Lyžovanie

Lyžovanie je patrí medzi obľúbené športové aktivity. Osobný e-shop poradca +421220924810. V našej ponuke nájdete množstvo skvelých produktov - lyže, lyžiarky, palice, okuliare, prilby, vaky, batohy, viazania a doplnky. Radi vám poradíme na našich predajniach v BratislaveTrenčíne a na Kubínskej holi.

Lyžovanie

Pri výbere si nechajte poradiť od profesionálov, preto sa o vás postarajú naši skúsení zamestnanci, ktorí vám perfektne poradia, nakoľko sami sa venujú zimným športom. V prípade ďalších informácií neváhajte využiť našich online radcov, blogy, príspevky a sociálne siete. Prečítajte si články o tom, ako vybrať lyže, lyžiarky, palice, prilbu či okuliare. Chcete začať s lyžovaním, ale neviete ako na to? V článku - ako sa naučiť lyžovať sa venujeme všetkým najdôležitejším aspektom online výuky.

Predajňa Najšport Bratislava

Zastavte sa v našej novootvorenej špecializovanej predajni Najšport v Bratislave, ktorá sa nachádza na Bajkalskej 2/B v priestoroch obchodného centra OC Tehelko (Národný futbalový štadión). Čaká tu na vás široký výber tých najlepších lyží, lyžiarskych topánok, palíc, prilieb, okuliarov, zimného oblečenia, obuvi a lyžiarskej výbavy pre začiatočníkov aj pokročilých. S výberom vám poradia naši skúsení predajcovia a o vaše lyže sa postarajú odborní technici v servise lyží. Pokiaľ si plánujete lyžiarsku výstroj požičať, tak vyskúšajte naše testovacie centrum alebo požičovňu lyží.

Lyže

Ako vybrať vhodné lyže s viazaním pre začiatočníkov i pokročilých lyžiarov? V prvom rade si musíte zodpovedať tieto 3 základné otázky:

  • Aký ste lyžiar (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý alebo expert)
  • Aký typ oblúku budete alebo chcete jazdiť (krátke, stredne dlhé alebo dlhé oblúky)
  • Kde budete jazdiť (zjazdovka, all mountain, freeride, freestyle alebo skialp)

Podľa tohto, ale aj na základe ďalších faktorov môžeme lyže rozdeliť na:

  • Obračky (rádius od 16 metrov, dlhé oblúky) - sú vhodné pre skúsených lyžiarov, ktorý presne vedia čo chcú. Hodia sa na upravené zjazdovky s tvrdým povrchom.
  • Slalomky (rádius od 9 do 13 metrov, krátke oblúky) - sú určené pre mierne pokročilých až pokročilých lyžiarov na upravené zjazdovky.
  • Univerzálky (rádius od 13 do 16 metrov, stredne/univerzálne oblúky) - sú najpredávanejšie lyže vhodné aj pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov.

AK potrebujete s výberom poradiť, prečítajte si podrobný článok - ako si vybrať ideálne lyže, ktoré splnia vaše požiadavky.

Lyže s viazaním

Lyžiarky

Výber ideálnej lyžiarky by mal spočívať v skúsenosti lyžiara, šírke a dĺžke nohy a preferovaného flex indexu (tvrdosť samotného skeletu lyžiarky). Skúšanie lyžiarky je veľmi dôležitým aspektom pri výbere vhodného typu, modelu a značky. Vyčleňte si naň minimálne 30 minút, až 1 hodinu. V prvom rade vás musí zaujímať:

  • Veľkosť lyžiarky - je udávaná v MP, čo znamená mondopoint (cm). Lyžiarky by sa mali kupovať presne na veľkosť nohu, nesmú vás tlačiť a nesmú byť príliš voľne. Lyžovaním sa papučka vie roztiahnuť ešte asi o 4 mm, no fixácia by mala byť 100 %.
  • Šírka chodila - je označená v mm. Každý lyžiar má rozdielnu šírku chodila, na základe tohto údaju možno rozdeliť modely jednotlivých lyžiarok na úzke, stredne široké a široké.
  • Flex Index - predstavuje tvrdosť skeletu komína lyžiarky. Flex sa pohybuje sa od 40 do 140 v závislosti od pánskych, dámskych či detských modeloch. Začiatočnícke lyžiarky majú flex od 40 do 70, pre rekreačného jazdca od 70 do 90, pre športového jazdca od 100 do 120 a pre experta nad 130.
Vhodné je tiež zmerať si veľkosť nohy pomocou špeciálneho prístroja, ktorý nájdete aj v našej predajni. Zmiernenie problémov a ich odstránenie vieme zabezpečiť pomocou špeciálnych ortopedických vložiek. Bootfitting vám tiež pomôže odstrániť pocit nepohodlia, tlačenia ba dokonca bolesti nôh. Viac informácií o tom ako vybrať vhodné lyžiarsky sa dozviete v článku - ako vybrať správne lyžiarky.
Lyžiarske topánky

