Ako vybrať tie správne lyže?
26.11.2018

Ako vybrať tie správne lyže?

Výber správnych lyží je, taktiež ako výber lyžiarok, zložitý a citlivý proces. Neexistuje žiadna presná tabuľka podľa ktorej by ste sa mohli riadiť, ale treba vždy zobrať do úvahy veľké množstvo faktorov a osobných preferencií, aby sme si dokázali vybrať tie správne lyže. Faktory ako výška, váha a zdatnosť lyžiara aj preferovaný štýl jazdy, dĺžka oblúku a terén zohrávajú dôležitú úlohu. 
Pre rekreačného lyžiara máme tri základné kategórie lyží:

  1. Slalomové (označenie SL a SC)
  2. Lyže na obrovský slalom (označenie GS a RC)
  3. All round

  • Slalomové lyže sa vyznačujú užším stredom pod viazaním väčšinou v rozmedzí 65-70 mm a typický slalomovým vykrojením, kde šírka špičky a pätky lyže je výrazne širšou. Vďaka tomu sú vhodné na krátke oblúky niekde v okolí 12-13 metrov. Túto kategóriu tvoria zväčša lyže stavené z prémiových, tvrdých materiálov, ktoré vynikajúco zachovávajú svoje vlastnosti, ale sú určené hlavne pre pokročilých a agresívnejších jazdcov a jazdkyne. Teda pri výbere „slalomiek“ vyberáme lyže ktoré budú o 10 až 20 centimetrov nižšie ako je výška lyžiara.
  • Lyže na obrovský slalom sa tak isto vyznačujú úzkym stredom v rozmedzí 65-69 mm, ale ich celkové vykrojenie sa od slalomových lyží líši. Tieto sú stavané na väčšie oblúky a do väčších rýchlostí. Správna dĺžka „obráčiek“ je niekde v rozmedzí -10 až +5 centimetrov od výšky lyžiara, záležiac od osobných preferencií.
  • All round lyže je kategória lyží v ktorej si tú vyhovujúcu nájde väčšina z nás. Patrí sem široká škála lyží rôznych šírok, vykrojení a tvrdostí. Bežne sa jedná o lyže vhodné na oblúk niekde medzi 13-17 m. Táto kategória je vhodná ako pre začiatočných až pokročilých lyžiarov, ktorí majú v hľadáčiku lyže či už na upravenú alebo poobednú rozbitú, neupravenú zjazdovku. V tejto kategórií je vhodné vyberať lyže o 5 až 15 centimetrov nižšie ako je výška lyžiara.


Ak máte záujem o kúpu nových lyží je nutné zájsť do špecializovanej predajne, kde Vám s výberom dokážu pomôcť. Kde predajca je odborníkom, ktorý podľa Vašich skúseností a preferencií dokáže poradiť pri výbere tej správnej lyže. Optimálne je keď si lyže dokážete pred samotnou kúpou aj vyskúšať, keďže spravidla vieme, že až na svahu naozaj zistíte, či je lyža stvorená pre Vás, alebo nie. Presne preto sme pre Vás vytvorili aj Ski test nových lyží, kde nikdy nekupujete „mačku vo vreci“, ale môžete si najprv lyže zapožičať, vyskúšať a až potom sa rozhodovať o ich zakúpení.