Detské bicykle

Vyberáte pre svoje dieťa nový detský bicykel? S výberom vám radi a ochotne poradíme aj online na tel. čísle 0919 066 704 alebo na e-maile info@najsport.sk. Cyklistika prináša radu výhod, ako je tréning rovnováhy, fyzická zdatnosť či nové zážitky. Poradíme vám ako vybrať ideálny bicykel pre vaše dieťa.

Detské bicykle

Na trhu dnes nájdete širokú radu veľkostí detských bicyklov, ktoré sú vhodné pre deti od dvoch rokov. Dnes už neplatí, že deti musia jazdiť na zbytočne veľkých rámoch. Nový detský bicykel by mal vstup do cyklistiky uľahčiť a nie skomplikovať, preto vám odporúčame vyberať optimálnu veľkosť. Deti tak budú mať väčšiu radosť z bicykla a vy väčšiu trpezlivosť pri učení. Podrobnejšie sme sa problematike výberu detského bicykla venovali v samostatnom odbornom článku - ako vybrať detský bicykel.

Ako vybrať detský bicykel

Kedy je vhodné začať s bicyklovaním?

S cyklistikou je vhodné začať u detí v rannom veku okolo 2 rokov, kedy sú schopné zvládnuť jazdu na odrážadle. Odrážadlá totiž ponúkajú optimálnu istotu a sú vhodné na natrénovanie rovnováhy, stability a odrazu vášho dieťaťa. Pokiaľ je rovnováha na veľmi dobrej úrovni, je najvyšší čas presedlať na bicykel s pedálmi. Pedálovanie môže byť zo začiatku boj, preto dieťaťu najlepšie pomôžete, ak mu dokúpite pomocné kolieska. Bude sa tak môcť spoliehať na to, že nepadne a a bude sa môcť plne venovať základným úkonom, ako je pedálovanie, riadenie a brzdenie.

Ako rozdeľujeme detské bicykle?

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať vhodný bicykel pre vaše dieťa. Detské bicykle sa štandardne vyrábajú vo veľkostiach 12", 16", 20", 24" a 26". Pri každej veľkosti existuje výškové alebo vekové odporúčanie, ale najlepšie bude ak si dieťa bicykel osobne vyskúša. Cyklistika má byť pre dieťa zábava a aby sa z toho nestalo utrpenie, potrebujete si byť istý, že vyberáte ideálnu veľkosť. Preto dôrazne odporúčame nepreskakovať jednotlivé veľkosti aj keď chápeme, že deti rastú ako z vody. Základné rozdelenie bicyklov je:

  • 12" detské bicykle - sú určené pre najmenších jazdcov vo veku od 2 do 4 rokov. Tu sa môžete rozhodnúť či pôjdete cestou odrážadla alebo bicykla s pedálmi. Doporučená výška dieťaťa je 80 - 95 cm. Ovládanie je veľmi jednoduché, bez prevodov, iba jednoduché pedále a predná brzda. Zadná brzda sa ovláda pohybom pedálov smerom dozadu.
  • 16" detské bicykle - sú vhodné pre deti od 5 do 7 rokov. Aj tu nájdete pomocné kolieska a veľmi jednoduché ovládanie, tak ako pri 12" bicykloch, teda predná brzda, bez prevodov a zadná brzda s ovládaním pedálov smerom dozadu. Doporučená výška dieťaťa je 90 - 105 cm.
  • 20" detské bicykle - sú určené pre deti vysoké od 105 do 120 cm (7 - 9 rokov). Pri týchto bicykloch je na čase vstúpiť do sveta prevodov. Aby bol vstup do cyklistiky ešte ľahší sú vybavené jedným prevodníkom so zadnou prehadzovačkou a miesto radiacich páčok je tu gripove radenie. Bicykle tiež bývajú osadené prednou odpruženou vidlicou pre maximálne pohodlie a istotu na akomkoľvek povrchu.
  • 24" detské bicykle - sú určené pre deti a juniorov vo výške od 120 do 140 cm, čo zodpovedá veku od 9 do 12 rokov.
  • 26" detské bicykle - sú určené pre deti a juniorov vo výške od 140 cm, čo zodpovedá veku od 12 do 14 rokov. V tomto momente sa môžete rozhodnúť či vyberiete detský bicykel s 26" kolesami alebo siahnete po dospeláckych veľkostiach 27,5" kolesách v menších rámoch XS alebo S. Rovnako záleží na tom čo bude vášmu dieťaťu najviac sedieť.

Vyberte si ideálnu veľkosť detského alebo juniorského bicykla

Výška cyklistu Veľkosť kolies Vek cyklistu Zaradenie
80 - 95 cm 12" 2 - 4 roky Detský horský bicykel
90 - 105 cm 16" 5 - 7 rokov Detský horský bicykel
105 - 120 cm 20" 7 - 9 rokov Detský horský bicykel
120 - 140 cm 24" 9 - 12 rokov Juniorský horský bicykel
140 - 155 cm 26" 12 - 15 rokov Juniorský horský bicykel
nad 155 cm 27,5" (XS, S) od 14 rokov Bicykle pre dospelých

Plánujete vyraziť na cyklovýlet s deťmi? Prečítajte si náš nový blgový článok - vyrazte na cyklovýlet s deťmi. Poradíme vám, kedy začať, za akých okolností sa rozhodnúť či vybrať cyklovozík alebo cyklosedačku, je bezpečnosť prvoradá, čo si vziať a niekoľko tipov na úspešný cyklovýlet. Potrebujete tipy na výlet, kam vyraziť s deťmi? Prečítajte si článok - 5 cyklotrás, ktoré zvládnu aj vaše deti.

Filtrovať produkty