Lyžiarska prilba 

Lyžiarska prilba musí byť súčasťou každého dobre vybaveného lyžiara. V súčasnosti je to na svahu nevyhnutnosť a základný bezpečnostný prvok. Vyberať by ste mali na základe rozmeru vašej hlavy - zmerajte si obvod hlavy v centimetroch krajčírskym metrom a na základe veľkostnej tabuľky určenej výrobcom zvoľte optimálnu veľkosť. Vyberte si značku, model a farebnú kombináciu, ktorá vám bude najviac vyhovovať, bude pohodlná a maximálne bezpečná. Ak potrebujete s výberom poradiť, prečítajte si nášho online radcu - lyžiarska prilba, ako základ výbavy moderného lyžiara.

Prilby na lyžovanie

Lyžiarske okuliare

Lyžiarske okuliare sú nenahraditeľným spoločníkom na každej lyžovačke. Vyberať by ste si ich mali súčasne s lyžiarkou prilbou. Okuliare vám musia dokonalo sedieť (nesmú vás tlačiť, nesmiete mať medzery, ktoré by inak podfukoval sneh). Vyberajte ich na základe svetelných podmienok na svahu (S0 , S1, S2, S3 a S4), materiálového prevedenia a technického prevedenia (polarizačné, kategória filtra, fotochormatické, HD a pod.). Ak potrebujete s výberom poradiť, prečítajte si nášho online radcu - ako vybrať lyžiarske okuliare.

Okuliare na lyžovanie

Lyžiarske palice

Lyžiarske palice sú neodmysliteľnou pomôckou každého lyžiara. Vyberať by ste mali na základe veľkosti, resp. dĺžky palice, materiálového prevedenia (hliník, kompozit, karbón) a technológií. Ako zistíte správnu dĺžku lyžiarskych palíc? Jednoducho výpočtom - vynásobte telesnú výšku číslom 0,72 a dostanete presnú veľkosť lyžiarskej palice (napr. 185 cm vysoký lyžiar bude potrebovať 135 cm dlhé palice). Ak potrebujete s výberom poradiť, prečítajte si nášho online radcu - ako vybrať správnu dĺžku paličiek.

Palice na lyžovanie

Rozdelenie zimného lyžovania

V našom eshope nájdete kompletnú výbavu pre rôzne druhy zimného lyžovania, ktoré zahŕňajú napríklad:

Zjazdové (alpské) lyžovanie

Zjazdové lyžovanie je typ lyžovania, ktorú pozná väčšina ľudí. Iným názvom je aj alpské lyžovanie. Princíp zjazdového lyžovania je veľmi jednoduchý, vyplýva z názvu. Poväčšinou sa odohráva na horách v lyžiarskych strediskách so zjazdovkami. Z vrcholu kopca sa lyžiari opakovane spúšťajú nadol a naspäť hore sa vezú lanovkami, prípadne kopec vyšľapú. Zjazdovky v lyžiarskych strediskách bývajú poväčšinou hladké, upravované a udržiavané ratrakom. Na zjazdovkách určených pre pokročilejších lyžiarov sa môžu objaviť stromy, či kopčeky alebo zákruty.

Špecifické vybavenie na zjazdové lyžovanie zahŕňajú lyže a lyžiarske topánky s pevným viazaním. To zabezpečí maximálnu kontrolu a pripevnenie nôh, resp. topánok k lyžiam, ktoré zostáva nehybné po celú dobu lyžovania. Zraneniu spôsobeného pádom alebo tvrdým nárazom je možné predísť technológiou vo viazaní, ktoré v správnom čase lyžiarky a nohy uvoľní od lyží.

Lyžovanie vo voľnom teréne (freeride)

Freeride lyžovanie alebo lyžovanie vo voľnom teréne znamená jazdenie na akomkoľvek svahu, ktorý nie je označený ako zjazdovka, alebo označený značkovacími tyčami a nie je upravený ratrakom. Terén mimo oficiálnych zjazdoviek je teda neupravený, neoznačený a nie vždy hliadkovaný.

