Skialpinizmus
Skialpinizmus predstavuje určitú kombináciu horolezectva, turistiky a lyžovania. Existujú rôzne úrovne náročnosti pričom všetky zdieľajú základné princípy lyžovania a lezenia. Sme špecialisti na skialpinizmus a preto vám radi poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte e-mail na info@najsport.sk. S výberom ideálnej skialpovej výstroje vám odborne a ochotne poradia naši skúsení zamestnanci alebo "čítajte ďalej" a dozviete sa viac informácií.
Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Čo je skialpinizmus?
- Tento druh športu je vhodný pre všetkých športovcov, ktorí vyhľadávajú lyžovanie, turistiku a štipku adrenalínu mimo lyžiarskych stredísk.
- Terén pri tomto športe je náročný, pričom ho striedajú vysoké nadmorské výšky, strmé klesania a vzrušujúce zjazdy.
- Skialpinizmus sám o sebe často vyžaduje dobrú úroveň lyžovania, dobrú fyzickú zdatnosť, skúsenosti s pohybom v lavínovom, exponovanom teréne, schopnosť odhadnúť svoje limity a často krát aj počasie - Veľké porovnanie skialpinizmu a splitboardingu.
- Nie je nič krajšie ako lyžovanie a zjazd v čerstvom prašane s možnosťou pohybu v horách.
- Prečítajte si tiež článok o tom, ako začať so skialpinizmom a čo všetko k tomu budete potrebovať - 8 tipov ako začať so skialpinizmom.
- Tiež vám odporúčame si pozrieť, čo všetko budete potrebovať na skialp v článku - Najmodernejšie technológie a trendy v skialpinizme.
Aká je základná výbava skialpinistu?
Medzi základnú skialpinistickú výbavu patria skialpinistické lyže, skialpové lyžiarky, pásy, viazanie, prilby, palice, lavínová výstroj (sonda, vyhľadávač, lavínový batoh či lekárnička), základná horolezecká a ľadovcová výstroj (mačky, cepín, lano, karapíny, snehové kotvy a pod.). V našom obchode nájdete široký sortiment skialpovej výstroje od renomovaných výrobcov, ako je napríklad Dynafit, Fischer, Atomic, Scarpa, Crazy Idea a iné.
Ako vybrať skialpovú výstroj
Vyberte si vhodnú skialpovú výstroj, ktorá splní všetky vaše očakávania. Nezabúdajte že jednotlivé skialpinistické komponenty musia byť medzi sebou kompatibilné (napr. pásy s lyžami, viazanie s lyžiarkami a pod.). Poďme sa pozrieť na to, ako vybrať jednotlivú výstroj:
Skialpinistické lyže
- Skialpové lyže vyberáme podľa skialpových skúseností, výšky, hmotnosti a zamerania skialpinistu.
- Čo sa týka výšky, lyže na skialp sa vyberajú -10 cm pod výškou postavy, čiže ak máte 180 cm, potom ako začiatočník až mierne pokročilý skialpinista budete potrebovať 170 cm dlhé lyže. Experti a pokročilí jazdci už podľa skúsenosti vedia, akú dĺžku skialpov vyžadujú.
Skialpové lyžiarky
- Pri výbere vhodných skialpových lyžiarok by ste sa mali zamerať na dĺžku a šírku chodila, hmotnosť lyžiarok, systém upínania, fex index (tvrdosť lyžiarok) a skialpinistické skúsenosti.
- Odporúčame vám zamerať sa hlavne na kvalitné a overené značky, technológie a osobné preferencie.
- Pri skúšaní a na svahu vás nesmú v žiadnom prípade tlačiť. Odporúčame vám nechať si vpredu na prsty dostatok miesta a nekupovať ich presne na nohu, tak ako ste zvyknutý pri zjazdových lyžiarkach. Na skúšanie si vyčleňte dostatok času a trpezlivosti - ideálne ich vyskúšať osobne.
Skialpové viazanie
- Skialpové viazanie je dôležitou súčasťou celej výbavy, ktoré musí byť plne kompatibilné s vašimi lyžiarkami. V základe ho rozdeľujeme na 2 základne druhy:
- Rámové viazanie - Má väčšiu váhu, ľahšie sa zapína a vypína, po celej dĺžke viazania prechádza lišta a môžete použiť aj klasickú lyžiarku.
- Techové viazanie - Sa často označuje ako TLT viazanie, má oveľa nižšiu váhu a jedná sa o oveľa modernejší spôsob upínania. TLT viazanie ma tzv. techové piny do ktorých obujete len špeciálne nato určené lyžiarky.
Skialpové pásy
- Skialpové pásy sa rozdeľujú podľa systému upínania na lyžu (predný napinák s klipom na päte, s háčikom na päte alebo bez upevnenia päty), dĺžky a šírky (aby zabrali čo najväčšiu plochu sklznice pri výšľapoch), značky (kompatibilita značky pásu s lyžou) a materiálu (mohér, nylón alebo kombinácia oboch).
Skialpové mačky
- Stúpacie, skialpinistické mačky sú určené do zľadovateného terénu (ľad, zmrznutý sneh, firn), pričom sa upevňujú priamo na skialpové viazanie.
- Často ich nájdete pod názvom haršajzny - poskytujú kontrolovateľný odraz v traverzoch a na zľadovatenom snehu, kde by vás za iných okolnosti a iba za použitia pásov nadmerne šmýkalo.
Skialpové palice
- Skialpové palice sú primárne určené na skialpinizmus a sú výborným pomocníkom pri náročných výstupoch.
- Disponujú nízkou váhou vďaka použitiu ľahkých materiálov, ako je hliník a karbón.
- Majú širší tanierik, ako zjazdové lyže a sú plne nastaviteľné.
Skialpové prilby
- Skialpové prilby sa výborne hodia pre skialpinizmus alebo horolezectvo. Chránia vás v prípade pádu, pošmyknutia a pri nebezpečnom páde skál najmä v traverzoch.
- V súčasnosti sú vyrábané z ľahkých a odolných materiálov s vysokou ochranou proti prierazu vďaka zosilnenej konštrukcií. Navyše všetky skialpové prilby majú dvojitú certifikáciu pre lyžovanie a horolezectvo.
Nájdite si vlastného skialp sprievodcu
Ak si nie ste v skialpinizme 100% istý, určite vám odporúčame, aby ste požiadali o pomoc skúsenejšieho skialpinistu, prípadne rovno zašli za sprievodcom. Tento šport môžeme zaradiť medzi jedny z najnáročnejších, no na druhej strane aj najkrajších zimných športov vôbec. Skúsení skialpový sprievodcovia vás dokážu previesť miestami, ktoré by ste bez ich pomoci vôbec nevideli. Okrem toho si zlepšite techniku lyžovania, výstupu, zlepšite techniku lavínovej bezpečnosti a nazriete aj do horolezectva. Chcete začať so skialpinizmom a neviete kde? Prečítajte si článok a spoznajte - 7 najkrajších skialpinistických trás na Slovensku.