Komponenty

Vyberte si špičkové cyklistické komponenty pre váš bicykel alebo elektrobicykel. Len u nás v Najšporte nájdete skvelé komponenty na bicykel v top kvalite a výbornej cene. Osobný e-shop poradca +421220924810. Radi vám poradíme na našich predajniach v BratislaveTrenčíne a na Kubínskej holi. 

Komponenty

Pri výbere vhodných komponentov na bicykel vždy vychádzajte z vašich skúsenosti, štýlu jazdy, značky a individuálnych požiadaviek. Kvalitné a odolné cyklistické diely bezprostredne ovplyvňujú jazdu, dynamiku, výkon, komfort a spokojnosť každého cyklistu. "Čítajte ďalej" a zistíte viac informácií o konkrétnych komponentoch, ich využití a pravidelnej výmene. Užite si svoju jazdu naplno a zaobstarajte si v našom e-shope značkové produkty tej najvyššej kvality.

Kvalitné komponenty na bicykel a e-bike

Duše

Duše na bicykel môžeme rozdeliť podľa rozmeru, použitia a typu ventilu. S rozdelením ventilu je to veľmi jednoduché, najčastejšie sa používa klasický autoventil (s označením AV) alebo francúzsky ventil (s označením FV). Podľa rozmeru môžeme duše rozdeliť napr. pre 16", 20", 24", 26", 27,5", 28" či 29". Taktiež musíme brať v úvahu aj minimálnu a maximálnu šírku duše a použitie (napr. MTB, cross country, gravel a pod.).

Duše na bicykel a ebike

Plášte

Plášte, resp. pneumatiky bicyklov sa rozdeľujú podľa rozmeru, dezénu a šírky. Najčastejšie sa stretneme z označením - horské, krosové, cestné, gravelové, mestské a detské bicykle. Ich veľkosť sa označuje v palcoch (napr. 24", 27,5" alebo 29"). V našej pestrej ponuke nájdete aj plášte pre ostatné použitie napr. aj na kolobežky. Okrem toho je potrebné brať v úvahu aj to kde s bicyklom budete jazdiť, podľa toho si volíte hustotu dezénu.

Plášte na bicykel a ebike

Sedlá

Každý typ bicykla ich má inak ergonomicky tvarované sedlo. Hlavným cieľom pri kúpe nového cyklistického sedla je predovšetkým pohodlie, jazdné vlastnosti, značka či kvalita prevedenia. Sedla môžeme podobne ako ostatné komponenty rozdeliť napríklad na horské (zamerané na športový posed bez zadného vetrania), krosové (zamerané na dlhšie jazdy a komfort), mestské (vyšší posed a maximálne pohodlie), detské (užšie a kratšie sedlá orientované pre deti a juniorov) či cestné sedlá (tvrdšie, ľahšie, vysoko-výkonné so športovým posedom a minimálnym polstrovaním).

Sedlá na bicykel a ebike

Pedále

Pedále sa najčastejšie rozdeľujú na klasické, nášľapné alebo kombinované (z jednej strany nášľapné z druhej klasické). Pri nášľapných pedáloch sa zlepšuje celkový prenos sily do bicykla až o 30% v porovnaní s klasickými pedálmi. V tomto prípade je však potrebné zakúpiť špeciálne cyklistické tretry a kufre. Pedále sa tiež rozdeľujú podľa materiálového prevedenia na hliníkové, oceľové, plastové či kompozitné s rôznymi druhmi ložísk (napr. štandardné alebo zapúzdrené ložiská, ktoré patria medzi najkvalitnejšie na trhu). Všetky druhy pedálov nájdete tiež na našom e-shope.

