Lyžiarske prilby

Lyžiarska prilba je súčasťou každého dobre vybaveného lyžiara alebo snowboardistu. Jej primárnym faktorom je ochrana zdravia a zvýšenie bezpečnosti na svahu. S výberom vám poradíme offline aj online na tel. čísle 0919 066 704, alebo nám zanechajte správu na info@najsport.sk. Viac informácií sa dozviete v texte nižšie, alebo na našom blogu.

Extra zľava 5% s kódom MAROS5

V e-shope aj v predajni. Viac o akcii >>

Countdown

Poradíme vám so správnym výberom lyžiarskej prilby, aby ste si boli istí, že vám dobre sedí a spĺňa všetky náležité požiadavky. Pri výbere je najdôležitejším faktorom obvod hlavy, veľkosť tváre, konštrukcia, materiál, značka a farba. Prečítajte si náš podrobný návod, ako vybrať kvalitnú lyžiarsku prilbu - lyžiarska prilba, ako základ výbavy moderného lyžiara.

Hľadáte kvalitnú a pohodlnú lyžiarsku prilbu?

 • Lyžiarke prilby AtomicVyskúšajte mimoriadne pohodlné a veľmi odolné pánske, dámske alebo detské prilby Atomic. Sú nabité inováciami pre bezpečnosť, prispôsobiteľné, komfortne a výkonne. Vyberte si dizajn a štýl, ktorý vám bude najviac vyhovovať. V ponuke nájdete lyžiarske prilby z priezorom a bez priezoru. Siahnite po overenej kategórií Redster, Savor, Revent, Revent+, Count, Four či Backland. 
 • Lyžiarske prilby Rossignol - Vyberte si špičkový sortiment lyžiarskych prilieb pre muži, ženy i deti, ktorý kombinuje najnovšie technológie ochrany hlavy pred nárazmi s dôrazom na výkon a pohodlie. Vyskúšajte overenú pretekársku klasiku Hero, zjazdovú verziu Alta, Fit (bez priezoru alebo s priezorom) či Allspeed. Na svoje si prídu zjazdový či all-mountain lyžiari.
 • Lyžiarske prilby Blizzard - Doprajte si kvalitné a značkové prilby Blizzard, ktoré vás potešia špičkovou InMold a Duble InMold konštrukciou. V ponuke nájdete prilby Double Visor, Bormio, Double Ski, Viva, Demon, Viper, Storm, Guide, Speed a mnoho iných. 
 • Lyžiarske prilby POC - Vyberte si odolnú a dizajnovú prilbu POC, ktorá vám dodá patričnú odvahu a vysokú dávku bezpečnosti. Vyberte si zjazdovú, all-mountain, freeridovú či skialpinistickú prilbu. K dispozícií sú dámske, pánske, detské a juniorské lyžiarske prilby napr. OBEX, Fornix, Skull, Auric či Pocito.
 • Lyžiarske prilby Oakley - Doprajte si kvalitné značkové prilby s vysokým stupňom ochrany, jedinečným dizajnom a kvalitou. K dispozícií sú rady od základných po špičkové MOD1, MOD3, MOD5 a MOD5-MIPS. V najvyššej rade už nájdete technológie ako BOA, 270 Fit , Fridlock Buckle a špičkovú technológiu MIPS, ktorá pri náraze zabráni nebezpečným rotačným pohybom.
 • Lyžiarske prilby Uvex - Vyskúšajte technologickú špičku v oblasti lyžovania, značku Uvex. Prilby majú jednoduché zapínanie, praktický dizajn a odolný materiál. Sú navrhnuté tak, aby sa prispôsobili tvaru hlavy, zabezpečili pohodlie, maximálnu bezpečnosť a klímu v jednom. Prilby disponujú ABS, CFK, EPS, PC, InMould, ABS plášťom, Hybridnou hadrshellovou konštrukciou, BOA a IAS 3D systémom. V ponuke nájdete modely Instinct, Wanted, Legend, Rocket, Ultra, Heyya, P800 Tour, Magnum a iné.
 • Lyžiarske prilby Kask - Doprajte sebe a svojim blízkym spoľahlivú prilbu Kask s vysokým stupňom ochrany. Vybrať si môžete najnovšie modely Chrome, Firefly, Shadow, Elite, Class Sport Montecarlo či Flower vhodné na zjazdovku aj mimo zjazdovku. Prilby majú špičkové bezpečnostne prvky, aktívny ventilačný systém, pohodlné výstelky a pri priezoroch nezaostáva ani photochromatika.
 • Lyžiarske prilby Briko - Vyberte si kvalitné talianske prilby Briko a ich modelové rady.  V ponuke tiež nájdete pretekárske modely Vulcano, Slalom a all-mountain modely Storm, Rubino, Stromboli vo verzii s priezorom a bez.

