Cyklistické prilby

Vyberte si kvalitnú, bezpečnú a odolnú cyklistickú prilbu, ktorá splní všetky vaše očakávania. Prilby na bicykel sú dôležitou súčasťou výbavy každého cyklistu a pre väčšinu jazdcov sú nevyhnutnosťou. Osobný e-shop poradca +421220924810. Radi vám poradíme na našich predajniach v BratislaveTrenčíne a na Kubínskej holi.

Cyklistické prilby

Cyklistická prilba (resp. helmy na bicykel) zásadne zvyšujú bezpečnosť cyklistov a najnovšie je používanie prilby dané zákonom. Len pre informácie, deti do 15 rokov musia nosiť prilbu. Vedeli ste, že cyklistická prilba je absolútnym základom každého dobre vybaveného cyklistu? Len v našom e-shope nájdete špičkové cyklistický prilby od svetových výrobcov, ako BBB, Bontrager, Giro, Oakley, POC, Uvex, Abus, Fox Racing, Ghost, Liv, Longus a iné. Ak potrebujete poradiť s výberom vhodnej cyklistickej prilby, nezabudnite si prečítať náš článok, ako vybrať cyklistickú prilbu.

Cyklistické prilby

Ako vybrať ideálnu cyklistickú prilbu

 1. Určite si, aký druh cyklistiky budete robiť, pretože každý druh vyžaduje inú prilbu (napr. mestské prilby, cestné prilby, MTB prilby, zjazdové, integrály, freestylové a pod.).
 2. Pre koho bude prilba určená (napr. detská, juniorská, pánska, dámska alebo unisex).
 3. Vyberte si vhodnú veľkosť (zmerajte si obvod hlavy a porovnajte ho s veľkosťou prilby - XS, S, M, L, XL).
 4. Vyberte si ideálnu značku, farbu a dizajn, ktorý vám bude najviac sedieť.

Základné rozdelenie prilieb na bicykel

 • Horské MTB prilbySú určené pre jazdu v teréne, nakoľko sú robustnejšie. Tvar prilby kryje väčšiu časť hlavy na rozdiel od cestných prilieb. Tieto prilby majú univerzálne použite od horského cez kros až po mestské použitie.
 • Cestné prilbySú určené pre cestných a gravelových cyklistov. Tieto typy prilieb sú aerodynamický tvarované, majú nízku hmotnosť, dokonalé odvetranie. Špeciálnou kategóriou sú výkonnostné aero prilby vhodné pre cestné preteky a najmä časové disciplíny.
 • Freestylové / Dirt a BMX prilbyMajú špecifický dizajn, robustnejšiu konštrukciu a menej vetracích otvorov. Tieto prilby používajú aj skateboardisti, korčuliari či kolobežkári. 
 • Integrály / Full Face prilbySú určené primárne na enduro, downhill či trail. Tieto prilby poskytujú maximálnu úroveň ochrany najmä v náročnom teréne a v prudkých zjazdoch. 

Rozdelenie cyklistických prilieb podľa pohlavia

 • Dámske prilby na bicykel - Sú vhodné najmä pre ženy, vďaka špecifickému dizajnu, inému tvaru hlavy a menších veľkostí.
 • Pánske, resp. UNISEX cyklistické prilby - Sú určené pre mužov, ženy a väčších juniorov. 
 • Detské alebo juniorské prilby - Sú určené pre najmenších cyklistov už od 2 - 4 rokov. Je veľmi dôležité, aby deti nosili prilby na hlave, hlavne kvôli zvýšeniu bezpečnosti, nakoľko úrazov hlavy u menších deti je pomerne dosť. Prilbu pre dieťa vyberáte podľa veku a obvodu hlavy v centimetroch.

Na čo sa zamerať pri výbere prilby?

 1. Bezpečnosť na prvom mieste - Každá prilba musí spĺňať prísne kritéria, musí byť bezpečná a vyrobená z odolného materiálu.
 2. Dokonalé odvetranie - Je veľmi dôležitým faktorom pri výbere cyklistickej prilby, ktorú oceníte najmä počas horúceho letného počasia. Väčšina značkových prilieb a výrobcov používa overené systémy vďaka čomu vám do prilby prúdi chladnejší vzduch a ohriaty odchádza preč.
 3. Hmotnosť - Je taktiež jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ocenia najmä športovejší jazdci a profesionálny cyklisti, ktorý sedia na bicykli dlhé hodiny.
 4. Konštrukcia - Pozostáva s IN-MOLD technológie - za vysokého tlaku vstrekovanej polystyrenovej peny do tvrdenej škrupiny ABS plastu. Týmto sa vytvorí mimoriadne silný spoj ktorý odoláva silnejším nárazom. V súčasnosti nahrádza klasický plast napr. vystužený kevlár, karbón alebo špeciálne kompozity.
 5. Nastavenie prilby a zapínanie - Pri kúpe vašej prvej cyklistickej prilbe venujte patričnú pozornosť zapínaniu a nastavovaniu prilby. Pásiky by vás nemali tlačiť na ušiach a brade.
 6. Antibakteriálna úprava - Väčšina kvalitnejších značkových prilieb disponuje vnútornou výstelkou s antibakteriálnou úpravou, ktorá redukuje baktérie a plesne, takže znižuje zápach. Niektoré modely sú osadené vymeniteľnými a pracími výstelkami, ktoré môžete jednoducho oprať.
 7. Dizajn - Jednotlivých prilieb je prispôsobený cieľovým zákazníkom a reflektuje ich potreby. V prvom rade by ste mali prihliadať na prvých 5 bodov, až potom vyberať podľa dizajnu. Majte na pamäti, že tmavé farby budú pohlcovať viac slnečného žiarenia, takže vám bude prirodzené teplejšie. Naopak vo farebnejších prilbách budete na ceste viac viditeľný.
 8. Vybavenie a reflexné prvky - Niektoré modely prilieb sú vybavené špeciálnou zadnou blikačkou, ktorá zvyšuje vašu bezpečnosť. Správna prikba by mala mať po bokoch, na remienkoch a v zadnej časti umiestnené reflexné prvky. 
 9. Dodatočná ochrana mozgu pred nebezpečnou rotačnou silou - Najnovšie výrobcovia najmodernejších prilieb používajú technológiu MIPS, ktorá zabraňuje vzniku nebezpečných rotačných pohybov. Nájdete ich na prilbách Giro, POC, Oakley a ABUS.
 10. Certifikácia bezpečnosti - Musí spĺňať normu STN EN 1078, ktorá je na každej prilbe/balení viditeľne označená. Môžete sa tiež stretnúť s označeniami STN EN 1078+A1, CPSC, SNELL B90 a pod.