Snowboardy

Snowboardovanie sa v krátkej dobe stalo najobľúbenejším zimným športom a v súčasnosti zažíva obrovský boom. Je výzvou pre mnohých mladých ľudí, ktorí túžia po adrenalíne a dobrodružstve na horách. S výberom snowboardu vám poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo e-mailom na info@najsport.sk.

Snowboardy

Ak patríte medzi jazdcov, ktorí zo snowboardingom začínajú, tak bude pre vás ideálnou voľbou allround, teda univerzálny typ snowboardu na zjazdovku. Naopak ak obľubujete voľný štýl mimo zjazdovky (prašan) siahnite po freeride. Zaujímavou alternatívou je aj freestyle snowboard, ktorý je určený do parku na skoky a prekážky. Taktiež je ideálnou voľbou pre skateboardistov a surfistov, ktorí môžu počas zimnej sezóny naplno využiť svoj športový potenciál. Pripravili sme pre vás podrobný a veľmi zaujímavý blog - 10 tipov, ako si vybrať ten správny snowboard.

Hľadáte najlepšiu značku snowboardov

  • Snowboardy Rossignol - Objavte špičkové snowboardové dosky a výstroj od značky Rossignol, ktorá bude zodpovedať vášmu jazdnému štýlu, požiadavkám a skúsenostiam. V ponuke nájdete top dámske aj pánske modely. Vyskúšajte model Jibsaw, District, After, Airis, Evader, Retox, Alias, Soulside, Myth, Diva, Revenant, Resurgence, Sawblade a mnoho iných.
  • Snowboardy Burton - Vyberte si snowboard od renomovaného výrobcu Burton. Špičková kvalita, jedinečný dizajn a technológiami nabitá doska si získa priazeň každého snowboardistu. Vybrať si môžete all-mountain, freestyle, freeride snowboard či spliboard. Vyberte si sériu Grom, Custom Flying, Camber, Instigator, Ripcord, Family Tree a pod.
  • Snowboardy Capita - Je navrhnutá pre jedinečnú jazdu, obnoviteľné zdroje, kvalitu, dizajn, funkčnosť a všetko čo vyžaduje moderný snowboardista. Vyskšúajte modely vhodné pre upravené zjazdovky, strediska (Super, D.O.A., Birds, Paradise), freestyle (The Outsiders, Ultrafear, Pathfinder), freeride (Mega Merc, Mercury, Kazu, The Navigator) a splitboarding (Mega Split, Powder, Neo Slasher).
  • Snowboardy Gravity - Doprajte si jedinečné snowboardy vyrobené v Rakúsku, ktoré vás dostanú príjemným dizajnom, špičkovými vlastnosťami a kvalitou. Vyskúšajte modely Adventure, Madball, Apollo, Squadra a pod.

Ako si vybrať snowboard

Pri výbere správneho typu a veľkosti snowboardu sa berú do úvahy všetky skúsenosti jazdca, výška postavy váha. Ako ste sa mohli dočítať vyššie, snowboardy rozdeľujeme do 3 základných kategórií allround, feestyle a freeride. Musíte však brať do úvahy aj šírku snowboardu, flex, typ prevedenia a pod. Vyberte si pordukty od top výrobcov, ako je napríklad značka Burton, Rossignol, Gravity či Capita.

Snowboard

Vyberte si správnu dĺžku snowboardu

Štandardne si vyberáte snowboard po bradu, pri deťoch ktoré rastú sa volí veľkosť medzi nosom a bradou. Ak je snowboard príliš dlhý, bude obtiažne robiť obluky, naopak ak je krátky, často dochádza k pretáčaniu. V tomto prípade však treba brať do úvahy aj skúsenosti jazdca (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý a expert). Ďalšou podstatnou informáciou je váha jazdca, keďže každý snowboard má presne určenú hmotnostnú toleranciu (minimálna a maximálna váha jazdca). Tento údaj býva označený na väčšine snowboardov. Ak tento údaj nieje možné zistiť, pomôže vám prehľadná tabuľka pre správne určenie dĺžky snowboardu.

Veľkosť snowboardu (v cm) 128 - 136 133 - 141 139 - 147 144 - 152 149 - 157 154 - 162 159 - 167 164 - 172 169 - 177 174 - 182 179 - 187
Váha jazdca (v kg) 50 - 54 52 - 58 57 - 61 61 - 66 63 - 70 68 - 74 72 - 79 77 - 84 81 - 88 86 - 93 91 - 98
Výška jazdca (v cm) 147 152 185 163 168 173 178 183 188 193 198

Nezabúdajte na šírku snowboardu

Šírka snowboardu bezprostredne ovplyvňuje všetky jazdné vlastnosti. Dávajte si pozor, aby viazanie a topánky neprečnievali cez dosku. Príliš úzky snowboard a široká snowboardová topánka môže brániť vyčnievajúcou špicou alebo pätou bezpečnej a plynulej jazde. Preto jazdci s veľkosťou topánky nad 45 (EU) / 10,5 (UK) potrebujú širšie tzv. wide snowboardy, ktoré sú označované písmenom W. Existujú tiež rôzne šírky - ultra wide a mid wide.

Tuhosť snowboardu - Flex

Tuhosť, čiže flex snowboardu sa určuje od 1 do 10, pričom 1 je najmäkší a 10 je najtvrdší. Mäkší typ snowboardu je vhodný pre začiatočníkov, mierne pokročilých jazdcov a tých, ktorí majú radi pohodovú jazdu. Tvrdšie typy snowboardov sa hodia pre skúsenejších jazdcov. Takáto doska neodpustí žiadne chyby, je agresívnejšia a nekompromisná.

Typy a prehnutie snowboardov

Prehnutie je posledným kritériom pri výbere snowboardu. Väčšina hrán je vložená pozdĺžne so snowboardom. V súčasnosti sa môžeme stretnúť s pokročilejšími technológiami hrán, ako je napríklad Magne-Traction. Základne rozdelenie prehnutia je camber, rocker, flet a hybridné:

  • Rocker - prehnutie snowboardu smerom k zjazdovke. Je často označovaný ako "banán" a vhodný aj pre začiatočníkov, nakoľko odpúšťajú viacej chýb.
  • Camber - je opačné prehnutie snowboardu smerom dovnútra. Je vhodnejší pre skúsenejších jazdcov, ktorí majú jazdu maximálne pod kontrolou.
  • Flat - snowboard s nulovým prehnutím. V podstate sa jedná o takmer rovnú dosku, ktorá zaručuje dostatočnú stabilitu v každom teréne.
  • Hybrid - v sebe kombinuje dva typy prehnutia rocker a camber. Hybridné prehnutia sú vhodné pre všetkých jazdcov. Majú univerzálne použitie v teréne alebo na zjazdovke. Môžeme tu zaradiť napr. 3D Camber, Flying-V, Double Camber a pod.

Správny výber ideálneho snowboardu nie je len o samotnej doske. Dôležitú úlohu zohráva aj kvalitná snowboardová obuv, viazanie a základná starostlivosť o sklznicu. Pravidelne voskovanie sklznice je alfou a omegou celej jazdy.

Plánujete učiť jazdiť na snowboarde aj svoje deti? Prečítajte si náš článok v ktorom vám poradíme, ako na to - 5 tipov, ako naučiť dieťa jazdiť na snowboarde.

Filtrovať produkty