Pedále
Pri výbere pedálov na bicykel či elektrobicykel je dôležité sa rozhodnúť, či chcete klasické, nášlapné alebo kombinované (klasické s nášľapnými) pedále. Počas inštalácie vždy myslite na to, že ľavý pedál má vždy opačný záviť a podobne. Pedále sa najčastejšie vyrábajú z ocele, hliníku, plastu alebo karbónu. Pri nášľapných pedáloch sa zvyšuje účinnosť prenosu sily medzi jazdcom a pohybom bicykla. V tejto sekcií nájdete okrem pedálov aj rôzne príslušenstvo, ako napr. kufre do pedálov a pod.

Ako rozdeľujeme pedále?
- Klasické pedále: sú najčastejšie plastové alebo kovové a nepotrebujete špeciálnu obuv.
- Plastové pedále majú výhodu že sú ľahké, ale majú viacero nevýhod. Často praskajú, za morka sa na nich kĺže noha a všeobecne nie sú moc odolné.
- Kovové pedále sú síce o niečo ťažšie, ale zato na nich noha lepšie drží a sú oveľa odolnejšie.
- Platformové pedále majú väčšiu plochu. Využívajú sa najmä pri náročných technických a zjazdových disciplínach ako je enduro a downhill. Pre lepšie držanie nôh bývajú tieto pedále vybavené malými výstupkami tzv. pinmi.
- Nášľapné pedále: sú pevne spojené s nohou jazdca, čo zabraňuje nechcenému skĺznutiu nohy a zvyšujú efektivitu šliapania, pretože umožňujú cyklistovi zaberať aj pri pohybe nohy smerom nahor. Pri týchto pedáloch je potrebné chvíľku trénovať nasadanie a hlavne zosadanie, čiže nacvakávanie a vycvakávanie pedálov. Po krátkom tréningu cyklista nadobudne prax. Nášľapný systém sú vlastne také čeľuste na pedáli vybavené pružinkou kam sa nacvakáva - kufor. Kufor je komponent prišroubovaný na podrážke cyklistickej tretry. Sú vždy súčasťou balenia pedálov a nie tretier, ale samozrejme sa dajú kúpiť aj samostatne. Pri výbere nášlapných pedálov je dôležité vedieť, či chcete pedále na cestný, alebo horský bicykel.
- Kombinované pedále: sú kombináciou klasických a nášľapných pedálov a z každého typu si berú tie najlepšie vlastnosti.