Chrániče

Chrániče sú určené na ochranu zdravia počas vykonávania zimných športov, ako je lyžovanie, snowboardovanie, bežkovanie, skialpinizmus či sánkovanie. S výberom správnych chráničov vám odborne a ochotne poradíme na tel. čísle +421 220 924 810 alebo nám napíšte na info@najsport.sk. Čítajte ďalej a zistite, ako vybrať ideálny chrániť pre vás, vašu ženu alebo dieťa.

Chrániče

Najnovšie rady chráničov sú vyvinuté z dôrazom na ochranu chrbtice a dôležitých orgánov. Chránia vás v prípade pádu, nárazu a pri nebezpečnom rotačnom pohybe, ktorý môže v niektorých prípadoch viesť k ochrnutiu alebo ťažkým zraneniam s trvalými následkami. Takéto chrániče musia disponovať európskym certifikátom EN14120 a EN1621-2. Vždy vám odporúčame vyberať chrániče od overených výrobcov napr. Atomic, Briko, Giro, Dainese, Komperdell, POC, Rossignol, Salomon a iné.

Chránič chrbta

Chrániče sú najčastejšie vyrobené z ľahkých a odolných materiálov, ktoré sú vysoko-flexibilné. Najčastejším materiálom sú rôzne penové výplne, EVA pena v rôznych hrúbkach a hustotách. Tieto materiály pomáhajú dôsledne absorbovať nárazy. Počas nosení takýchto chráničov ani neviete že ich máte na sebe. Nosia sa pod lyžiarskou alebo snowboardovou bundou bez straty pohodlia a obmedzovania pohybu.

Top výrobcovia lyžiarskych chráničov

  • Chrániče AtomicChrániče na lyžovanie od značky Atomic sú známe pre svoju spoľahlivosť a ochranu. S kvalitnými materiálmi a technickým dizajnom poskytujú bezpečnosť a pohodlie na svahu. Atomic chrániče sú obľúbené medzi lyžiarmi pre ich výkonnosť a spoľahlivosť.
  • Chrániče RossignolChrániče na lyžovanie od značky Rossignol zjednocujú výkon a pohodlie. S technickým dizajnom a kvalitnými materiálmi zabezpečujú spoľahlivú ochranu a komfort počas lyžovania. Rossignol chrániče sú obľúbené pre svoj inovatívny prístup a funkčnosť.
  • Chrániče SalomonChrániče na lyžovanie od značky Salomon kombinujú bezpečnosť a komfort. S technicky pokročilými materiálmi a ergonomickým dizajnom zabezpečujú ochranu a pohodlie pri lyžovaní. Salomon chrániče sú obľúbené pre svoju kvalitu a výkon.
  • Chrániče POCChrániče na lyže od značky POC sú synonymom vynikajúcej ochrany a inovácie. S pokročilými materiálmi a technickými riešeniami poskytujú výnimočnú bezpečnosť a komfort počas lyžovania. POC chrániče sú obľúbené pre svoju kvalitu a dizajn, ktorý spája štýl s ochranou.
  • Chrániče DaineseChrániče na lyžovanie od značky Dainese kombinujú špičkovú ochranu s komfortným dizajnom. S odolnými materiálmi a technicky vyspelými riešeniami zabezpečujú spoľahlivú ochranu pred zraneniami počas lyžovania. Dainese chrániče sú obľúbené medzi lyžiarmi pre svoju kvalitu a inováciu.

Prečo potrebujete chránič?

Pre zvyšujúci sa počet úrazov na svahu, je nutné aby ste mali bezpečný chránič ktorý vás môže ochrániť v prípade nebezpečných pádov a pri strete s iným lyžiarom,snowboardistom či objektom. Je tiež vhodný na tvrdé a zľadovatené zjazdovky, rozbitý povrch, pri zvýšenom počte osôb na svahu, pri voľnom štýle, v parku a všade tam, kde existuje riziko zranenia. Nezabúdajte že deti majú jemné kostičky a svaly, ktoré pri týchto pádoch trpia dvojnásobne. V novom článku sa dozviete, ako sa správať počas lyžovačky a ako predchádzať úrazom.

Ako vybrať ideálny chránič

Dobrý chránič dokáže absorbovať pri náraze alebo páde väčšinu kinetickej energie a rozložiť ju na celu plochu chrániča, čím dôjde k zníženiu rizika ťažkého zranenia v mieste stretu. Niektoré chrániče disponujú dodatočnou ochranou v podobe plastových chráničov, ktoré sa nachádzajú na zadnej strane v oblasti chrbtice a stavcov. Rozdeľujeme ich na:

  • 3 panelové chrániče - chránia spodnú časť chrbta a bedier.
  • 7 panelové chrániče - chránia celý chrbát plošne, pričom zaisťujú optimálnu bezpečnosť.

Takýto chránič je k jadcovi pripevnený pomocou niekoľkých bodov - v oblastí bedier (elastický bedrový pás), trakmi a popruhmi v strednej časti. Ako rozdeľujeme chrániče podľa tvrdosti a teda aj miery bezpečnosti a pohodlia?

  • Tvrdé chrániče - sú zložené z dvoch vrstiev, vonkajšej a vnútornej. Vonkajšia vrstva je často vyrobená zo špeciálnej plastovej škrupiny. Pod vonkajšou vrstvou aktívneho protektora je vnútorná tzv. mäkká vrstva, ktorá absorbuje zostatky kinetickej energie. Výhodou je vyššia ochrana a nevýhodou zasa vyššia váha a nižší komfort.
  • Mäkké chrániče - sú vyrobené najčastejšie z mäkkej peny, pričom spĺňajú certifikáciu tvrdých chráničov. Obsahuje prvky špeciálneho polyméru, špeciálnych molekúl a viskóznej hmoty, ktorá pri náraze okamžite stvrdne a vytvorí tak dokonalú ochranu. Ich neýhodou je že sú drahšie a výhodou že majú nižšiu váhu, teda vyšší komfort. Hodia sa pre deti a ženy.

Ďalším členením je rozdelenie chráničov podľa pohlavia:

  • Detské chrániče - menšie pre detské a juniorské výšky postáv do 150 cm
  • Dámske chrániče - určené pre dámy z niššou váhou a tvarom postavy
  • Pánske a unisex chrániče - určené pre pánov s ich telesnou hmotnosťou do 120 kg (najvyššia účinnosť)

Posledné rozdelenie je podľa veľkosti, to môže byť XS, S, M, L, XL, XXL a pod. To väčšinou zodpovedá vašej štandardne nosenej veľkosti, v prípade potreby si viete pozrieť aj veľkostnú tabuľku. Bohužiaľ nie je možné uviesť univerzálnu veľkostnú tabuľku a ňou sa riadiť. Každý výrobca má mierne odchýlky v odporúčaných veľkostiach na výšku osoby.

Filtrovať produkty