Skialpové batohy

Skialpový batoh je jedna z najdôležitejších veci, ktorú by mal mať každý vo svojej skialp výbave. Jednak v nej môžete nosiť vodu, jedlo alebo náhradné oblečenie, no poslúži aj na prenos lavínovej výbavy a lekárničky. S výberom vám poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.sk.

Skialpové batohy

Batoh na skialpinizmus by mal byť ľahký a s dostatočným objemom pre presun všetkých potrebných vecí. Rozhodne vám musí sedieť na chrbte a musíte vedieť, pre aký druh skialpinistickej aktivity ho budete potrebovať. Ideálne, aby bol takýto batoh vybavený aj systémom upnutia skialpinistických lyží.

Ako vybrať vhodný skialpový batoh

  • Na skialpinizmus vám postačí ľahší typ batohu, ktorý je vybavený diagonálnymi pútkami na umiestnenie skialpových lyží.
  • Na vonkajšej strane je možné pripnúť skialpovú prilbu, prípadne aj palice.
  • Je vhodné, aby sa do nich zmestilo jedlo a celá skialpinistická výbava, vrátane pásov, lopaty, sondy, vyhľadávača, GPS navigácie a lekárničky.
  • K dispozícií je niekoľko variantov o objeme od 10 do 70 litrov.
  • Rozdeľujeme ich na freeride batohy, lavínové ABS batohy, race batohy a skitouring batohy.
  • Treba si ujasniť, či chcete batoh so špeciálnym airbagom na lavíny alebo nie, nakoľko táto technológia zaberie dosť miesta, s ktorým by ste za iných okolností rátali.

Skialpinisticke batohy

Správna veľkosť skialp batoha

V prvom rade si musíte ujasniť, aký veľký batoh budete potrebovať, čo všetko v ňom nosíte a na aký dlhý výjazd sa chystáte:

  • Od 10 do 20 litrov (freeride, race batoh) - postačí vám na niekoľko hodinový výlet, preteky a pod., kde budete potrebovať iba základnú výbavu do horského prostredia.
  • Od 20 do 35 litrov (lavínové ABS, freeride, štandardné skialpinistické batohy) - budete potrebovať na celodenný výlet, viacej jedla, vody a rozsiahlejšiu výbavu do hôr.
  • Od 35 do 55 litrov (skitouring batohy) - sa hodia na dvojdňové, resp. víkendové pobyty a na niekoľkodňové, kde už potrebujete aj stan, odporúčame viac ako 60 litrový batoh.

Obľúbená skialpinistická značka

Pokiaľ vám to rozpočet dovoľuje, odporúčame vám poobzerať sa po špeciálnych (na to určených) skialpinistikcých batohoch. Vyhnite sa bežným turistickým batohom, nakoľko nemôžu spĺňať všetky parametre, ktoré budete potrebovať počas vašich výstupov na skialpoch. Siahnite po overených značkách ako Dynafit, Salewa, Ortovox čí Mammut, ktoré spĺňajú náročné parametre - vodeodolnosť, vetruodolnosť, nízka váha, vysoká odolnosť, kvalita prevedenia, možnosť upevniť a umiestniť napríklad airbag a iné dôležité príslušenstvo.

Filtrovať produkty