Skialpové prilby

Skialpové prilby sú už na prvý pohľad odlišné od lyžiarskych prilieb, keďže skialpinizmus sám o sebe kombinuje prvky lyžovania, turistiky a horolezectva v technicky náročnejšom teréne s vyšším rizikom zranenia. S výberom vhodnej prilby vám poradíme online aj offline, na tel. čísle 0919 066 704 alebo e-mailom na info@najsport.sk.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd
Skialpové prilby

Takáto prilba musí byť ľahká, dobre vetrateľná, odolná a veľmi pevná. Veľa skialpinistov používa klasickú lyžiarsku, dokonca aj lezeckú prilbu, ktoré však nemajú dvojitú certifikáciu a majú často vyššiu váhu ako špeciálna prilba na skialp. Vyberajte podľa základných faktorov ako je obvod hlavy, tvar hlavy, konštrukcia, pohodlnosť, materiál, značka a pod. Ak uvažujete nad výberom skialpovej prílby a potrebujete poradiť, inšpirujte sa naším článkom - Ako si vybrať kvalitnú skialpovú prilbu.

Vyberte si najlepšiu skialpovú prilbu

Ako vybrať vhodnú skialpovú prilbu

Podstatným faktorom pri výbere vhodnej prilby je obvod hlavy. Zmerajte si ho najlepšie krajčírskym metrom, pričom všetky rozmery a obvody v centimetroch sú uvedené na vnútornej strane prilby. Pri výbere vám pomôže praktická tabuľka a tiež niekoľko základných rád. Prilba vám musí držať pevne na hlave, po utiahnutí všetkých bezpečnostných prvkov sa nesmie voľne posúvať. Pri výbere nezabúdajte na okuliare. Okuliare nesmú vyčnievať alebo vás po umiestnení prilby tlačiť na nose. 

Rozmer skialpovej prilby XXS XS S M L XL XXL
Obvod hlavy 49 - 52 cm 53 - 54 cm 55 - 56 cm 57 - 58 cm 59 - 60 cm 61 - 62 cm 63 - 64 cm

Skialpinistická prilba

Technológie a materiál skialpovej prilby

  • Technológie skialpinistických prilieb v posledných rokoch podstatne pokročili.
  • Pozostávajú z vnútornej vrstvy, ktorá pomáha znižovať rotačný pohyb prenášaný do mozgu a tiež zo špeciálneho materiálu koroyd, ktorý rozptyľuje silu nárazu.
  • Prilba je jednoducho najúčinnejšia prevencia ťažkých zranení hlavy (zlomeniny lebky a tržné rany).
  • V súčasnosti sa používajú špeciálne zliatiny karbónu, polyuretanu a kompozitu.
  • Materiál prilby je v určitých miestach kde je to potrebné dodatočne zosilnený, pre zvýšenie vašej bezpečnosti.

Konštrukcia a normy

Prilby sa vyrábajú dvoma základnými procesmi. Vyrábajú sa spojením škrupiny a peny absorbujúcej nárazy priamo do formy v jednom procese. Tieto prilby sú elegantnejšie, oveľa ľahšie ako helmy tvarované vstrekovaním. Naopak vstrekované prilby sú spojené so samostatným plášťom, ktorý je zvyčajne vyrobený zo špeciálneho plastu ABS, ktorý je odolný voči nárazu. Takéto prilby ponúkajú väčšiu odolnosť voči nárazom. Niektoré prilby však majú odnímateľné chrániče pre ešte lepšie prispôsobenie.

Čo sa týka noriem, tak skialpové prilby majú dvojitú certifikáciu ISMF (international ski mountaineering federation):

  • Táto certifikácia zahŕňa normu pre horolezectvo a pre lyžovanie. Klasické lyžiarske prilby disponujú iba normou CE EN 1077 pre lyžovanie. Táto európska certifikácia zahŕňa prilby pre alpské lyžovanie a snowboarding.
  • Niektoré typy sú certifikovanné podľa noriem ASTM a CE EN.
  • Tie najlepšie majú certifikát CE EN 12492 (Mountaineering) a UIAA 106.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd

Filtrovať produkty