Skialpinistické lyže

Skialpinizmus zažíva v poslednej dobe obrovský boom. Získava si čoraz väčšie množstvo lyžiarskych nadšencov po celom svete. S výberom vám poradia naši odborníci online aj offline na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.skSkialpinistické lyže vám ponúkajú všetko od voľného štýlu, jazdy mimo vyznačených zjazdoviek, zdolávanie zasnežených vrcholkov za pomoci vlastnej sily, ako aj užívanie si fantastického pocitu slobody v prírode. Čítajte ďalej a dozviete sa ako si vybrať ideálne skialpové lyže.

Skialpinistické lyže

Cesta nahor a nadol musí byť zábava a pri výbere správnych skialpových lyží musíte brať do úvahy určitú mieru kompromisu. Výhodná šírka lyží pod pätou je v rozsahu od 75 do 100 mm a váha od 1,2 kg do 1,6 kg. Rádius u takýchto lyží sa pohybuje v rozsahu 15 až 20 metrov, čo sú stredne dlhé až dlhé oblúky. Potrebujete poradiť s výberom skialpinistických lyží? Prečítajte si náš článok - 7 tipov pre začínajúcich skialpinistov. Prečítajte si tiež článok - bude dostatok skialpových lyží v roku 2021/22.

Ako vybrať správne skialpinistické lyže

Správny výber skialpinistických lyží nemusí byť taký náročný, ako sa na prvý pohľad zdá. Skúsime vám čo najlepšie poradiť s ich výberom.

  • V prvom rade by vás mala zaujímať dĺžka skialpových lyží, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 145 do 180 cm. Lyže sa spravidla vyberajú podľa váhy a výšky postavy, približne 10 cm pod výškou postavy, napr. 185 cm jazdec si kupuje približne 175 cm lyže - všetko záleží od štýlu, preferovaných vlastností a skúsenosti samotného jazdca.
  • V druhom rade nás zaujímajú rozmery - vykrojenie lyže. Čím je lyža viac vykrojená, tým je točivejšia a naopak. Dôležité však je, aby bol stred lyže v rozmedzí od 75 do 100 mm. To znamená že čím je šírka vyššia tým sú lyže v prašane stabilnejšie.
  • Ako sme si už povedali vyššie hmotnosť lyží sa pohybuje od 1,2 do 1,6 kg a rádius je okolo 17 metrov.
  • V neposlednom bode vás bude zaujímať materiál a konštrukcia. Najčastejšie sa jedná o spojenie ľahkých drevených konštrukcií (najčastejšie sendvičové drevo paulownie) a pevného ľahkého materiálu (karbón, titanal alebo aramid).
  • Sklznica skialpových lyží musí byť kompatibilná so skialpovými pásmi. Pri výbere si dajte pozor na materiál - v minulosti sa používala tulenia koža, no v súčasnosti ho nahradil omnoho kvalitnejší mohér alebo nylón. Lepiaca schopnosť pásov a upevnenie pásov na lyže je podstatným faktorom, ktorý musí sedieť. Rovnako tak aj šírka lyží a šírka pásov musí byť rovnaká.
  • Nezabúdajte sa poobzerať po východných skialpových setoch, kde nájdete skialpy, lyžiarky, skialpové viazanie a pásy.

Skialpové lyže

Základne rozdelenie skialpových lyží

  • Klasické skialpinistické lyže - sú určené na skitouring, pričom ponúkajú výborné jazdné vlastnosti - pohodlie pri šliapaní, kontrolovaný zjazd a dobrú ovládateľnosť vďaka šírke lyže od 70 do 90 mm pod viazaním.
  • Freeridové skialpinistické lyže - sú určené iba do voľného terénu a na zjazd, nakoľko ich váha je omnoho vyššia, ako u klasických skialpoch. Šírka sklznice pod viazaním sa pohybuje od 90 do 110 mm.
  • Pretekárske skialpinistické lyže - sú určené na preteky, vysoký výkon a športový skialp. Spomedzi všetkých troch sú najľahšie a ideálne na jazdu do kopca, na výstupy a rýchle zjazdy. Čo sa týka ovládateľnosti pri jazde sú vzhľadom na užšiu šírku sklznice pod viazaním (65 - 70 mm) horšie ovládateľné.

Nezabúdajte ďalšiu skialpovú výbavu

Pri výbere skialpových lyží nezabúdajte na ďalšiu výbavu, ktorá musí byť kompatibilná napr. viazanie musí byť kompatibilné s lyžiarkami alebo pásy so sklznicou a pod. Poďme však pekne poporiadku:

Skialpové viazanie

Skialpové viazanie je najdôležitejšou súčasťou skialpinistickej výbavy. V základe sa rozdeľujú na skeletové viazanie, ktoré sa od klasickej moc neodlišuje. Má vyššiu váhu, ľahšie sa zapína a vypína, po celej dĺžke viazania prechádza lišta a môžete použiť aj klasickú lyžiarku. Druhou variantov je techové viazanie (tzv. TLT viazanie), ktoré má oveľa nižšiu váhu a jedná sa o oveľa modernejší spôsob upínania. TLT viazanie ma tzv. techové piny do ktorých obujete len špeciálne nato určené lyžiarky.

Stúpacie mačky

Stúpacie mačky sú určené do zľadovateného terénu. Často sú označované ako haršajzny - poskytujú kontrolovateľný výšľap v traverzoch a na zľadovatenom snehu, kde by vás za iných okolnosti šmýkalo.

Teleskopické palice

Sú špeciálne určené a prispôsobené na skialp. Vďaka nižšej váhe, použitiu kompozitných materiálov (napr. karbón, letecký hliník a pod.) sa skialpové palice ľahko používajú a sú praktickým pomocníkom pri výšľapoch.

Skialpové prilby

Sú veľmi ľahké a odolné helmy s kvalitných materiálov, ktoré sú vhodné pre skialpinizmus, horolezectvo a všetky aktivity v horách.

Skialpinistické oblečenie

V tejto kategórií nájdete bundy, nohavice, mikiny, funkčné oblečenie a termoprádlo pre zvýšenie výkonu, komfortu a pohodlia za každých okolností.

Filtrovať produkty