Skialpové prilby

Skialpové prilby sú už na prvý pohľad odlišné od lyžiarskych prilieb, keďže skialpinizmus sám o sebe kombinuje prvky lyžovania, turistiky a horolezectva v technicky náročnejšom teréne s vyšším rizikom zranenia. S výberom vhodnej prilby vám poradíme online aj offline, na tel. čísle +421 220 924 810 alebo e-mailom na info@najsport.sk.

Skialpové prilby

Takáto prilba musí byť ľahká, dobre vetrateľná, odolná a veľmi pevná. Veľa skialpinistov používa klasickú lyžiarsku, dokonca aj lezeckú prilbu, ktoré však nemajú dvojitú certifikáciu a majú často vyššiu váhu ako špeciálna prilba na skialp. Vyberajte podľa základných faktorov ako je obvod hlavy, tvar hlavy, konštrukcia, pohodlnosť, materiál, značka a pod. Ak uvažujete nad výberom skialpovej prílby a potrebujete poradiť, inšpirujte sa naším článkom - Ako si vybrať kvalitnú skialpovú prilbu.

Vyberte si najlepšiu skialpovú prilbu

 • Skialpové prilby Atomic - Skialpové prilby Atomic sú ľahké a pohodlné, navrhnuté pre náročné podmienky v horách. S vysokou ochranou a ventiláciou zabezpečujú bezpečnosť a komfort pri športovom lyžovaní mimo zjazdoviek. Ich moderný dizajn a kvalitné materiály zaručujú, že sú ideálnym spoločníkom pre skialpinistov a horolezcov.
 • Skialpové prilby Dynafit - Skialpové prilby Dynafit sú špičkovým vybavením pre náročných skialpinistov. Sú ľahké, dobre vetrané a ergonomicky tvarované pre pohodlné nosenie počas náročných túr. Ich vysoká bezpečnostná štandarda a kvalitné materiály zabezpečujú spoľahlivú ochranu v horách. Dynafit prilby sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spojenie výkonu a komfortu.
 • Skialpové prilby Movement - Skialpové prilby Movement sú synonymom špičkovej ochrany a pohodlia v horách. S moderným dizajnom a ľahkými materiálmi poskytujú spoľahlivú bezpečnosť a komfort pri skialpinizme. Ich ventilácia a ergonomický dizajn zaručujú príjemný výkon aj vo vysokej nadmorskej výške. Movement prilby sú ideálnou voľbou pre náročných horolezcov a skialpinistov.

Ako vybrať vhodnú skialpovú prilbu

Podstatným faktorom pri výbere vhodnej prilby je obvod hlavy. Zmerajte si ho najlepšie krajčírskym metrom, pričom všetky rozmery a obvody v centimetroch sú uvedené na vnútornej strane prilby. Pri výbere vám pomôže praktická tabuľka a tiež niekoľko základných rád. Prilba vám musí držať pevne na hlave, po utiahnutí všetkých bezpečnostných prvkov sa nesmie voľne posúvať. Pri výbere nezabúdajte aj na lyžiarske okuliare. Okuliare nesmú vyčnievať alebo vás po umiestnení prilby tlačiť na nose. 

Rozmer skialpovej prilby XXS XS S M L XL XXL
Obvod hlavy 49 - 52 cm 53 - 54 cm 55 - 56 cm 57 - 58 cm 59 - 60 cm 61 - 62 cm 63 - 64 cm

Skialpinistická prilba

Pri výbere ideálnej prilby na skialp je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste zabezpečili maximálnu bezpečnosť a pohodlie:

 • Bezpečnosť: Prilba musí byť certifikovaná podľa platných bezpečnostných noriem. Sledujte certifikáciu, ako je CE, ASTM alebo iná platná miestna norma.
 • Veľkosť a pohodlie: Prilba musí dobre sedieť na vašej hlave, nie príliš voľne ani príliš tesne. Niektoré modely majú nastaviteľné systémy na prispôsobenie veľkosti.
 • Vetranie: Vyberte prilbu s dobrým systémom ventilácie, pretože pri skialpe sa môžete rýchlo prepotiť. Dobrá ventilácia pomáha regulovať teplotu.
 • Hmotnosť: Skialp je fyzicky náročný šport, preto je ideálne zvoliť ľahkú prilbu, ktorá vám nepridáva zbytočnú hmotnosť.
 • Ochrana uší a krku: Niektoré modely prilieb majú integrované ochranné vložky pre uši a krk, čo môže byť v chladných podmienkach veľmi užitočné.
 • Kompatibilita so skipasy a okuliarmi: Uistite sa, že prilba je kompatibilná s vašimi okuliarmi na skialp. Niektoré prilby majú špeciálne úchyty na okuliare.
 • Dizajn a štýl: Zvoľte prilbu, ktorá sa vám páči a hodí sa k vašej výbave, ale bez kompromisu na bezpečnosti.
 • Hodnota za peniaze: Porovnajte ceny a funkcie rôznych modelov, aby ste našli tú správnu prilbu, ktorá spĺňa vaše potreby a rozpočet.

