Skialpinistické lyže

Skialppové lyže zažívajú v poslednej dobe obrovský boom. Získava si čoraz väčšie množstvo lyžiarskych nadšencov po celom svete. Potrebujete poradiť, ako vybrať ideálne skialpinistické lyže? "Čítajte ďalej" alebo si prečítajte náš článok a dozviete sa viac. S výberom vám poradíme aj online. Sme tu pre vás na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.sk.

Skialpinistické lyže

Čo musíte vedieť o skialpových lyžiach?

 • Skialpinistické lyže vám ponúkajú všetko od voľného štýlu, jazdy mimo vyznačených zjazdoviek, zdolávanie zasnežených vrcholkov za pomoci vlastnej sily, ako aj užívanie si fantastického pocitu slobody v prírode.
 • Cesta nahor a nadol musí byť zábava a pri výbere správnych skialpových lyží musíte brať do úvahy určitú mieru kompromisu.
 • Lyže na skialp sú v strede široké od 75 do 110 mm, sú o niečo ľahšie ako klasické lyže a rádius je stredne dlhý alebo dlhý (cca 15 - 20 metrov).
 • "Čítajte ďalej" a dozviete sa ako si vybrať ideálne skialpové lyže alebo si prečítajte náš článok - 7 tipov pre začínajúcich skialpinistov. Prečítajte si tiež článok - 8 tipov, ako začať so skialpom.

Hľadáte najlepšiu značku skialpov?

 • Skialpové lyže DynafitVyberte si kvalitnú a rokmi overenú skialpinisticku značku? Siahnite po špičkovej výbere, ktorá sa pýši nekompromisným prevedením, technológiami nabitými lyžami a mimoriadne nízkou váhou. Vyskúšajte skialpové modely Mezzalama, DNA, Seven Summit, Blacklight 78, 80, 88, 95, Blacklight Pro, Radical 88 a juniorských modeloch Youngstar. Poobzerajte sa po freeridových modeloch Free 97, 107 a Beast 108.
 • Skialpové lyže AtomicHľadáte špičkové lyže za rozumnú cenu a značku, ktorá vyrába lyže už 65 rokov? Vyberte si skialpinistické lyže Atomic a nebudete ľutovať. Model Backland je tou správnou výbavou pre rýchle, ľahké a všestranné zážitky na skialpoch. Tieto lyže sú ručne vyrábané v Rakúsku. Poobezrajte sa po modeloch Backland 78, 85, 80, 86, 95, 100, 107, 117 v prevedení SL, PT a UL.
 • Skialpové lyže Black Crows - Doprajte si lyže, ktoré sa tešia špičkovej kvalite a cene. Tieto francúzske lyže teraz nájdte v prevedení - Artis, Anima, Ova Freebird, Camox Freebird, Nocta, Orb Freebird, Mentis Freebird, Ferox Fereebird a mnoho ďalších. Cieľom spoločnosti je poskytnúť slobodu a dobrodružstvo každému skialpinistovi, aj vďaka tomu u nás nájdete široký výber produktov tejto renomovanej značky.
 • Skialpové lyže Black DiamondVyberte si kvalitné skialpinistické lyže Black Diamond a užite si jedinečný pôžitok z jazdy. Pokiaľ hľadáte špičkové lyže s nízkou hmotnosťou, technológiami vyskúšajte modely Helio Carbon 88, 95, 104 a 115. V ponuke nájdete tiež obľúbené modely Impulse 98, 104 a 112
 • Skialpové lyže Elan - Už takmer 75 rokov predstavuje značka Elan jednotku na trhu s lyžiarskymi produktami. Vyskúšajte teraz špičkové produkty a skialpinistické turistické modely Ripstick Tour (88, 94 a 104), IBEX (78, 84 a Tactix Carbon ION 12) a LYNX (65 UL). Medzi priaznivcami freeridingu sú obľúbené modely Ripstic Black Edition (96 a 106) a Ripstick (88, 96, 106 a 116) v zaujímavých farebných prevedeniach.
 • Skialpové lyže G3Vyberte si kvalitnú značku G3, ktorá patrí medzi obľúbené renomované značky v USA. Vyskúšajte inšpirované modely z prostredia backcountry - SLAYr, FINDr, SEEKr, ROAMr alebo splitboardové modely AXLE, Scapegoat a pod.
 • Skialpové lyže Movement - Doprajte si kvalitu v podobe skialpových lyží Movement. Od vzniku značky v roku 2000 sa inšpirovali horami, lyžovaním, túžbou po nových inováciách a zážitku so skialpinizmu. Vyskúšajte modely FLY (88, 95, 105, 115), GO (90, 98, 106, 112 v pánskom, dámskom a juniorskom prevedení). Poobzerajte sa po pretekárskych modeloch Race Pro a Axess.
 • Skialpové lyže Rossignol - Vyberte si spoľahlivé francúzske skialpinisticke lyže Rossignol. Vyskúšajte jedinečnú kombináciu ľahkosti, pohodlia a funkčnosti. Modely Escaper, 80, 87, 97 v prevedení Nano, Open. Všetky modely sú v pánskom, dámskom a detskom prevedení.
 • Skialpové lyže Salomon - Hľadáte kvalitu, prevedenie a jedinečný dizajn v jednom? Tieto lyže sú špeciálne navrhnuté pre turistické zážitky. Sú stabilné, ľahké, všestranné, takže vám umožňujú efektívne stúpať a objavovať nové miesta z ľahkosťou. Poobzerajte sa po modeloch MTN 80, 86 a 96 vo verzí Caron a Pro.
 • Skialpové lyže Stöckli - Jedná sa o prémiové skialpinistické lyže zo Švajčiarska. Viac ako 80 ročné skúsenosti, ručná výroba a špičkvá kvalita hovoria sami za seba. Vyskúšajte modely Edge ktoré sú určené na výlety do kopca aj z kopca. Model Edge FT je ľahkou turistickou lyžou pre nekompromisný zážitok zo skialpnizmu. Naopak Edge 88 sú ľahké turistické lyže pre nenáročné výstupy s jednoduchou manipuláciou, stabilným a spoľahlivým prevedením v zjazdoch.
 • Skialpové lyže Völkl - Vyskúšajte skialpinisticke lyže Völkl, ktoré sa pýšia vysokou kvalitou, funkčnosťou, prevedením a dizajnom. Zažite dobrodružstvo s modelmi Rise Beyond 96 v pánskom či dámskom prevedení, Rise Above 88 a 88 W.

