Lyžiarske okuliare Skladom - ihneď k odberu

Lyžiarske okuliare predstavujú nenahraditeľného spoločníka každého moderného lyžiara. S výberom vám poradia naši odborníci na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk. Všetky informácie ohľadom výberu nájdete v text nižšie alebo v našom blogu.

Lyžiarske okuliare Skladom - ihneď k odberu

Ako vybrať ideálne lyžiarske okuliare

Lyžiarske okuliare spolu s lyžiarskou prilbou a rukavicami sa stali neodmysliteľnou súčasťou lyžiarskej výstroje. Poskytujú nespočetné množstvo výhod, práve preto sú na svahu absolútnou samozrejmosťou. Disponujú radom najlepších technológií na ochranu zraku a tváre lyžiara. Okuliare si vyberáte podľa špecifických parametrov, ako je UV filter, polarizačný filter, kontrastný filter (HD, FLD a Prizm), typ zorníka (zrkadlový alebo fotochromatický) a svetelných podmienok na svahu, ktoré ovplyvňujú priepustnosť zorníka. V praxi rozlišujeme základne typy podľa priepustnosti od S0 až po S4. V našom článku nájdete podrobné informácie ohľadom správneho výberu, na čo si dať pozor, aký materiál a typ okuliarov vyberať - ako vybrať lyžiarske okuliare.

Základne rozdelenie a typy zorníkov

 • Prvým a najpodstatnejších rozdelením zorníkov, ktorý vás bude zaujímať je UV filter. Najúčinnejšiu ochranu proti škodlivému UV žiareniu poskytuje filter UV 400, ktorý pohlcuje takmer 100 % UV.
 • Niektoré lyžiarske okuliare majú iba jedno sklo, ktoré nie je vymeniteľné. Najnovšie však značky dávajú prednosť univerzálnosti a pridávajú do svojich balení náhradne, resp. vymeniteľné zorníky. Tie môžete používať podľa aktuálnych svetelných podmienok na svahu. Ak je premenlivé počasie zvolíte S1 alebo S2, naopak na slnečné (jasné) použijete S3.
 • Fotochromatické zorníky reaguje na množstvo svetla vplyvom ktorých sa stmavujú alebo rozjasňujú.
 • Zrkadlové zorníky odrážajú škodlivé UV žiarenie priamo od svojho povrchu, tým pádom nepohlcujú toľko svetla a sú vhodné do jasného a slnečného počasia.
 • Medzi špeciálne filtre s úpravou kontrastu môžeme zaradiť HD a FLD zorníky, ktoré používajú značky Atomic, POC a Bolle. Značka Oakley používa na vykreslenie kontrastov špeciálne patentované filtre s Prizm technológiou.
 • Pri výbere si dávajte pozor na zahmlievanie - väčšina okuliarov má špeciálnu antifog úpravu. Táto tenká vrstva bráni zahmlievaniu. Dôležité sú tiež vetracie otvory, ktoré prirodzene regulujú teplotu.
 • Prevedenie priezoru môže byť ploché, sférické alebo cylindrické.
 • Ak nosíte dioptrické okuliare oceníte lyžiarske okuliare s technológiou OTG (over the glasses).
 • Zaujímavosťou je polarizačný filter, ktoré dopomáha UV filtru pohlcovať škodlivé slnečné žiarenie.

Lyžiarske okuliare

Svetelné podmienky a priepustnosť zorníka

Počasie a svetelné podmienky na svahu bezprostredne ovplyvňujú na správny výber lyžiarskych okuliarov. V našej ponuke nájdete veľké množstvo okuliarov a farebných šošoviek, ktoré určujú konkrétne svetelné podmienky. Svetelné podmienky môžeme rozdieliť podľa kategórie filtra od S0 po S4 alebo fotochromatika.

 • S0 - Sú vhodné na nočné a večerné lyžovanie s umelým osvetlením. Majú číre resp. priesvitné sklá s priepustnosťou svetla 80 - 100 %. Zaujíma vás ako jazdiť večer? Prečítajte si článok - vyrazte na večerné lyžovanie.
 • S1 - Hodia sa do zamračeného a hmlistého počasia. Majú svetlé farebne tónované zorníky s priepustnosťou svetla 43 - 80 %. 
 • S2 - Sú určené do polooblačného počasia a majú univerzálne použitie s dobrým pohlcovaním svetla. Majú stredne tmavé, stredne farebne tónované zorníky s priemernou priepustnosťou svetla 18 - 43 %.
 • S3 - Hodia sa do polojasného a jasného počasia s vysokou ochranou pred slnečným žiarením. Najčastejšie majú tmavé, vysoko farebne tónované alebo zrkadlové zorníky s priepustnosťou svetla 8 - 18 %.
 • S4 - Sú vhodné na ľadovec a do úplne jasného horského počasia, kde je potrebná vysoká ochrana pred slnečným žiarením. Majú tmavé zrkladlovo tónované zorníky s priepustnosťou svetla len 3 - 8 %.
 • Fotochromatické - Predstavuje špeciálnu kategóriu filtra, ktorý sa prispôsobí aktuálnym svetelným podmienkam na svahu. V praxi to znamená že pokiaľ je počasie jasné zorník automatický stmavne. Naopak keď sa zamračí zorník za nejaký čas vybledne. Tento spôsob mení priepustnosť svetla podľa kategórie fotochromatického skla. Niektoré značky ponúkajú priepustnosť v rozsahu S1 - S3, iné napr. S1 - S2 alebo S2 - S3. Všeobecne však platí, že prechod na stmavenie šošovky (prechod na svetlo) je rýchlejší, ako spätné vyblednutie šošovky (prechod do tmy).

Farebnosť priezoru

Farebnosť zorníka je špecifickou záležitosťou vzhľadom na individuálne vnímanie farieb. Vyberte si farbu, ktorá vám bude vyhovovať a spĺňať všetky parametre a požiadavky. Zorníky s oranžovým, žltým, ružovým alebo červeným sklom blokujú viac modrého svetla z farebného spektra. To umožňuje lepšie vnímať kontrast, nerovnosti na svahu a v zornom poli. Tieto druhy zorníkov sa hodia do univerzálnych, premenlivých ako i horších svetelných podmienok. Do jasných podmienok sa hodia tmavé a zrkadlové zorníky, ktorých farba je šedá alebo zelená. Takýto typ priezoru pomáha vnímať prirodzené spektrum farieb

Filtrovať produkty