Pedále

Vyberte si kvalitné cyklistické pedále pre váš bicykel alebo elektrobicykel. Len v našom e-shope nájdete spoľahlivé klasické, nášľapné a kombinované pedále od renomovaných výrobcov. S výberom vám radi a ochotne poradíme. Neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0919 066 704 alebo prostredníctvom e-mailu info@najsport.sk.

Pedále

Ako vybrať a namontovať pedále na bicykel?

  • Pri výbere pedálov na bicykel či elektrobicykel je dôležité sa rozhodnúť, či chcete klasickénášlapné alebo kombinované (klasické s nášľapnými) pedále.
  • Počas inštalácie vždy myslite na to, že ľavý pedál má vždy opačný závit a podobne.
  • Pedále sa najčastejšie vyrábajú z ocele, hliníku, plastu alebo karbónu.
  • Pri nášľapných pedáloch sa zvyšuje účinnosť prenosu sily medzi jazdcom a pohybom bicykla.
  • V tejto sekcií nájdete okrem pedálov aj rôzne príslušenstvo, ako napr. kufre do pedálov a kopec užitočného cyklistického príslušenstva.

Ako rozdeľujeme pedále?

Klasické pedále

Sú najčastejšie plastové alebo kovové a nepotrebujete špeciálnu obuv.

  • Plastové pedále majú výhodu že sú ľahké, ale majú viacero nevýhod. Často praskajú, za morka sa na nich kĺže noha a všeobecne nie sú moc odolné.
  • Kovové pedále sú síce o niečo ťažšie, ale zato na nich noha lepšie drží a sú oveľa odolnejšie.
  • Platformové pedále majú väčšiu plochu. Využívajú sa najmä pri náročných technických a zjazdových disciplínach ako je enduro a downhill. Pre lepšie držanie nôh bývajú tieto pedále vybavené malými výstupkami.

Nášľapné pedále

Sú pevne spojené s nohou jazdca, čo zabraňuje nechcenému skĺznutiu nohy a zvyšujú efektivitu šliapania, pretože umožňujú cyklistovi zaberať aj pri pohybe nohy smerom nahor. Pri týchto pedáloch je potrebné chvíľku trénovať nasadanie a hlavne zosadanie, čiže nacvakávanie a vycvakávanie pedálov. Po krátkom tréningu cyklista nadobudne prax. Nášľapný systém sú vlastne také čeľuste na pedáli vybavené pružinkou kam sa nacvakáva - kufor. Kufor je komponent prišroubovaný na podrážke cyklistickej  tretry. Sú vždy súčasťou balenia pedálov a nie tretier, ale samozrejme sa dajú kúpiť aj samostatne. Pri výbere nášľapných pedálov je dôležité vedieť, či chcete pedále na cestný, alebo horský bicykel. 

Kombinované pedále

Sú kombináciou klasických a nášľapných pedálov a z každého typu si berú tie najlepšie vlastnosti.

Filtrovať produkty