Topánky na bežky

Topánky na bežky sú nevyhnutným spoločníkom každého dobre vybaveného bežkára. Vyberte si správnu bežkársku obuv v našej predajni alebo na e-shope. S výberom vám poradíme online na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk. Potrebujete poradiť s výberom ideálnej bežkárskej obuvi? "Čítajte ďalej" v texte alebo si prečítajte náš blog a dozviete sa viac.

Topánky na bežky

Tak, ako u každej obuvi, ktorú nosíte je najdôležitejším faktorom pohodlnosť a komfort. U topánok na bežky to platí dvojnásobne, pretože pokiaľ vám budú malá alebo veľké jazda bude iba trápením. Čo potrebujete o bežeckej obuvi vedieť?

Spoznajte top výrobcov bežkárskych topánok

Rýchly sprievodca výberom obuvi na bežky

 • Obuv na bežky si vyberáte podľa preferovaného jazdného štýlu (klasika, korčuľovanie, kombi alebo backcountry).
 • Vyberajte si bežkársku obuv podľa vašich skúseností (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý alebo expert).
 • Viazanie rozdeľujeme do dvoch hlavných kategórií a musí byť navzájom kompatibilné - SNS alebo NNN.
 • Potrebujete viacej informácií o tom, ako vybrať vhodné topánky na bežky? Prečítajte si náš najnovší blogový článok - ako vybrať správne topánky na bežky.

Ako vybrať správne topánky na bežky?

Pri výbere správnej bežkárskej obuvi musíte zohľadniť niekoľko základných faktorov:

 • Správna veľkosť - obuv musí dokonalo sedieť - teda zodpovedať veľkosti vašej nohy. Obuv vyberáte presne tak, ako klasické topánky (ani nie malé, ani veľké). Obuv nesmie tlačiť pri odraze, musí byť stabilná, nesmie sa vyzúvať, odierať na prstoch a spôsobovať otlaky. Vyhnite sa tiež veľmi stlačeným topánkam, pretože nedokrvenie prstov môže spôsobovať omrzliny.
 • Druhy bežkárskej obuvi - musíte sa rozhodnúť aký štýl budete preferovať - klasiku, korčuľovanie (skate), kombi či backcountry.
 • Typ viazania - najviac rozšírené je NNN viazanie, čo znamená New Nordic Norm od Rottefelly. Natrafíte však aj na staršie typy viazania SNS (Salomon Nordic System) - SNS Pilot (Salomon Nordic System Pilot) alebo najstaršie typy SP (SKOL) alebo N75, ktoré sa v súčasnosti nevyrábajú.
 • Materiál a technológie - je veľmi dôležitou vlastnosťou obuvi, nakoľko sa budete pohybovať prevažne v snehu a ľade. Obuv by mala byť dostatočne zateplená, ideálne dutým vlakom Thinsulate, Termoflex, Primaloft, ktoré majú výborne termo-izolačné vlastnosti. Meniace sa prostredie môže spôsobiť zatekanie vody do vnútra obuvi. V tomto prípade vám pomôže kvalitná kožená alebo syntetická úprava doplnená membránou (Gore-Tex, eVent alebo Outdry). V súčasnosti sa používajú ľahké kompozitné materiály, hliník, plast či karbón pre spevnené časti členkov a spodného skeletu.

Obuv na bežecké lyžovanie

Hlavné rozdelenie bežkárskej obuvi?

 • Bežkárska obuv na Klasiku - Ak ste vyznávačom klasiky, tak potrebujete obuv, ktorá sa bude ľahko ohýbať v oblastí podrážky. Nebudú vás tlačiť prsty pri ohybe a odraze čo si môžete pohodlne vyskúšať napr. v predajni. Takáto obuv by mala byť maximálne pohodlná, komfortná a prispôsobivá. Musí vám perfektne sedieť na dĺžku aj šírku. Rovnako si dávajte pozor, aby sa vám príliš nedvíhala päta.
 • Bežkárska obuv na Korčuľovanie - Je často označovaná ako Skate. Ich prednosťou je aby boli pevné, hlavne v oblasti členku. V tomto prípade oceníte veľmi pevnú podrážku pri porovnaní klasických topánok. Pri odraze je dôležité, aby bol členok dostatočne fixovaný a stabilný. Najčastejšie sa používa karbón alebo rôzny kompozitový materiál.
 • Bežkárska obuv na Kombi - Vyžaduje určitú mieru kompromisu medzi klasikou a korčuľovaním. Kombi obuv môžete použiť na obe techniky, ale pri každej vám bude niečo chýbať. Rozhodne sú ideálnou voľbou pre začiatočníkov. Využívajú sa tiež na závody, kedy potrebujú využiť viacero techník (klasika aj korčuľovanie). Obuv je tuhá na odraz a mäkká v oblasti členku.
 • Bežkárska obuv na Backcountry - Sú určené na jazdu vo voľnom teréne. Obuv musí byť pevná a odolná s vyšším členkom. Obuv pripomína turistickú, nakoľko má veľa výstupkov je viacej zateplená a maximálne funkčná (vodeodolná a priedušná). Hodí sa do hlbokého snehu mimo vyznačenú stopu.

Filtrovať produkty