Pedále na bicykel a ebike

Gripy a omotávky

Gripy na bicykel, resp. madlá alebo rukoväte zlepšujú úchop riadidiel bicykla a komfort jazdca. Bývajú zložené z penového, gumového alebo gélového materiálu. Na príslušné riadidlá sa nasúvajú alebo montujú pomocou imbusu. Využívajú sa najčastejšie na MTB bicykloch, krosových, mestských a detských. Na cestných a gravelových bicykloch sa osádzajú špeciálne omotávky na riadidla, tzv. barany. Tieto omotávky spĺňajú podobné funkcie ako gripy. Sú však osadené na väčšej ploche a preto poskytujú jazdcovi maximálny komfort, úchop, podporujú pohodlnú zmenu polohy rúk na riadidlách, účinne tlmia vibrácie a zabraňujú kĺzaniu rúk.

Gripy na bicykel a ebike

Reťaze

Reťaze sa líšia počtom prevodov, pastorkov na oske a využitím (horský bicykel, cestný bicykel, elektrobicykle a pod.). Taktiež sa rozdeľujú podľa materiálového prevedenia z najlacnejších po najdrahšie (s oveľa vyšším dojazdom a kvalitnejšou oceľovou konštrukciou, ktorá šetrí ostatné komponenty hnacieho ústrojenstva). Hlavnými výrobcami sú najmä Shimano, Sram, KMC a BBB. O reťaz a celý bicykel sa treba starať podobne, ako o auto, to znamená po najazdení určitého počtu km treba reťaz skontrolovať, vyčistiť alebo vymeniť. Meniť sa odporúča po každej sezóne alebo po najazdení minimálne 1500 - 3000 km (v závislosti do kvality, ceny reťaze a maximálneho dojazdu stanoveného výrobcom).