Je dôležité vyskúšať si niekoľko rôznych modelov prilieb, aby ste si mohli vybrať tú najlepšiu pre vaše potreby a zabezpečili si bezpečný a pohodlný zážitok pri skialpinizme. Vyberte si kvalitné prilby od renomovaných výrobcov, ako Atomic či Dynafit.

Technológie a materiál skialpovej prilby

 • Technológie skialpinistických prilieb v posledných rokoch podstatne pokročili.
 • Pozostávajú z vnútornej vrstvy, ktorá pomáha znižovať rotačný pohyb prenášaný do mozgu a tiež zo špeciálneho materiálu koroyd, ktorý rozptyľuje silu nárazu.
 • Prilba je jednoducho najúčinnejšia prevencia ťažkých zranení hlavy (zlomeniny lebky a tržné rany).
 • V súčasnosti sa používajú špeciálne zliatiny karbónu, polyuretanu a kompozitu.
 • Materiál prilby je v určitých miestach kde je to potrebné dodatočne zosilnený, pre zvýšenie vašej bezpečnosti.

Konštrukcia a materiál prilieb na skialp

Skialpové prilby majú špecifickú konštrukciu a sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré kombinujú bezpečnosť, komfort a nízku hmotnosť:

 • Vonkajšia vrstva (shell): Táto časť prilby je zvyčajne vyrobená zo špeciálneho tvrdeného plastu, ktorý sa vo vysokom tlaku vstrekuje priamo do prilieb, ako je ABS (akrylónitril-butadién-styrén) alebo iných kompozitných materiálov. Táto vonkajšia vrstva zabezpečuje ochranu pred vonkajšími nárazmi a zlepšuje odolnosť.
 • Vnútorný materiál (liner): Materiál vo vnútri prilby je často vyrobený z expandovaného polystyrénu (EPS) alebo iných materiálov, ktoré absorbuje nárazy a chráni hlavu pred poranením.
 • Systém ventilácie: Skialpové prilby majú zvyčajne systém ventilácie s otvormi a kanálmi, ktoré zabezpečujú, že vzduch môže cirkulovať a regulovať teplotu pod prilbou.
 • Ochrana uší a krku: Mnoho prilieb má integrovanú ochranu pre uši a krk. To pomáha udržiavať telesnú teplotu v chladných podmienkach a chráni pred zraneniami.
 • Systém prispôsobenia veľkosti: Mnoho prilieb má nastaviteľné systémy pre prispôsobenie veľkosti a zabezpečenie optimálneho sedenia na hlave.
 • Upínanie: Prilby majú spony a pásky na upevnenie na hlave. Tieto pásy by mali byť pohodlné a ľahko nastaviteľné.

Materiály a konštrukcia prilby sa vyvíjajú, aby poskytovali maximálnu ochranu a pohodlie, pričom sa zároveň dbá na nízku hmotnosť, čo je dôležité pre skialpinizmus, kde každý gram môže byť rozhodujúci.

Normy skialpových prilieb

Prilby sa vyrábajú dvoma základnými procesmi. Vyrábajú sa spojením škrupiny a peny absorbujúcej nárazy priamo do formy v jednom procese. Tieto prilby sú elegantnejšie, oveľa ľahšie ako helmy tvarované vstrekovaním. Naopak vstrekované prilby sú spojené so samostatným plášťom, ktorý je zvyčajne vyrobený zo špeciálneho plastu ABS, ktorý je odolný voči nárazu. Takéto prilby ponúkajú väčšiu odolnosť voči nárazom. Niektoré prilby však majú odnímateľné chrániče pre ešte lepšie prispôsobenie.

Čo sa týka noriem, tak skialpové prilby majú dvojitú certifikáciu ISMF (international ski mountaineering federation):

 • Táto certifikácia zahŕňa normu pre horolezectvo a pre lyžovanie. Klasické lyžiarske prilby disponujú iba normou CE EN 1077 pre lyžovanie. Táto európska certifikácia zahŕňa prilby pre alpské lyžovanie a snowboarding.
 • Niektoré typy sú certifikovanné podľa noriem ASTM a CE EN.
 • Tie najlepšie majú certifikát CE EN 12492 (Mountaineering) a UIAA 106.

Filtrovať produkty

Ï