Skialpinizmus

Skialpinizmus predstavuje určitú kombináciu horolezectva, turistiky a lyžovania. Existujú rôzne úrovne náročnosti pričom všetky zdieľajú základné princípy lyžovania a lezenia. Sme špecialisti na skialpinizmus a preto vám radi poradíme aj na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte e-mail na info@najsport.sk. S výberom ideálnej skialpovej výstroje vám odborne a ochotne poradia naši skúsení zamestnanci.

Skialpinizmus

Tento druh športu je vhodný pre všetkých športovcov, ktorí vyhľadávajú lyžovanie, turistiku a štipku adrenalínu mimo lyžiarskych stredísk. Terén pri tomto športe je náročný, pričom ho striedajú vysoké nadmorské výšky, strmé klesania a vzrušujúce zjazdy. Skialpinizmus sám o sebe vyžaduje pokročilú lyžiarsku úroveň, dobrú fyzickú zdatnosť, skúsenosti s pohybom v lavínovom, exponovanom teréne, schopnosť odhadnúť svoje limity a často krát aj počasie. Nie je nič krajšie ako lyžovanie a zjazd v čerstvom prašane s možnosťou pohybu v horách. Prečítajte si tiež článok o tom, ako začať so skialpinizmom a čo všetko k tomu budete potrebovať - 8 tipov ako začať so skialpinizmom.

Aká je základná výbava skialpinistu?

Medzi základnú skialpinistickú výbavu patria skialpinistické lyže, skialpové lyžiarky, pásy, viazanie, prilby, palice, lavínová výstroj (sonda, vyhľadávač, lavínový batoh či lekárnička), základná horolezecká a ľadovcová výstroj (mačky, cepín, lano, karapíny, snehové kotvy a pod.). V našom obchode nájdete široký sortiment skialpovej výstroje od renomovaných výrobcov, ako je napríklad Dynafit, Fischer, Atomic, Scarpa, Crazy Idea a iné.

Ideálna skialpová výstroj

Vyberte si vhodnú skialpovú výstroj, ktorá splní všetky vaše očakávania. Nezabúdajte že jednotlivé skialpinistické komponenty musia byť medzi sebou kompatibilné (napr. pásy s lyžami, viazanie s lyžiarkami a pod.)

Skialpinistické lyže

Skialpové lyže vyberáme podľa skúseností, výšky, hmotnosti a zamerania skialpinistu. Čo sa týka výšky, skialpy sa vyberajú -10 cm pod výškou postavy, čiže ak máte 180 cm, potom ako začiatočník až mierne pokročilý skialpinista budete potrebovať 170 cm dlhé lyže. Experti a pokročilí jazdci už podľa skúsenosti vedia, akú dĺžku skialpov potrebujú.

Skialpové lyžiarky

Pri výbere vhodných skialpových lyžiarok by ste sa mali zamerať na dĺžku a šírku chodila, hmotnosť lyžiarok, systém upínania a skialpinistické skúsenosti. Zamerajte sa kvalitné a overené značky, technológie a osobné preferencie. Pri skúšaní a na svahu vás nesmú v žiadnom prípade tlačiť. Odporúčame vám nechať si vpredu na prsty dostatok miesta a nekupovať ich presne na nohu, tak ako ste zvyknutý pri zjazdových lyžiarkach. Na skúšanie si vyčleňte dostatok času a trpezlivosti - ideálne ich vyskúšať osobne.

Skialpové viazanie

Skialpové viazanie je dôležitou súčasťou celej výbavy. Rozdeľuje sa na skeletové viazanie, ktoré sa od klasickej moc neodlišuje. Má vyššiu váhu, ľahšie sa zapína a vypína, po celej dĺžke viazania prechádza lišta a môžete použiť aj klasickú lyžiarku. Druhou variantov je techové viazanie (tzv. TLT viazanie), ktoré má oveľa nižšiu váhu a jedná sa o oveľa modernejší spôsob upínania. TLT viazanie ma tzv. techové piny do ktorých obujete len špeciálne nato určené lyžiarky.

Skialpové mačky

Stúpacie skialpinistické mačky sú určené do zľadovateného terénu. Nájdete ich aj pod názvom haršajzny - poskytujú kontrolovateľný výšľap v traverzoch a na zľadovatenom snehu, kde by vás za iných okolnosti šmýkalo.

Skialpové palice

Skialpové palice sú primárne určené na skialpinizmus a sú výborným pomocníkom pri náročných výstupoch. Disponujú nízkou váhou vďaka použitiu ľahkých materiálov, ako je hliník a karbón

Skialpové prilby

Skialpové prilby sa výborne hodia pre skialpinizmus alebo horolezectvo. Chránia vás a okolie v prípade pádu, pošmyknutia a pádu skál v traverzoch. V súčasnosti sú vyrábané z ľahkých a odolných materiálov s vysokou ochranou proti prierazu.

Skialpové pásy

Skialpové pásy sa rozdeľujú podľa systému upínania na lyžu (predný napínak s klipom na päte, s háčikom na päte alebo bez upevnenia päty), dĺžky a šírky (aby zabrali čo najväčšiu plochu sklznice pri výšľapoch), značky (kompatibilita značky pásu s lyžou) a materiálu (mohér, nylón alebo kombinácia oboh).

Nájdite si vlastného skialp sprievodcu

Ak si nie ste v skialpinizme 100% istý, určite vám odporúčame, aby ste požiadali o pomoc skúsenejšieho skialpinistu, prípadne rovno zašli za sprievodcom. Tento šport môžeme zaradiť medzi jedny z najnáročnejších, no na druhej strane aj najkrajších zimných športov vôbec. Skúsení skialpový sprievodcovia vás dokážu previesť miestami, ktoré by ste bez ich pomoci vôbec nevideli. Okrem toho si zlepšite techniku lyžovania, výšľapu a horolezectva. Chcete začať so skialpinizmom a neviete kde? Prečítajte si článo a spoznajte - 7 najkrajších skialpinistických trás na Slovensku.

Filtrovať produkty