Reťaze pre bicykel a ebike

Ďalšie komponenty a diely na bicykel

 • Výber správne cyklistického rámu závisí od výšky, dĺžky rúk a nôh. Zistite, akú veľkosť rámu potrebujete podľa veľkostných tabuliek konkrétneho modelu a značky.
 • Ráfik je časť disku na obvode kolesa, na ktorom sa nachádza pneumatika. V kategórii kolesá a ráfiky nájdete bližšie informácie, ktorý ráfik alebo koleso si vybrať. Kolesá a ráfiky sú kľúčové komponenty bicykla, ktoré priamo vplývajú na jeho jazdné vlastnosti a efektivitu. Ráfiky tvoria základ kolesa, na ktoré sú napnuté drôty držiace náboj. Tieto súčasti majú významný vplyv na celkovú odolnosť a hmotnosť bicykla. Správny výber ráfikov a kolesa zabezpečuje lepšiu ovládateľnosť a pohodlie pri jazde na rôznych povrchoch.
 • Pásky do ráfika sú esenciálnym komponentom kolesa, ktorý chráni vnútornú dušu pred poškodením spôsobeným kontaktom s kovovými časťami ráfika. Sú umiestnené vnútri ráfika a zabraňujú tomu, aby ostré hrany alebo výstupky spôsobili defekt. Správny výber a inštalácia pásky do ráfika sú kľúčové pre udržanie integrity duše a zabezpečenie bezpečnej a pohodlnej jazdy.
 • Riadidlá sú kľúčový komponent bicykla, ktorý umožňuje jazdcovi ovládať smer a stabilitu jazdy. Poskytujú oporu pre ruky a sú miestom pre upevnenie komponentov ako sú brzdy, radenie, alebo osvetlenie. Výber riadidiel ovplyvňuje držanie tela, komfort a ovládanie bicykla. Sú dostupné v rôznych šírkach, tvaroch a materiáloch, čo umožňuje prispôsobenie podľa typu bicykla a preferencií jazdca.
 • Kazety a pastorky sú zásadným komponentom prenosu sily na bicykli, umiestnené na zadnom kolese. Skladajú sa z rady ozubených kolies, ktoré umožňujú rôzne prevodové stupne. Výber kazety ovplyvňuje rozsah prevodov a prispôsobuje bicykel na rôzne terény a štýly jazdy. Kazety sú dostupné v rôznych konfiguráciách a počte zubov, čo umožňuje jazdcom optimalizovať výkon a efektivitu šliapania. Správne nastavenie a údržba kazety zvyšujú jej životnosť a zlepšujú celkovú funkčnosť bicykla.
 • Radenie si vyberáte podľa počtu prevodov, ktoré máte na bicykli od integrovaného radenia s brzdovou pákou až po otočné riadenie. 
 • Prešmykače sú určené na radenie rýchlostí na prevodníkoch. Vyberajú sa podľa druhu bicykla, zubov prevodníka a počtu prevodov. Sú kľúčové komponenty pre presnú zmenu prevodov na bicykli, ktoré umožňujú prehadzovanie reťaze medzi rôznymi prevodníkmi na kľuke. Ich funkčnosť zabezpečuje hladké a rýchle prechody medzi rôznymi rýchlosťami, čo je zásadné pre efektívnu jazdu v rozličných jazdných podmienkach. Prešmykače sú dostupné v rôznych dizajnoch a veľkostiach, prispôsobené konkrétnym požiadavkám a typom bicykla. Správny výber a nastavenie prešmykača zlepšuje odozvu a zvyšuje komfort jazdy.
 • Brzdy okrem čeľusťových (V-brake) a kotúčových bŕzd u nás nájdete aj brzdové doštičky, platničky a kotúče.
 • Stredové zloženia sú zásadná súčasť pohonu, umiestnená v dolnej časti rámu. Zabezpečuje spojenie kľúk a umožňuje ich hladké otáčanie. Je dôležité pre prenos sily z pedálov na reťa
 • Kľuky a prevodníky sú srdcom každého bicykla a e-biku, bez nich by nebolo možné vykonávať prenos sily. Kľuky a prevodníky sú nevyhnutné súčasti pohonu bicykla, ktoré sa pripevňujú k stredovému zloženiu. Kľuky držia pedále a umožňujú cyklistovi šliapať, zatiaľ čo prevodníky sú ozubené kolesá pripevnené k kľukám, ktoré poháňajú reťaz. Výber týchto komponentov ovplyvňuje prevodové pomery a tým aj výkonnosť a efektivitu bicykla na rôznych terénoch.
 • Rohy (bullhorny) na bicykel zlepšujú úchop na riadidlách a polohu cyklistu. 
 • Sedlovka na bicykel je dôležitá časť, ktorá prepája rám bicykla a sedlo. Sedlovky sú zásadné komponenty bicykla, ktoré umožňujú upevnenie sedla k rámu a jeho výškové nastavenie podľa potrieb jazdca. Táto časť je klúčová pre pohodlné sedenie a efektívnu jazdu, keďže správne nastavenie výšky sedla ovplyvňuje výkon a ergonómiu jazdca. Sedlovky sú dostupné v rôznych priemeroch a materiáloch, čo umožňuje ich prispôsobenie špecifickým požiadavkám a štýlom jazdy.
 • Objímky najčastejšie držia sedlovku v ráme bicykla. Môžu byť pevné alebo nastaviteľné rýchloupínakom. Objímky sú dôležité komponenty bicykla, používané na upevnenie rôznych častí, ako sú sedlovka, riadidlá alebo predstavec. Umožňujú pevné a bezpečné spojenie medzi komponentmi a rámom bicykla. Správne zvolené a nastavené objímky zabezpečujú, že súčasti sú stabilné a nemôžu sa počas jazdy pohybovať alebo uvoľňovať, čo je kľúčové pre bezpečnú a efektívnu jazdu.
 • Predstavce upravujú celkový posed jazdca na bicykli. Slúžia na upnutie riadidiel so stĺpikom vidlice.
 • Prehadzovačky sú určené počtom prevodov na kazete bicykla. Najznámejších výrobcov patrí napr. Sram alebo Shimano.