Značka Mitas

Spoločnosť Mitas vznikla v roku 1993 v Českej Republike. Založil ju v Strašnicích francúzsky výrobca Michelin, ako svoju dcérsku spoločnosť.  V tomto období vo firme Mitas pracovalo približne 200 zamestnancov a továreň vyrábala duše a pneumatiky pre automobily. Počas 2. svetovej vojny podnik vlastnila nemecká spoločnosť Harburger Gummiwaren-Fabri Phoenix a bol donútený vyrábať pogumované kovové súčiastky pre vojenskú výrobu.

Po vojne sa podnik zoštátnil a v roku 1947 vznikol oficiálne jej názov Mitas spojením slov Michelin a Veritas. V 50. rokoch sa obnovili technológie a firma sa orientovala na výrobu ťažkých a stredných nákladných pneumatík. V rovnakom roku vyrobil Mitas sériu 600 kusov pneumatík pre obrnenú limuzínu Škoda Vos. Za celý čas týchto limuzín zlyhala iba jediná pneumatika, ale bohužiaľ akurát, keď v aute sedel poľský minister obrany maršál Konstantin Rokossowski. Z tejto nehody Rokossovski vyviazol len s drobnými poraneniami, ale prípad riešila štátna bezpečnosť a navrhovala uväzniť riaditeľa Mitasu, ale ten bol nakoniec zbavený "iba" svojej funkcie.

Rozvoj podniku naďalej rástol a Mitas sa začlenil medzi popredných výrobcov pneumatík pre lietadlá, poľnohospodárstvo a stavebné stroje. V marci 1985 vypukol v továrni veľký požiar a zničil prípravovňu zmesí, čo bola kľúčová časť výroby. Nečakaný výpadok bol pokrytý dovozom z ostatných továrni až do roku 1993, kedy bola do prevádzky uvedená nová prípravovňa zmesí. Ešte v roku 1991 sa Mitas stal podielovým vlastníkom akciovej spoločnosti Barum Holding a v roku 2002 začal Mitas vyrábať radiálne traktorové plášte a MPT riadiace plášte v celooceľovom prevedení. V roku 2016 sa Mitas stal súčasťou skupiny Trellborg a v dnešnej dobe sa Mitas pneumatiky vyrábajú v troch európskych štátoch a v jednom v Amerike. V súčasnosti sa tiež zaoberá výrobou cyklistických duší a plášťov na bicykle a elektrobicykle.

Filtrovať produkty