Cyklistické čiapky a šiltovky

Cyklistické čiapky a šiltovky sú veľmi praktickým spoločníkom ku vašej prilbe. Chránia vás v zimnom počasí pred mrazivým vetrom, pred vlhkosťou a v lete pred zbytočných prehrievaním. Osobný e-shop poradca +421220924810. Radi vám poradíme na našich predajniach v BratislaveTrenčíne a na Kubínskej holi.

Cyklistické čiapky a šiltovky

Cyklistické čiapky a šiltovky sú pre mnohých nenahraditeľným doplnkom. Je ale potrebné premyslieť si zopár aspektov pri výbere tej správnej čiapky alebo šiltovky. Ak by ste si chceli ku čiapke alebo šiltovke vybrať tie správne a kvalitné okuliare, prečítajte si náš blogový článok Ako si vybrať kvalitné cyklistické okuliare a dozviete sa, ako na to.

Prečo používať cyklistickú čiapku alebo šiltovku?

Cyklistická čiapka alebo šiltovka sa líši oproti iným športovým čiapkám a šiltovkám tým, že je nízkoprofilová a priliehavá k hlave. Klasická cyklistická šiltovka z bavlny v belgickom štýle je ikonickým dizajnom, ktorý sa od prvých dní tohto športu nezmenil, no najnovšia generácia syntetických „šiltoviek“ a multifunkčných odevov typu „Buff“ sú navrhnuté pre optimálny výkon. Ideálny výber vám zabezpečí vyskúšanie si cyklistickej čiapky alebo šiltovky spolu s vašou prilbou, ak ich plánujete nosiť spolu alebo len občas.

Ako si vybrať tú správnu cyklistickú čiapku alebo šiltovku?

Pri výbere cyklistickej čiapky je samozrejme najdôležitejší strih, aj keď pred zakúpením tejto pohodlnej položky by ste mali zvážiť aj iné. Cyklistická čiapka sa dá nosiť pod prilbou, ktorá pomáha kontrolovať potenie, pomáha udržiavať teplo v chladnejších podmienkach, udržuje vlasy pod kontrolou alebo jednoducho dodáva cyklistickému outfitu estetický nádych. Cyklo čiapky tradične nosili cyklisti počas pretekov predtým, ako sa vyžadovali prilby, a potom, ako sa prilby stali bežnejšími v pretekoch, čiapky sa nosili iba pri stúpaniach. Dnes sa väčšinou nosia kvôli móde alebo pod prilbou, najmä počas chladného počasia.

Výber cyklistickej čiapky podľa sezóny

Zimné čiapky majú často termoizolačné vlastnosti, ktoré vám pomôžu udržať sa v teple a často budú tiež odolné voči vetru a vode. Na druhej strane, ľahké letné šiltovky sú často navrhnuté tak, aby chránili vašu hlavu pred slnkom. Pred potom, ktorý by sa vám mohol dostať do očí a spôsobiť nepríjemné pálenie. Preto je nevyhnutný šilt, pretože ide o materiál s dobrými savými vlastnosťami, ktorý odvádza vlhkosť od pokožky. Niektoré letné čiapky sú špeciálne navrhnuté pre tých, ktorí sú nároční a chcú si chrániť pokožku hlavy pred škodlivými UV lúčmi, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné úpaly.

Materiály a ich kvalita

Rovnako ako ostatné cyklistické a športové oblečenie, aj cyklistické čiapky môžu byť vyrobené z prírodných materiálov (vlna Merino alebo bavlna) alebo syntetických vlákien (polyester, flisové mikrovlákno alebo nylon). Vo všeobecnosti poskytujú vynikajúce tepelné vlastnosti a prirodzenú schopnosť absorbovať pot a pachy (najmä vlna, bavlna až tak nie), ale môžu byť objemné či dráždivé pre citlivú pokožku. Umelé materiály môžu byť navrhnuté tak, aby uprednostňovali riadenie vlhkosti (odsávanie) a boli extrémne ľahké a tenké pri zachovaní odolnosti.

Šiltovka so šiltom alebo bez

Jednou z možností pri výbere toho správneho pokrytia hlavy je výber typu čiapky so šiltom alebo bez (ako pri klasickej cyklistickej čiapke v belgickom štýle) alebo bez (ako pri mnohých zimných čiapkach). Šilt môže byť užitočný na to, aby poskytol vašej tvári tieň na silnom slnku a zabránil stekaniu potu do vašich očí. Zatiaľ čo jazdci v profesionálnom pelotóne už dávno vedia, že krátke a tuhé šiltovky na cyklistických čiapkach ponúkajú oveľa lepšiu ochranu pred silným dažďom ako samotné okuliare (v inom prípade môžete šiltovku otočiť a nosiť ju obrátene, ak sa vám práve šilt nebude hodiť).

Správne odvádzanie vlhkosti

Schopnosť odvádzať vlhkosť preč od pokožky a na povrch látky, kde sa môže odparovať je jedným z dôvodov, prečo v lete zvážiť nosenie tenkej čiapky, ak nechcete, aby do vašich očí zbytočne stekal pot. Použitie tenkej čiapky na reguláciu vlhkosti môže tiež pomôcť zabrániť hromadeniu baktérií a zápachu vo výplni vašej prilby.

Termoregulačné vlastnosti

Na zimný tréning, jazdenie a spint budete chcieť čiapku, ktorá vás udrží v teple a dostatočne izoluje. Vlnené cyklo čiapky alebo cyklo šiltovky zo syntetického mikrovlákna to urobia vynikajúco a mnohé z nich používajú materiály s dodatočnou úpravou alebo membrány, ktoré odpudzujú vietor a vodu – čo je skvelé, ak ste niekedy cítili ľadové poryvy januárového rána, ktoré prefukovali cez vetracie otvory vo vašej prilbe.

Filtrovať produkty