Cyklistické tretry

Vyberte si kvalitné a pohodlné cyklistické tretry, vďaka ktorým môžeme v cyklistike konečne napredovať. S výberom vám poradíme online aj offline. Neváhajte a zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám zanechajte e-mail na info@najsport.sk a my vám radi a odborne poradíme. Zlepšite si výkon o 30%, buďte rýchlejší, obratnejší a maximalizujte svoje úsilie už teraz! "Čítajte ďalej" a dozviete sa viac o tom, ako vybrať tretry alebo si prečítajte náš blogový článok.

Cyklistické tretry

Vedeli ste o tom, že cyklistické tretry slúžia predovšetkým na lepší prenos sily z pedálov do bicykla či elektrobicykla. Výhodou oproti klasickým športovým topánkam je lepšia, pohodlnejšia, plynulejšia jazda a predovšetkým zlepšenie výkonu až o 30 %. Všetky tretry sú vybavené tvrdou podrážkou, ktorá je vyrobená z kompozitu, plastu, tvrdenej gumy alebo karbónu.

Táto špeciálna cyklistická obuv je vybavená prackami, remienkami, šnúrkami, suchým zipsom, BOA systémom, ktorý udržuje nohu v správnej polohe. Cyklistické tretry sa rozdeľujú na cestné, triatlon, MTB, rekreačné a zimné. Ak vás zaujíma výber správnej veľkosti, typu, spôsobu upínania a parametre cyklistickej obuvi, tak si určte prečítajte nášho podrobného sprievodcu - ako vybrať tretry na bicykel. V našej ponuke nájdete desiatky zaujímavých modelov od renomovaných výrobcov, ako Castelli, Giro, Shimano, DMT a Bontrager od základnej po prémiové rady cyklistickej obuvi.

Ako vybrať tretry na bicykel

V tejto časti vám poradíme, ako vybrať ideálne cyklistické tretry, ktoré splnia všetky vaše očakávania a budú vám sedieť ako uliate, poďme na to:

Ako vybrať tu správnu tretru?

  1. vyberte si vhodné cyklistické tretry podľa toho na akom bicykli jazdite (horský, cestný a pod.),
  2. na aký účel budete cyklistickú obuv využívať (rekreačne, profesionálne, cez leto, celoročne, iba v zime),
  3. zmerajte si dĺžku a šírku chodila a vyberte si ideálnu veľkosť,
  4. kúpte si kompatibilnú obuv a kufre, ktoré dokážete upnúť na pedále,
  5. nastavte si správnu vypínaciu silu na pedáloch.

Cyklistická obuv a tretry - Cyklotretry

Základné rozdelenie cyklistickej obuvi

  • Cestné tretry - majú veľmi tuhú a hladkú podrážku, ktorá je bez akýchkoľvek grípov nakoľko sú určené výhradne pre cestné a za určitých okolností aj gravelové bicykle. Majú výborné odvetranie a dostatočne priedušné. Tieto tretry sa hodia na poloprofesionálne a profesionálne využitie.
  • MTB (horské) tretry - majú o niečo mäkšiu podrážku, ako cestné tretry, avšak s výraznými štupľami pre dokonalý pohyb v horskom teréne. Nezradia vás ani v situáciách, kedy musíte zosadnúť z bicykla a prejsť po náročnejšom teréne (hlina, korene, bahno, štrkový podklad a pod.). Bočné strany a okopy sú odolné voči kontaktu s drsným povrchom.
  • Rekreačné tretry - majú najmäkšiu a pomerne ohybnú podrážku, vzhľadom pripomínajú bežné nízke turistické topánky, často majú vodeodolnú úpravu, vibramovú podrážku. V týchto topánkach sa dá bez problémov chodiť kontakt s kuframi tak necvaká ako pri bežnýh MTB tretrách a hodia sa tiež na kombináciu cyklistiky a turistiky.
  • Zimné tretry - sú určené do zimných podmienok (sneh, dážď, ľad), majú nepremokavú membránu, sú o niečo vyššie ako klasické MTB tretry avšak parametrami či vlastnosťami zodpovedajú horskej cyklistickej obuvi.
  • Triatlonové tretry - pri týchto tretrách sa berie v úvahu, rýchle obúvanie a vyzúvanie, nízka váha. Sú použité mäkké a pomerne pružné materiály hlavné v zadnej časti obuvi. Vo vnútri sú použité hladké lemy a švy nakoľko sa používajú bez ponožky.

Vyberte si správnu veľkosť

Základom je správny prenos vašej energie do pedálov a z tohto dôvodu musí obuv perfektne sedieť. Za žiadnych okolnosti nesmie byť obuv príliš veľká a naopak ani malá. To vám môže spôsobiť množstvo problémov od otlakov, odrenín, zníženého komfortu, dvíhanie päty nahor a nadol až po zle prekrvovanie prstov. Tretry je vhodné ideálne vyskúšať priamo na predajni, prípadne zmerať vnútornú šírku nohy pomocou kancelárskeho papiera, krajčírskeho metra a ceruzky. Postavte sa oboma nohami a celou váhou na papier a poproste niekoho nech vám obkresli obe nohy. Jedna z nich bude vždy dominantnejšia, čiže dlhšia o niekoľko mm. Zmerajte najdlhšiu a najširšiu časť obuvi a určite správnu dĺžku a šírku v centimetroch alebo milimetroch.

Zapínanie

Zapínanie je určené na dokonalú fixáciu vášho chodila. Aktuálne sa stretneme z niekoľkými typmi zapínania obuvi, ktoré závisia od osobných preferencií jazdca, poznáme tieto:

  • Šnúrovacie - jedná sa o starší systém, aktuálne sa používa len minimálne alebo na rekreačných tretrách.
  • Pracky - sa najčastejšie používajú v kombinácií so šnúrkami, suchým zipsom alebo aj boa.
  • Suchý zips - najrýchlejší systém, ktorý poskytuje výbornú stabilitu, používa sa najmä na cestných a gravelových tretrách a v kombinovanom systém MTB tretier.
  • BOA systém - najnovší systém poskytuje najlepšie vlastnosti fixácie za pomoci plastového krúžku a oceľového lanka, táto technológia je patentovaná.

Kompatiblita s kuframi a pedálmi

Určite ste už počuli, že tretry musia byť kompatibilné s celým systémom upínania, ktorý pozostáva z kufrov a pedálov. Zámky, teda kufre musia byť kompatibilné s pedálmi a naopak. Horské cyklistické tretry disponujú nášľapným systémom pre dve dierky. Cestné tretry zasa disponujú nášľapom pre montáž SPD (pozostáva z 2 dierok) alebo SPD-SL, LOOK. TIME alebo SPEEDPLAY (pozostáva z 3 dierok). Zámky bývajú často súčasťou nášľapných pedálov, teda v krabici od tretier by ste ich hľadali ťažko. Dávajte si pozor pri kúpe tretier, aby boli kompatibilné s pedálmi! Potrebujete poradiť s nastavením tretier? Prečítajte si náš podrobný článok - Ako nastaviť tretry, kufre a pedále na vašom bicykli.

Filtrovať produkty