Turistická obuv

Hľadáte kvalitnú a komfortnú turistickú obuv s ktorou zvládnete prejsť akýkoľvek túru alebo vystúpiť na najvyššie kopce? Neváhajte a vyberte si z nášho sortimentu rokmi overených značiek, ako je Salewa, Scarpa, Helly Hansen a iné. S výberom vám poradíme online v našom e-shope, na našej predajni alebo v texte ak budete čítať ďalej. Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám zanechajte e-mail na info@najsport.sk.

Turistická obuv

Kvalitná a vhodné zvolená obuv je alfa a omegou toho, ako sa budete počas celej turistiky cítiť. Už dávno neplatí, že si sa turistické topánky vyberajú rovnako, ako statná obuv alebo presne na nohu. Turistickú obuv si vyberáte podľa účelu použitia - kde v nich plánujete chodiť, dĺžky, šírky vášho chodidla a komfortu.

Ako vybrať ideálnu turistickú obuv

Turistickú obuv môžeme rozdeliť na nízku, strednú a vysokú. Ďalšie rozdelenie je podľa 5 kategórií tvrdosti na to na: A, A/B, B, B/C, C a D. Podrobne sme sa výberu turistickej obuvi venovali v odbornom článku - Ako vybrať turistickú obuv. V týchto bodoch vám poradíme, ako na to:

1. Účel používania obuvi

V prvom rade si musíte ujasniť, kde a za akým účelom budete obuv používať. V praxi to znamená terén, počasie, ročné obdobie či klimatické podmienky. Ujasnite si tiež či chcete turistickú obuv používať na príležitostné nosenie, rekreačné použitie, aktivity v prírode, na jednoduchú alebo náročnejšiu turistiku.

Tiež by ste si mali ujasniť, aký typ turisticky budete robiť. Od mierne exponovaný až po exponovaný terén, jednodňovú turistiku alebo niekoľkodňové hrebeňové prechody.

2. Vyberte si turistickú obuv

V druhom rade by ste si mali ujasniť, aký typ turistickej topánky budete potrebovať - nízku, strednú, vysokú, letnú, zimnú alebo univerzálnu. Viac ohľadom výberu vhodného typu sa dozviete v článku - Porovnanie nízkej a vysokej turistickej obuvi. Túto obuv potom rozdeľujeme podľa tuhosti podrážky do 6 hlavných kategórií:

  • Kategória A - tu zaraďujeme nízku turistickú obuv a obuv na via ferraty. Táto obuv je flexibilná, prispôsobivá a ohybná. Samozrejeme na via ferraty je o niečo tvrdšia so špeciálnou lezeckou zónou a pridaným šnúrovaním od špičky.
  • Kategória A/B - tu môžeme zaradiť tiež nízku obuv, ktorá je o niečo tvrdšia alebo obuv s členkovou fixáciou (stredná obuv). Je pohodlná a môžete ju využiť počas celého roka. Bez problémov zvládne aj vysokohorské prostredie či jednoduchšie viacdňové túry.
  • Kategória B - tu zaraďujeme všetky topánky, ktoré si bez problémov môžete zobrať na turistiku do Álp. Zvládnu šotolinu, suťoviská a spevnené cesty. Podrážka je tuhšia a zvládne aj použitie základných turistických mačiek.
  • Kategória B/C - Sú tuhé topánky, ktoré majú vysoké okopy na špičke a päte. Vyššia obuv sa hodí na náročnejšie treky, celodenné prechody v Alpách a Himalájach.
  • Kategória C - Disponujú jediným prvkom, ktoré B/C nemajú a to zadná drážka pre pripnutie poloautomatických mačiek. Podrážka je tuhá, aby dávala dostatočnú podporu chodidla počas turistiky. Hodí sa na prudké stúpania, použitie na ľade a snehu spolu s mačkami.
  • Kategória D - Ide o veľmi tuhú topánku vhodná do toho najťažšieho terénu - extrémne vysoké nadmorské výšky a do extrémnych podmienok nad 3000 m n.m. - horolezectvo, alpinizmus.

3. Výber správnej veľkosti

Pohodlnosť a komfort pri nosení by mali byť pri výbere obuvi na prvom mieste, vždy si vyberajte turistickú obuv o jeden až jeden a pol centimetra. To preto lebo pri schádzaní s kopca potrebujete určitý priestor na prsty. Tak isto v zimných mesiacoch pri obutí vyššej ponožky potrebujete priestor vpredu pre pohyb prstov. Podobne treba brať do úvahy aj fakt, že počas fyzickej aktivity sa noha mierne predĺži.  Pokiaľ si neviete rady s výberom vhodnej veľkosti - zmerajte si dĺžku a šírku chodila za pomoci papiera, ceruzky a krajčírskeho metra.

Filtrovať produkty