Duše

Pri výbere tej správnej cyklistickej duše je dôležité zistiť, aký rozmer pre bicykel či elektrobicykel potrebujete. Dušu si treba vybrať hlavne podľa rozmeru plášťa a podľa toho, či ide o MTB priemer 26", 27,5", 29" alebo cestný/krosový bike priemer 28", ale aj podľa šírky plášťa, a ventilku, ktoré sú buď galuskové (FV - Francúzsky ventil) alebo autoventil (AV). Pri cestných bicykloch sa používajú iba galuskové ventilky, lebo umožňujú nafúkať dušu na vyšší tlak. Na trhu sú aj tzv ultraľahké duše, ktoré sú ľahšie a bicykel sa tak lepšie roztáča, ale sú náchylnejšie na defekt. Tieto ultraľahké duše sa neodporúčajú používať na nekvalitných cestách.

Duše

Aké druhy ventilov poznáme?

  • AV - Autoventil je v súčasnosti najrozšírenejší a osadený na všetkých typoch horských bicyklov. Je jednoduchý na obsluhu, pretože rovnaký nájdete na svojom štvorkolesovom tátošovi a tak nie je problém dofúkať bicykel na akejkoľvek pumpe.
  • FV/SV - Francúzsky/Galuskový ventil s priemerom 6 mm sa používa u väčšiny drahších modelov bicyklov a elektrobicyklov. Niekedy môžete natrafiť na ventilky o rozmeroch 50 mm, 60 mm, 80 mm. Všeobecne zvládajú vyšší tlak a nájdeme ich v dlhších cestných kolesách (ráfikoch).
  • DV - Dunlop ventil sa v minulosti používal aj u nás, teraz je rozšírený najmä v zahraničí a v Európskych krajinách ako je napr. Holandsko a Belgicko.
  • RV - Regina ventil u nás na Slovensku prakticky nenájdete. Používa sa výhrade v Taliansku. Vyzerá veľmi podobne ako DV ventil.

Filtrovať produkty