Ako správne určiť veľkosť lyžiarskej prilby? Zmerajte si obvod hlavy a tváre

V prvom rade si zmerajte obvod hlavy na šírku jedného prsta nad obočím najlepšie krajčírskym metrom. Presný rozsah veľkosti prilby je uvedený vo veľkostnej tabuľke výrobcu, môžete však použiť univerzálnu tabuľku. Prilba musí v prvom rade sedieť, aby splnila všetky ochranné parametre. To znamená že sa nesmie voľne posúvať po hlave, zo strany na stranu, po zapnutí pásky musí držať a nesmie skĺznuť po vlasoch. Výber lyžiarskej prilby vyžaduje určitú dávku trpezlivosti a času. Je potrebné skúšať viacero veľkosti a značiek, aby ste si boli z určitosťou istý, čo vám sedí a čo nie.

Rozmer lyžiarskej prilby XXS XS S M L XL XXL
Obvod hlavy lyžiara 49 - 52 cm 53 - 54 cm 55 - 56 cm 57 - 58 cm 59 - 60 cm 61 - 62 cm 63 - 64 cm

Lyžiarska prilba

Prilbu vyberajte spolu s okuliarmi

Lyžiarsku prilbu rozdeľujeme podľa toho, či má štít alebo nemá. Prilbu s priezorom (so štítom) teda so štítom vyberajte podľa toho, či vám dobre sedí na nose, príliš netlačí na lícne kosti a nevytvára medzeru, pod ktorú by sa mohol dostať sneh a vietor. Prilbu bez priezora (bez štítu) teda bez štítu vyberáte podľa značky a tvaru. Väčšina výrobcov robí univerzálne lyžiarske okuliare, ktoré sú kompatibilné so všetkými typmi prilieb. V tomto prípade vám musí sedieť rám okuliarov s prilbou. Opakom sú prilby, na ktoré sedí len rovnaká značka výrobcu, tu vyberáte presne podľa farebného prevedenia, charakteristiky sklíčok, prípadne svetelných podmienok.

Konštrukcia a materiál prilby

Konštrukcia prilby sa skladá z dvoch základných vrstiev. Vonkajšia vrstva (najčastejšie plastová, niekedy uhlíková) je zložená z pevnej škrupiny, ktorá odoláva drobným nárazom. Vnútorná vrstva prilby je zložená z polystyrénu, ktorý je na dané miesto vstrekovaný pod tlakom. Táto vrstva zohráva dôležitú úlohu pri absorbovaní veľkého nárazu. Väčšina prilieb spĺňa nadštandardné bezpečnostné opatrenia, ako ABS - zosilnený materiál kevlárom, prípadne kompozitom a vzájomne prepojených vrstiev s účinným systémom odvetrávania. Samozrejmosťou sú prepracované systémy odvetrávania a rozloženia váhy.

Na čo si dávať pozor

Pri kúpe lyžiarskej prilby si dajte pozor, aby mal podbradník špeciálnu mäkkú výstelku a nedochádzalo k odieraniu kože či škrteniu. Rovnako si dajte pozor na polstrovanie prilby, aby sa jednotlivé časti dali odnímať a prať. Súčasti prilby nesmú tlačiť, vytvárať otlaky, musia byť dostatočne odvetrané a vetracie otvory by mali byť nastaviteľné pre dostatočnú reguláciu telesnej teploty. Prilba by mala byť dostatočne tepelne izolovaná, aby nedochádzalo k tepelným stratám. Kvalitnú prilbu spoznáte tak, že nemusíte pod ňou nosiť lyžiarsku kuklu a iné ochranné pomôcky.

Detské lyžiarske prilby

Detské lyžiarske prilby sa mierne líšia od tých, ktoré sú určené pre dospelých. Výrobcovia myslia najmä na extra bezpečnosť, ktorá je dosiahnutá napríklad chráničom brady. Taktiež sa množstvo z nich vyrába technikou inmould, ktorá zabezpečuje veľmi pevný, ľahký produkt. Jeho odolnosť proti nárazu ani napriek uvedenému nie je negatívne ovplyvnená. V našej ponuke nájdete množstvo detských lyžiarskych prilieb v krásnych žiarivých farbách, ktoré si vaši najmenší nebudú chcieť dať z hlavy dolu.

Je povinná prilba na lyžovanie?

Lyžiarska prilba je zo zákona povinnou výbavou lyžiarov do 15 rokov. Okrem bezpečnosti musí spĺňať určitú mieru komfortu, pohodlia, ochranu pred snehom, vetrom či chladom. Veľa z vás si určite rado užíva lyžovačku v zahraničí. V každej krajine sú zákony postavené inak, preto vám prinášame rýchly prehľad:

 • Lyžiarska prilba je len odporúčaná: Česká republika, Francúzsko, Švajčiarsko.
 • Lyžiarska prilba je povinná: 
  • Slovensko - pre deti do 15 rokov,
  • Slovinsko - pre deti do 15 rokov,
  • Taliansko - pre deti do 14 rokov,
  • Poľsko - pre deti do 16 rokov,
  • Rakúsko - pre deti do 15/16 rokov (podľa toho, v akom stredisku sa nachádzate).
 • Nosenie lyžiarskej prilby je dobrovoľné:
  • Nemecko.

Extra zľava 5% s kódom MAROS5

V e-shope aj v predajni. Viac o akcii >>

Countdown

Filtrovať produkty