Splitboardy

Vyskúšajte splidboard, ktorý poskytuje pri stúpaní po rozdelení výhodu skialpových lyží a pri zjazde po opätovnom spojení vlastnosti snowboardu. "Čítajte ďalej" a dozviete sa viac, ako vybrať vhodný splitboard, prípadne nám zavolajte na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk

Splitboardy

Splitboarding sa teší čoraz väčšej obľube práve u snowboardistov, ktorí si to chcú namieriť mimo vyznačené zjazdovky a užiť si určitú dávku slobody podobne, ako skialpinisti. Tento pomerne mladý šport sa zrodil v roku 1991. Do 90. rokov sa používali na výšľap do kopca snežnice alebo mačky a na zjazd freeridový snowboard. Spočiatku sa využívali jednoduché upínacie systémy no neskôr v spolupráci so značkou Burton a Voile vznikol prvý originálny splitbord.Vy

Vyberte si top značku splitboardu

Ako vybrať ideálny splitboard

Pri výbere vhodného splitbordu vám odporúčame prečítať náš podrobný článok - ako vybrať ten správny splitboard. V prvom rade vás musí zaujímať vaša výška, váha, typ terénu v ktorom plánujete jazdiť, materiál, technológie dosky a predovšetkým konečná váha splitboardu vrátane viazania a príslušenstva.

Splitboard

Ideálna dĺžka slpitboardu

Pokiaľ ste skúsený jazdec snowboardu alebo ste v minulosti jazdili freeride, tak siahnite po rovnakom alebo o pár centrimetrov dlhšom boarde. Pre začiatočníkov a mierne pokročilých jazdcov sme si pripravili praktickú tabuľku veľkostí splitboardu vzhľadom na hmotnosť jazdca.

Hmotnosť jazdca Ideálna dĺžka splitboardu
45 - 55 kg 128 - 136 cm
52 - 59 kg 131 - 141 cm
57 - 61 kg 139 - 147 cm
60 - 66 kg 144 - 152 cm
64 - 70 kg 149 - 157 cm
68 - 75 kg 154 - 162  cm
73 - 80 kg 159 - 167 cm
78 - 85 kg 164 - 172 cm
84 - 90 kg 169 - 177 cm
89 - 96 kg 174 - 182 cm
viac ako 95 kg viac ako 179  cm

Typy splitboardov

Poznáme 4 typy a tvary splitboardov:

  • Directional - Má dlhú prednú a krátku zadnú časť dosky. Sú vhodné pre jazdu jedným smerom, v hlbokom prašane alebo ak vyhľadávate veľmi vysoké rýchlosti.
  • Directional twin - Sú podobné directionalu a majú symetrický tvar. Postoj na doske je orientovaný smerom dozadu a hodí sa pre všetkých jazdcov, ktorí sú zvyknutý jazdiť na štandardnom snowboarde.
  • Twin tip - Má všetky strany snowboardu rovnaké a viazanie je orientované v strede so stance postojom. Táto poloha na doske pomáha udržať snowboard stabilnejšie.
  • Tapered directional - Je podobný, ako klasický directional. Avšak pätka dosky je zúžená čím sa viac hodí na jednosmernú jazdu.

Materiál a technológie splitboardu

Sú kľúčové a okrem jazdných vlastností ovplyvňujú napríklad tuhosť a hmotnosť splitboardu. V súčasnosti sa najčastejšie používajú špeciálne sklolaminátové alebo kompozitné materiály. V najdrahších splitbordoch nájdete napr. veľmi ľahké drevo paulownia, ktoré má ideálne vlastnosti. V lacnejších naopak nájdete špeciálne kompozitné materiály, ktoré výborne replikujú vlastnosti dreva.

Príslušenstvo k splitboardom

Súčasťou splitboardu býva aj špeciálne viazanie, ktoré musí byť kompatibilné s vašou obuvou a so systémom baseplate a split kit. dôležitým faktorom je aj čo najnižšia váha viazania práve kvôli výstupom. Svoju úlohu tu zohrávajú aj stúpacie pásy, určené presne na konkrétny splitboard. Pásy fungujú rovnakým spôsobom ako skialpinistické pásy. V stŕmich zrazoch si svoje uplatnenie nájdu aj stúpacie mačky, ktoré vám pomôžu efektívne traverzovať. K splitboardu nepochybne patrí aj obuv na snowboard, ktorá by mala byť zameraná na freeride. Obuv by mala byť sama o sebe mäkšia alebo vám odporúčame siahnuť rovno po topánkach na splitboard, ktoré sú omnoho odolnejšie, majú vysokú priľnavosť a poskytujú dobrú stabilitu aj na zamrznutom snehu. Na úplný záver je vhodné sa tiež poobzerať po dobrej lavínovej výstroje, ktorá by mala pozostávať s kvalitného batohu, lavínového airbagu, vyhľadávača, sondy a lopaty.

Filtrovať produkty