Duše

Pri výbere tej správnej cyklistickej duše je dôležité zistiť, aký rozmer pre bicykel či elektrobicykel potrebujete. Dušu si treba vybrať hlavne podľa rozmeru plášťa a podľa toho, či ide o MTB priemer 26", 27,5", 29" alebo cestný/krosový bike priemer 28", ale aj podľa šírky plášťa, a ventilku, ktoré sú buď galuskové (FV - Francúzsky ventil) alebo autoventil (AV). Pri cestných bicykloch sa používajú iba galuskové ventilky, lebo umožňujú nafúkať dušu na vyšší tlak. Na trhu sú aj tzv ultraľahké duše, ktoré sú ľahšie a bicykel sa tak lepšie roztáča, ale sú náchylnejšie na defekt. Tieto ultraľahké duše sa neodporúčajú používať na nekvalitných cestách.

Duše

Potrebujete poradiť ohľadom výberu ideálnej duše pre váš bicykel? Prečítajte si náš článok - ako vybrať plášť a dušu na bicykel.

Aké druhy ventilov poznáme?

  • AV - Autoventil je v súčasnosti najrozšírenejší a osadený na všetkých typoch horských bicyklov. Je jednoduchý na obsluhu, pretože rovnaký nájdete na svojom štvorkolesovom tátošovi a tak nie je problém dofúkať bicykel na akejkoľvek pumpe.
  • FV/SV - Francúzsky/Galuskový ventil s priemerom 6 mm sa používa u väčšiny drahších modelov bicyklov a elektrobicyklov. Niekedy môžete natrafiť na ventilky o rozmeroch 50 mm, 60 mm, 80 mm. Všeobecne zvládajú vyšší tlak a nájdeme ich v dlhších cestných kolesách (ráfikoch).
  • DV - Dunlop ventil sa v minulosti používal aj u nás, teraz je rozšírený najmä v zahraničí a v Európskych krajinách ako je napr. Holandsko a Belgicko.
  • RV - Regina ventil u nás na Slovensku prakticky nenájdete. Používa sa výhrade v Taliansku. Vyzerá veľmi podobne ako DV ventil.

Neviete si poradiť s defektom a už vôbec neviete, ako ho opraviť? Prečítajte si článok - 5 jednoduchých krokov, ako opraviť defekt na bicykli.

Filtrovať produkty