkalská 2/B. Predajňa je súčasťou obchodného centra OC Tehelko (Národný futbalový štadión). Vyberte si nové bežky, bežkárske topánky, palice, prilby, okuliare, zimné bežkárske oblečenie a ďalšiu užitočnú bežkársku výbavu pre dámy, pánov a deti. Pri výbere vám poradia naši odborní predajcovia a bežky zoservisujú naši profesionáli v servise bežiek. Pokiaľ si plánujete bežkársku výstroj požičať, tak skúste požičovňu bežiek.

Ako vybrať ideálne bežecké lyže alebo bežeckú obuv

V základe sa bežecké lyžovanie rozlišuje na 4 základne úrovne - klasika, korčuľovaniekombi a backcountry (voľná jazda). Je na vás, či sa vám zapáči jazda na upravenom teréne, v stope, mimo stopy alebo voľné bežkovanie. V článku - ako vybrať správne topánky na bežky vám poradíme všetky potrebné informácie o tom ako vybrať bežkársku obuv.

Základné rozdelenie bežeckého lyžovania

  • Klasické bežkovanie - sa hodí pre tých, ktorí chcú jazdiť prevažne v stope alebo na upravenej bežkárskej trati. Niekedy je vhodné použiť aj Kombi bežky, ktoré sú vhodné do univerzálnych podmienok (neupravená vz. upravená trať). Vyrábajú sa v rôznych šírkach a dĺžkach v závislosti od preferencie každého bežkára.
  • Korčuľovanie - pripomína techniku na korčuliach, pričom sa jedná o veľmi úzke bežky. Používajú ich jazdci na športovejšiu alebo kondičnú jazdu na vyslovene upravenej trati. 
  • Turistika - alebo iným slovom backcountry, čo znamená voľná jazda je určená pre všetkých jazdcov, ktorí vyhľadávajú neupravený terén. Tieto bežky majú hrany, podobne ako lyže, šupiny alebo tulení pás na zlepšenie odrazu pri stúpaní. Iným slovom - sú to také malé skialpy. 

Bežecké lyže, bežky

Ako rozdeľujeme bežky podľa typu sklznice

  • Bežky so šupinami - Sú univerzálnou alternatívou pre lyžiarov, ktorí nechcú využívať stúpací vosk. Tieto bežky sú praktické a univerzálne do akýchkoľvek podmienok. V spodnej časti pod viazaním majú vyrezané špeciálne drážky tzv. šupiny.
  • Bežky bez šupín - Je potrebné voskovať stúpacím voskom, nakoľko sklznica je úplne hladká. Bežky sa voskujú pod viazaním podľa teploty snehu, pokiaľ sa vyberiete do vyšších nadmorských výšok.
  • Bežky s pásom - V minulosti sa používal tulení pás na zlepšovanie odrazu pri prudšom stúpaní, kedy už šupiny nezaberali tak dobre. V súčasnosti sa používa mohérový alebo nylónový pás v strednej časti sklznice. Najkvalitnejšie pásy sú vyrobené ich pomerom.

Základné rozdelenie obuvi na bežky

Vedzte či nie, bežecká topánka a viazanie na bežky musí byť navzájom kompatibilné, čo to ale v praxi znamená? Že ak kupujete NNN topánku, tak potrebujete NNN viazanie a naopak ak kupujete SNS topánku, tak potrebujete SNS viazanie. Aký je medzi tým rozdiel:

  • NNN (New Nordic Norm) - Je najčastejšie sa na trhu vyskytujúce viazanie a obuv. NNN viazanie obsahuje dve vodorovné lišty (tzv. koľajnice) s predným upínaním (zacvaknutím) bežkárskej topánky do viazania. U pretekárskych modelov ju môžete nájsť aj s tzv. NIS NNN podložkou do ktorej sa viazanie jednoducho nasadí.
  • SNS (Salomon Nordic System) - Menej sa vyskytujúce viazanie a obuv od výrobcu Salomon. SNS viazanie obsahuje jednu strednú vodorovnú lištu s predným upínaním topánky priamo do viazania. Je kompatibilné iba s obuvou Salomon SNS.

Topánky na bežecké lyžovanie

Bežecké viazanie

Bežecké lyžovanie, ako na to?

Klasické bežkovanie je typ bežeckého lyžovania, kedy lyžiar lyžuje vo vyfrézovanej stope. Typ bežkovania ako turistika využíva rovnakú techniku, no väčšinou bez stopy a vo voľnej prírode. Tretí typ, korčuľovanie, je pravidelné striedanie sklu na jednej a druhej lyži na rovnom a upravenom teréne (podobné korčuľovaniu). Rozdielne lyže a palice sa využívajú pri klasickej a iné pri korčuliarskej technike.

Bežecké lyžovanie je dostupný šport, nie veľmi drahý a finančne náročný a za využitie trás sa zväčša platí len symbolický poplatok. Tento šport je veľmi priaznivý pre zdravie, pri ktorom lyžiar zapája všetky svalové partie a kĺby sú minimálne namáhavé. Preto odporúčame bežkovanie, ako výborný šport pre zimné obdobie, či aj na samotné chudnutie.

Ak by vás zaujímalo, kde na Slovensku by ste mohli bežkovať, odporúčame Skalku pri Kremnici, kde sa nachádza viac ako 50 kilometrov upravovaných trás. Na tomto mieste sa konajú aj najznámejšie slovenské bežecké preteky Biela stopa. Okrem toho máme na Slovensku aj mnoho iných prekrásnych bežeckých tratí, ktoré určite musíte navštíviť. Všetky podrobné informácie sa dozviete v článku - najlepšie bežkárske trate na Slovensku. Ak plánujete bežkovať u našich susedov, tak vás určte zaujme článok - 5 najkrajších bežeckých tratí v Rakúsku.

Filtrovať produkty