Viazanie na bežky

Viazanie na bežky býva často súčasťou bežeckých lyží. Pokiaľ nie je súčasťou bežiek, je možnosť dokúpiť ho samostatne. Na výber máte SNS alebo NNN viazanie pre daný druh bežkárskej topánky. S výberom vám poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk.

Viazanie na bežky

Viazanie si vždy vyberajte podľa typu bežeckej obuvi (NNN alebo SNS), preferovaného štýlu jazdy (klasika, kombi alebo skate), systému upínania (auto alebo manuál), značky alebo iných špecifikácií (farba, model, materiál a pod.). Pri starších typoch viazania môžete niekedy naraziť na N75 prípadne SP (SKOL), ktoré sa v súčasnosti už nevyrábajú a zohnať ich je veľmi náročné. Ak si neviete rady s výberom "čítajte viac" a dozviete sa aký je rozdiel medzi jednotlivými viazaniami.

Vyberte si kvalitné viazanie na bežky

Ako vybrať správne viazanie na bežky

 1. Bežky vyberáme podľa štýlu preferovanej jazdy - klasika, kombi alebo skate a podľa typu viazania SNS alebo NNN.
 2. Musíme tiež brať do úvahy aj systém upínania, ktorý môže byť automatický alebo manuálny.
 3. Aby ste v tom mali lepší prehľad pozrite si obrázok základného rozdelenia obuvi a viazania podľa typu.
 4. Nezabúdajte, že viazanie a obuv musí byť navzájom kompatibilné a montáž vám odporúčame zveriť do rúk profesionálov.
 5. Prečítajte si článok - ako vybrať správne topánky na bežky

Základné rozdelenie bežkárskeho viazania

Viazanie podľa štýlu jazdy

 • Klasika vyžaduje ohybnejšiu podrážku a do istej miery aj viazanie. Takáto obuv je pohodlnejšia a ohybnejšia.
 • Kombi predstavuje kompromis medzi skate a korčuľovaním, teda tvrdosťou a ohybnosťou. Obuv je ideálna pre začiatočníkov s využitím oboch techník.
 • Skate, iným slovom aj korčuľovanie má veľmi tvrdú podrážku a viazanie. Je zosilnená v oblasti členku, dostatočne fixovaná a stabilná.
 • Backcountry pre jazdu mimo vyznačených ciest (voľný terén). Takáto obuv má zosilnené viazanie, vyšší členok, lepšiu priedušnosť a vodeodolnosť.

Rozdiel medzi NNN a SNS viazaním

 • NNN viazanie (New Nordic Norm) - jedná sa o špičkové viazanie od výrobcu Rottefella, ktoré ide v súčasnosti do popredia pre jednotný systém viazania. Spočíva v dvoch samostatných drážkach (koľajniciach) na ktoré sa upína bežkárska obuv. Najčastejšie sa s ním stretnete u výrobcov Fischer a Rossignol.
 • SNS viazanie (Salomon Nordic System) - toto viazanie vyvinul výrobca Salomon. Niektoré typy nájdete pod názvom SNS Pilot (Salomon Nordit System Pilot). Systém profilu spočíva v jednej samostatnej drážke v strede, ktoré sa upína na bežkársku obuv. Najčastejšie ju nájdeme u výrobcu Salomon.
 • Viazanie s doskou NIS - je výhodne z hľadiska lepšej inštalácie (bez vŕtania do bežiek), presnejšieho upnutia s možnosťou kedykoľvek prispôsobiť ťažisko viazania. Nevýhodou je že umožňuje inštaláciu len NNN viazania.

Ktoré bežkárske viazanie je lepšie a prečo?

Voľba medzi viazaním NNN a SNS je viac menej subjektívna záležitosť, nie sú medzi nimi výrazné rozdiely na ktoré treba upozorňovať. Musíte si však dať pozor na to akú máte obuv, podľa toho samozrejme kupujete viazanie. Teda ak máte topánky od Salomonu siahnite po SNS viazaní, ak máte Fischer vyberte si NNN viazanie. Preto odporúčame kupovať len kompatibilné typy viazania s obuvou.

Systémy upínania

Najčastejšie môžeme natrafiť na tieto dva systémy upínania:

 • Auto (automatické upínanie viazania) - je najobľúbenejší medzi športovými a rekreačnými bežkármi. Systém spočíva v jednoduchom automatickom zacvaknutí obuvi do viazania. Uvoľnenie, resp. odpojenie viazania potom prebieha za pomoci paličky. Jedná sa o veľmi jednoduché upnutie, ktoré sa ľahko obsluhuje.
 • Manual (ručné upínanie viazania) - je skôr obľúbený medzi profesionálmi a závodnými lyžiarmi. Systém funguje na základne mechanického upnutia tak, že bežkár umiestni nohu do drážky viazania a rukou upne zaisťovaciu páčku. Jedná sa o systém, ktorý eleminuje možnosť nechceného uvoľnenia topánky no na druhej strane je obsluha zložitejšia a menej pohodlná pre bežného rekreačného bežkára.

Montáž viazania

Namontovať viazanie na dosku NIS by mal zvládnuť podľa návodu na používanie aj lajk. Pri zložitejších inštaláciach vám odporúčame navštíviť nás servis a dohodnúť si termín stretnutia so servisným technikom. Zložitejšie inštalácie predstavujú navŕtanie viazania NNN, dosky NIS alebo viazania SNS za pomoci certifikovanej šablóny a špeciálnych vrtákov. Pokiaľ takúto inštaláciu vykonáte doma neodborným spôsobom môže dôjsť k neodvratnému poškodeniu bežeckých lyží alebo viazania.

Filtrovať produkty