Ako vybrať skialpinistické lyže?

Správny výber skialpinistických lyží nemusí byť taký náročný, ako sa na prvý pohľad zdá. Skúsime vám čo najlepšie poradiť s ich výberom.

 • V prvom rade by vás mala zaujímať dĺžka skialpových lyží, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 145 do 180 cm. Lyže sa spravidla vyberajú podľa váhy a výšky postavy, približne 10 cm pod výškou postavy, napr. 185 cm jazdec si kupuje približne 175 cm lyže - všetko záleží od štýlu, preferovaných vlastností a skúsenosti samotného jazdca.
 • V druhom rade nás zaujímajú rozmery - vykrojenie lyže. Čím je lyža viac vykrojená, tým je točivejšia a naopak. Dôležité však je, aby bol stred lyže v rozmedzí od 75 do 100 mm. To znamená že čím je šírka vyššia tým sú lyže v prašane stabilnejšie.
 • Ako sme si už povedali vyššie hmotnosť lyží sa pohybuje od 1,2 do 1,6 kg a rádius je okolo 17 metrov.
 • V neposlednom bode vás bude zaujímať materiál a konštrukcia. Najčastejšie sa jedná o spojenie ľahkých drevených konštrukcií (najčastejšie sendvičové drevo paulownie) a pevného ľahkého materiálu (karbón, titanal alebo aramid).
 • Sklznica skialpových lyží musí byť kompatibilná so skialpovými pásmi. Pri výbere si dajte pozor na materiál - v minulosti sa používala tulenia koža, no v súčasnosti ho nahradil omnoho kvalitnejší mohér alebo nylón. Lepiaca schopnosť pásov a upevnenie pásov na lyže je podstatným faktorom, ktorý musí sedieť. Rovnako tak aj šírka lyží a šírka pásov musí byť rovnaká.
 • Nezabúdajte sa poobzerať po východných skialpových setoch, kde nájdete skialpy, lyžiarky, skialpové viazanie a pásy.

Lyže na skialp

Základne rozdelenie skialpových lyží

 • Klasické skialpinistické lyže - Sú určené na skitouring, pričom ponúkajú výborné jazdné vlastnosti - pohodlie pri šliapaní, kontrolovaný zjazd a dobrú ovládateľnosť vďaka šírke lyže od 70 do 90 mm pod viazaním.
 • Freeridové skialpinistické lyže - Sú určené iba do voľného terénu a na zjazd, nakoľko ich váha je omnoho vyššia, ako u klasických skialpoch. Šírka sklznice pod viazaním sa pohybuje od 90 do 110 mm.
 • Pretekárske skialpinistické lyže - Sú určené na preteky, vysoký výkon a športový skialp. Spomedzi všetkých troch sú najľahšie a ideálne na jazdu do kopca, na výstupy a rýchle zjazdy. Čo sa týka ovládateľnosti pri jazde sú vzhľadom na užšiu šírku sklznice pod viazaním (65 - 70 mm) horšie ovládateľné.

Skialpové lyže

Vyberte si ďalšiu dôležitú výbavu na skialp!

Pri výbere skialpových lyží nezabúdajte na ďalšiu výbavu, ktorá musí byť kompatibilná napr. viazanie s lyžiarkami alebo pásy so šírkou slznice. Poďme však pekne poporiadku:

Skialpové viazanie

 • Skialpové viazanie je najdôležitejšou súčasťou skialpinistickej výbavy. V základe sa rozdeľuje na rámove a techové viazanie.
 • Techové je v súčasnosti najpoužívanejšie a najbezpečnejšie viazanie, no musíte mať k nemu špeciálne skialpové lyžiarky s inzertami pre techové piny..

Stúpacie mačky

 • Stúpacie mačky sú určené do zľadovateného terénu.
 • Často sú označované ako haršajzny, poskytujú kontrolovateľný výšľap v traverzoch a na zľadovatenom snehu, kde by vás za iných okolnosti šmýkalo.

Teleskopické palice

 • Sú špeciálne určené a prispôsobené na skialp.
 • Vďaka nižšej váhe, použitiu kompozitných materiálov (napr. karbón, letecký hliník a pod.) sa skialpové palice ľahko používajú a sú praktickým pomocníkom pri výšľapoch.

Skialpové prilby

 • Sú veľmi ľahké a odolné helmy s kvalitných materiálov, ktoré sú vhodné pre skialpinizmus, horolezectvo a všetky aktivity v horách.

Skialpinistické oblečenie

 • V tejto kategórií nájdete bundy, nohavice, mikiny, funkčné oblečenie a termoprádlo pre zvýšenie výkonu, komfortu a pohodlia za každých okolností.

Filtrovať produkty