Krosové bicykle

Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo napíšte na info@najsport.sk a vyberieme krosový bicykel priamo pre vás. Náš odborní personál vám s výberom ochotne poradíKrosové bicykle sú ideálnym spoločníkom a zlatou strednou cestou medzi cestnými a horskými bicyklami.

Krosové bicykle

Skôr, ako si vyberiete ten pravý krosový bicykel, poskytneme vám informácie a rady o týchto bicykloch, ktoré sú prispôsobené nenáročnému terénu, cestám a aj lesným chodníčkom. Pripravili sme pre vás prehľadný článok, ktorý vám pomôže s výberom vášho vysnívaného krosového bicykla rýchlo a jednoducho - Ako vybrať ideálny krosový bicykel. Pozrieme sa tiež na veľké porovnanie trekingového a krosového bicykla. Zistíte, ako vybrať takýto bicykel podľa funkčnosti, používania, materiálu, rámu, komponentov a cyklopríslušenstva.

Ako vybrať krosový bicykel

Ako vybrať vhodný krosový bicykel?

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať ideálny krosový bicykel, ktorý je ideálnym spoločníkom na vaše voľnočasové aktivity. Spoločne vám priblížime pre koho sú vhodné a aký je rozdiel medzi krosovým a fitness bicyklom.

Krosové/Trekingové bicykle

Trekingové alebo inak povedané aj krosové bicykle rozdeľujeme na cestné a horské varianty. Ich výhodou je vysoká miera použitia (cesty, asfalt, nespevnené cesty, poľné cesty a pod.) a univerzálnosť. Okrem toho že majú univerzálne použitie, pohodlnú geometriu a prednú odpruženú vidlicu, môžu byť v niektorých prípadoch osadené o ďalšie užitočné cyklistické príslušenstvo.

Fitness bicykle 

Na rozdiel od krosových bicyklov nie sú až tak univerzálne a boli vytvorené prevažne na jazdu po afalte. Sú tiež výborným prostriedkom na dochádzanie do práce alebo ako ideálny partner na víkendové jazdenie po spevnených cyklotrasách. Vhodné sú pre jazdcov, ktorí vyhľadávajú viacej aktívneho pohybu alebo chcú rýchli bicykel. Hlavným rozdielom je geometria podobná gravelu bez prednej odpruženej vidlice.

Najčastejšia dilema pri kúpe krosového bicykla

Vybrať skôr horský alebo ísť radšej do krosového bicykla? Na túto dilemu neexistuje jednoznačná odpoveď. Musíte sa rozhodnúť podľa toho, čo je vám bližšie. Pokiaľ viete, že do terénu sa rozhodne nevyberiete a na dovolenke zvolíte skôr jazdu po upravených cestách, tak je pre vás horský bicykel zbytočný. Športovejšia horská geometria, širšie plášte a vyšší zdvih vidlice horského bicyklu sú určené prevažne do rozbitejšieho a horského terénu. Pokiaľ väčšinou jazdite asfalt a iba občas zájdete na poľné či lesné cestičky, tak krosový bicykel bude pre vás ideálnou voľbou. Užšie plášte s menším vzorom dezénu kladú menší odpor na asfalte a poskytujú dostatočnú oporu v ľahkom teréne.

Ako si vybrať ideálnu veľkosť krosového bicykla?

Tento základný faktor je potrebné brať v úvahu či už si kupujete horský alebo cestný bicykla. Najdôležitejším faktorom pri výbere vhodnej veľkosti rámu je výška postavy, dĺžka rúk a nôh. Veľkosti sú udávané v štandardnej metrike (XS, S, M, L, XL, XXL) alebo v palcoch (napr. 17,5", 19", 21"). Niektorí výrobcovia určujú veľkosť bicykla rámu pomocou výšky v centimetroch (napr. 170 - 175 cm). Čoraz viac ide do popredia štandardná metrika, ktorú sme sa rozhodli aj my používať pri výbere krosového alebo trekingového bicykla. Výrobcov je na trhu niekoľko a každý z nich ma svoje tabuľky. My sme si však pre vás pripravili univerzálnu tabuľku, ktorou sa môžete riadiť. Pre presnejšie zistenie si pozrite veľkostné tabuľky, ktoré nájdete pri každom jednom bicykli.

Ideálna veľkosť krosového bicykla

Výška cyklistu Veľkosť bicykla
150 - 155 cm XS
155 - 165 cm S
165 - 175 cm M
175 - 185 cm L
185 - 195 cm XL
nad 195 cm XXL

Filtrovať produkty

Bicykel Trek Wahoo 24  Lithium Grey/Radioactive Red 2022
499,00 €

Bicykel Trek Wahoo 24 Lithium Grey/Radioactive Red 2022

Bicykel Kross Trans 4.0 Turquoise/White Matte 21/22
579,00 €

Bicykel Kross Trans 4.0 Turquoise/White Matte 21/22