Brzdy

Brzdy rozdeľujeme na ráfikové (V-brake, Cantilever) a kotúčové (mechanické a hydraulické). Veľa zákazníkov si kladie otázku, ktoré brzdy sú lepšie a prečo. Oboje majú svoje výhody aj nevýhody. Ráfikové brzdy sa delia ešte na cantilever a V-brake. Kotúčové brzdy na mechanické (s lanokom) a hydraulické (s minerálnym olejom). Od kvalitných a dobre nastavených bŕzd záleží bezpečnosť a plynulosť jazdy na bicykli či elektrobicykli. Podobne to platí aj pri ostatných cyklistických komponentoch a príslušenstve. V tejto sekcií okrem bŕzd nájdete aj náhradné diely k brzdám ako sú brzdové doštičky, gumičky, platničky, kotúče, adaptéry na brzdy a podobne.

Brzdy

Prečítajte si článok - ako nastaviť brzdy na bicykli v ktorom vám poradíme, ako to zvládnu ľavou zadnou.

Aké je základné rozdelenie bŕzd:

  • Ráfikové brzdy typu Cantilever - tieto brzdy fungujú na princípe dvoch čeľustí, na ktorých sú pripevnené brzdové gumičky. Tie sa po stlačení čeľustí začnú trieť o ráfik kolesa a bicykel začne brzdiť. Tento typ bŕzd je najstarší a vyskytuje sa pri najlacnejších bicykloch. Výhodou je nízka cena, ale nie sú moc ideálne v nepriaznivom počasí ako blato, sneh, dážď, atď.
  • Ráfikové brzdy typu V-Brake - tieto brzdy pracujú na podobnom princípe ako cantilever, ale čeľuste sú medzi sebou prepojené hlavným lankom, ktoré v strede chráni gumený obal. Tieto brzdy sú aj dlhšie. Sú vhodné napríklad na dlhé brzdenie z kopca keď chcete jemne pribrzďovať počas celého zjazdu.
  • Kotúčové brzdy mechanické - kotúčové brzdy pracujú na úplne inom princípe ako ráfikové. Brzdia vďaka brzdovým kotúčom (brzdové doštičky) ktorý je namontovaný k vidlici, či náboju bicykla a pomocou špicov kolesa prenáša brzdnú silu na koleso. Brzdové doštičky prenášajú brzdnú silu na kotúč a trením vzniká samotné brzdenie. Mechanické kotúčové brzdy prenášajú z páčiek na kotúče brzdnú silu pomocou oceľového lanka rovnako ako pri ráfikových brzdách.
  • Kotúčové brzdy hydraulické - fungujú rovnako ako mechanické ale k brzdeniu využívajú kvapalinu a tá efektívnejšie prenáša túto brzdnú silu. Jednoducho povedané páčky na riadidlách idú stlačiť veľmi ľahko.

Dá sa povedať, že pre jazdenie na cestách sa viac hodia ráfikové brzdy typu V-Brake, lebo sú ľahšie a lesný zablatený terén vás trápiť nemusí, no a ak holdujete jazde v nerovnom teréne po lesoch alebo horách, tak sú pre vás ideánejšie kotúčové brzdy, ktoré sú síce ťažšie, ale v týchto terénoch vás viac podržia.

Filtrovať produkty