Slnečné okuliare

Slnečné okuliare poskytujú ochranu proti UV žiareniu, vďaka ktorému udržíte svoje oči v bezpečí. Svetoznámi a vysoko kvalitní výrobcovia ako Oakley a Uvex naplnia vaše očakávania. Ak by ste mali otázky alebo by ste sa chceli poradiť, neváhrajte nás kontakovať na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk.

Slnečné okuliare

Technológia tónovaného skla: Základná definícia a trocha histórie

Slnečné okuliare sa vyrábajú s tmavými, zvyčajne tónovanými sklenenými alebo plastovými šošovkami, aby filtrovali množstvo svetla, ktoré sa dostáva do očí. Ich účelom je hlavne eliminovať ultrafialové (UV) lúče, redukovať priame svetlo na požadovanú úroveň komfortu a eliminovať alebo znížiť oslnenie.

okuliare-uvex-sportstyle-802-v-white-s1

Ale väčšina z nás je menej oboznámená s motiváciou tých, ktorí boli priekopníkmi tohto konceptu pred dvoma storočiami. V čase, keď nikto nepočul o škodlivom UV žiarení a každý sa prirodzene prispôsoboval silnému letnému svetlu pomocou klobúkov alebo štítov, cieľom tónovaných okuliarov bolo spočiatku korigovať zhoršenie zraku (čoskoro boli vyvinuté lepšie techniky) a neskôr chrániť pacientov, ktorí vyvinuli abnormálnu citlivosť na svetlo v dôsledku špecifických chorôb. Nie je prekvapením, že rozšírené používanie tónovaných skiel oveľa väčším podielom svetovej populácie prišlo okolo 20. rokov 20. storočia z módneho napodobňovania filmových hviezd, ktoré si museli chrániť oči pred extrémne jasnými svetlami na scénach (jasné osvetlenie sa používalo na kompenzáciu nízkej citlivosti prvých čiernobielych filmov).

Tónované sklá a technológie

Sklo aj plast majú požadované vlastnosti na výrobu tónovaného skla. Plastové materiály, ktoré sa väčšinou používajú na slnečné okuliare, sú akryl, nylon a polykarbonát, ale sklenené šošovky majú najlepšiu optickú čistotu a odolnosť proti poškriabaniu, aj keď sú o niečo ťažšie ako plasty.

okuliare-uvex-sportstyle-223-black-orange

Tónované sklá

V závislosti od farby šošovky eliminuje špecifické vlnové dĺžky (niektoré frekvencie alebo vlnové dĺžky môžu rozmazávať videnie a iné, napríklad zelená, môžu zvýšiť kontrast). Napríklad, zatiaľ čo sivá a hnedá sú najpredávanejšie viacúčelové odtiene, žltá sa používa v snehových okuliaroch na zlepšenie ostrosti/detailov na lyžiarskych svahoch. Podobne fialové a ružové odtiene môžu ponúknuť väčší kontrast v zelenom alebo modrom prostredí, čo je užitočné pri love alebo vodnom lyžovaní.

Polarizované tónované sklá

Zjednodušene povedané, polarizované tónované sklá eliminujú väčšinu nepríjemného oslnenia pochádzajúceho z plochých reflexných plôch (cesty, sneh, trávniky, voda v jazerách atď.). Tento efekt sa vo všeobecnosti dosahuje prítomnosťou polarizačného filmu medzi dvoma tenkými vrstvami skla, pričom jedna je tónované sklo a druhá je neutrálne sklo. Keďže oslnenie z odrazeného svetla je do značnej miery horizontálne polarizované, bude blokované vertikálne orientovaným polarizačným filmom. Výsledok: zvýšenie výkonu tónovaných skiel, najmä pri šoférovaní, rybolove a plachtení... To vysvetľuje, prečo, hoci sú drahšie, polarizačné tónované okuliare sú jedným z najrýchlejšie rastúcich segmentov okuliarov.

Od roku 2010 spoločnosť Corning uviedla na trh novú prelomovú polarizovanú technológiu s Polarcoat™. Namiesto použitia štandardnej sendvičovej technológie opísanej vyššie je teraz možné aplikovať povrchovú úpravu s 99% účinnosťou polarizácie, ktorá prináša dlhý zoznam výhod, ako je zníženie zložitosti procesu a zásob, žiadne riziko delaminácie a mnohé ďalšie.

okuliare-uvex-sportstyle-507-pink-purple-s3

Tipy na výber najlepších slnečných okuliarov

UV ochrana očí

Slnečné okuliare sú nevyhnutné okuliare, ktoré pomáhajú minimalizovať jas v každom ročnom období alebo na mieste, kde slnko a jeho reflexné lúče ovplyvňujú vaše oči a váš zrak. Slnečné okuliare, ktoré sú dostupné v mnohých tvaroch a štýloch, sú viac než len módne doplnky – sú dôležitými nástrojmi na ochranu vašich očí pred ultrafialovým (UV) žiarením, energiou žiarenia produkovaného slnkom. Tieto UV lúče – vrátane UVA a najmä UVB – poškodzujú povrchové tkanivá oka, rohovku a šošovku. V priebehu času môže toto poškodenie viesť k šedému zákalu, makulárnej degenerácii a iným očným stavom, ktoré oslabujú zrak. Pri kúpe slnečných okuliarov sa uistite, že majú štítok alebo nálepku, ktorá hovorí, že poskytujú 100-percentnú UV ochranu pred všetkým UV svetlom. Na niektorých štítkoch výrobcov je uvedené „Absorpcia UV do 400 nm“. To je to isté ako 100-percentná absorpcia UV žiarenia.

Keď hľadáte slnečné okuliare, nenechajte sa zmiasť tým, že čím tmavšie sú šošovky, tým sú pre vaše oči bezpečnejšie. Iba slnečné okuliare so 100% UV ochranou poskytujú bezpečnosť, ktorú potrebujete.

okuliare-uvex-sportstyle-114-grey-red-mat

Polarizačné šošovky znižujú oslnenie, ale neblokujú UV žiarenie

Polarizačné šošovky sú navrhnuté tak, aby redukovali odlesky odrážajúce sa od reflexných povrchov, ako je voda alebo cesta. Samotná polarizácia neposkytuje UV ochranu. Namiesto toho poskytuje lepší vizuálny zážitok pri určitých činnostiach, ako je jazda autom, člnkovanie alebo golf. Existujú polarizačné šošovky vyrobené z látky blokujúcej UV žiarenie. Skontrolujte štítok polarizovaných slnečných okuliarov, aby ste sa uistili, že poskytujú maximálnu UV ochranu.

Treba si dať pozor na veľkosť

Slnečné okuliare by mali mať čo najväčšie šošovky, ktoré ochránia vaše oči pred poškodením slnkom. Zvážte nákup nadrozmerných slnečných okuliarov alebo slnečných okuliarov, aby ste obmedzili prenikanie UV lúčov po stranách okuliarov.

Filtrovať produkty