Lyžiarske prilby

Lyžiarska prilba je súčasťou každého dobre vybaveného lyžiara alebo snowboardistu. Jej primárnym faktorom je ochrana zdravia a zvýšenie bezpečnosti na svahu. S výberom vám poradíme offline aj online na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk. Viac informácií sa dozviete v texte nižšie alebo na našom blogu.

Lyžiarske prilby

Lyžiarska prilba je zo zákona povinnou výbavou lyžiarov do 15 rokov. Okrem bezpečnosti musí spĺňať určitú mieru komfortu, pohodlia, ochranu pred snehom, vetrom či chladom. Poradíme vám so správnym výberom lyžiarskej prilby, aby ste si boli istý že vám dobre sedí a spĺňa všetky náležité požiadavky. Pri výbere je najdôležitejším faktorom obvod hlavy, veľkosť tváre, konštrukcia, materiál, značka a farba. Prečítajte si náš podrobný návod, ako vybrať kvalitnú lyžiarsku prilbu - lyžiarska prilba, ako základ výbavy moderného lyžiara.

Zmerajte si obvod hlavy a tváre

V prvom rade si zmerajte obvod hlavy na šírku jedného prsta nad obočím najlepšie krajčírskym metrom. Presný rozsah veľkosti prilby je uvedený vo veľkostnej tabuľke výrobcu, môžete však použiť univerzálnu tabuľku. Prilba musí v prvom rade sedieť, aby splnila všetky ochranné parametre. To znamená že sa nesmie voľne posúvať po hlave, zo strany na stranu, po zapnutí pásky musí držať a nesmie skĺznuť po vlasoch. Výber lyžiarskej prilby vyžaduje určitú dávku trpezlivosti a času. Je potrebné skúšať viacero veľkosti a značiek, aby ste si boli z určitosťou istý čo vám sedí a čo nie.

Rozmer lyžiarskej prilby XXS XS S M L XL XXL
Obvod hlavy lyžiara 49 - 52 cm 53 - 54 cm 55 - 56 cm 57 - 58 cm 59 - 60 cm 61 - 62 cm 63 - 64 cm

Lyžiarska prilba

Prilbu vyberajte spolu s okuliarmi

Lyžiarsku prilbu rozdeľujeme podľa toho, či má štít alebo nemá. Prilbu s priezorom, teda so štítom vyberajte podľa toho či vám dobre sedí na nose, príliš netlačí na lícne kosti a nevytvára medzeru, pod ktorú by sa mohol dostať sneh a vietor. Prilbu bez priezora, teda bez štítu vyberáte podľa značky a tvaru. Väčšina výrobcov robí univerzálne lyžiarske okuliare, ktoré sú kompatibilné so všetkými typmi prilieb. V tomto prípade vám musí sedieť rám okuliarov s prilbou. Opakom sú prilby, na ktoré sedí len rovnaká značka výrobcu, tu vyberáte presne podľa farebného prevedenia, charakteristiky sklíčok, prípadne svetelných podmienok.

Konštrukcia a materiál

Konštrukcia prilby sa skladá z dvoch základných vrstiev. Vonkajšia (najčastejšie plastová, niekedy uhlíková) vrstva je zložená z pevnej škrupiny, ktorá odoláva drobným nárazom. Vnútorná vrstva prilby je zložená z polystyrénu, ktorý je na dané miesto vstrekovaný pod tlakom. Táto vrstva zohráva dôležitú úlohu pri absorbovaní veľkého nárazu. Väčšina prilieb spĺňa nadštandardné bezpečnostné opatrenia, ako ABS - zosilnený materiál kelvárom, prípadne kompozitom a vzájomne prepojených vrstiev s účinným systémom odvetrávania. Samozrejmosťou sú prepracované systémy odvetrávania a rozloženia váhy.

Na čo si dávať pozor

Pri kúpe lyžiarskej prilby si dajte pozor, aby mal podbradník špeciálnu mäkkú výstelku a nedochádzalo k odieraniu kože či škrteniu. Rovnako si dajte pozor na polstrovanie prilby, aby sa jednotlivé časti dali odnímať a prať. Súčasti prilby nesmú tlačiť, vytvárať otlaky, musia byť dostatočne odvetrané a vetracie otvory by mali byť nastaviteľné pre dostatočnú reguláciu telesnej teploty. Prilba by mala byť dostatočne tepelne izolovaná, aby nedochádzalo k tepelným stratám. Kvalitnú prilbu spoznáte tak, že nemusíte pod ňou nosiť lyžiarsku kuklu a iné ochranné pomôcky.

Filtrovať produkty