Freeride lyžovanie nie je vhodné pre úplných začiatočníkov. Je vhodné pre rozvážnych ľudí, skúsených lyžiarov, ktorí sú pripravení nielen fyzickou výbavou ale aj mentálnou, na akúkoľvek situáciu, ktorá by mohla potenciálne nastať. 

V nadväznosti na fyzickú výbavu vám odporúčame si zaobstarať napríklad lavínovú výstroj, či už v setoch, alebo doplňte svoju výbavu o jednotlivé produkty - lavínové vyhľadávače, lopaty, batohy, či sondy. Samozrejmosťou by mali byť odolné chrániče a lyžiarske prilby.

Lyžovanie mimo zjazdovky môže byť nebezpečnejšie, ako to klasické na zjazdovkách z viacerých dôvodov:

  • lavíny - nočná mora lyžiarov. Je možné sa im vyhnúť rešpektovaním a využívaním znalostí v oblasti vyhodnocovania potenciálnych rizík, ktoré hrozia pri lyžovaní na úsekoch mimo zjazdovky. Lyžovať vo voľnom teréne sa odporúča najmä v sprievode kvalifikovaného horského profesionála, inštruktora, či vodcu,
  • skaly, útesy a iné prekážky - bežné zjazdovky sú pravidelne upravované a udržiavanie v perfektných podmienkach na bezpečné lyžovanie pre každého. Mimo zjazdoviek nie je terén udržiavaný, takže je potrebné počítať a pripraviť sa na skaly, stromy alebo nečakané zmeny tvaru terénu. Neodporúča sa ani vyslovene sledovať stopy iných lyžiarov,
  • odľahlé horské oblasti - v prípade, že sa odhodláte lyžovať mimo zjazdovky je odporúčané poznať danú oblasť. Lyžovanie môže lyžiarov zaviesť do odľahlejších častí, kde môže byť orientácia náročnejšia, rovnako ako aj záchrana v prípade problému alebo zranenia. Čas hrá v takýchto prípadoch hlavnú rolu, preto je potrebné myslieť na to že aj záchranárom môže trvať dlhšie, kým vás nájdu a pomôžu vám.

Aj napriek všetkému uvedenému má lyžovanie vo voľnom teréne svoj význam a pridanú hodnotu. V prípade vhodných podmienok môže byť naozaj pestrým a zábavným prídavkom k bežnému lyžovaniu. Poskytuje neuveriteľný pocit slobody, bez obmedzení, preplnenosti a kolízií, s ktorými je možné sa stretnúť na klasických zjazdovkách. Stále je však potrebné si držať na pamäti meniace sa snehové a poveternostné podmienky a správne vyhodnocovať riziká. Iba vtedy bude freeride lyžovanie bezpečnou zábavou.

Freeride lyže sú široké, v strede majú minimálne 100 mm. Veľká stredová šírka slúži na najlepšie rozloženie hmotnosti jazdca na čo najväčšiu plochu povrchu. Taktiež zabraňuje ponoreniu sa do hlbokého snehu. “Plávanie” na povrchu snehu podporuje aj dlhšia, zdvihnutá špička lyží a nízka hmotnosť použitých výrobných materiálov. Typy lyží sú rôzne, niektoré modely sú stavané na rýchle, dlhé jazdy a iné sú zas obratnejšie vďaka čomu umožňujú vyvádzať rôzne triky v teréne. Odporúčaná dĺžka lyží by mala byť rovná výške lyžiara, prípadne môžu byť o niečo dlhšie.

Telemark

Telemarkové lyžovanie dostalo svoj názov na základe nórskeho regiónu Telemark. Jeho podstata vychádza z bežeckého lyžovania, pretože päta lyžiara nie je pripevnená k lyžiam (k viazaniu). Približne v období polovice 19. storočia sa lyžovanie začalo stávať viac rekreačnou a oddychovou aktivitou, ako spôsobom prepravy. Práve telemark poskytol lyžiarom prepojenie medzi alpským a bežeckým lyžovaním a ponúkol im to najlepšie z oboch.

Zmena oproti bežnému lyžovaniu spočívajúca vo “voľnej päte” predstavuje pre telemark jedinečnú estetiku a mnohými je považovaný za najpôvabnejší spôsob lyžovania. Pri zjazde je vnútorná noha ohnutá a stiahnutá dozadu a päty sa zdvíhajú z lyže, zatiaľ čo vonkajšia lyža je tlačená dopredu.

Na lyžovanie sa využívajú telemarkové lyže, ale mnoho vynikajúcich telemark lyžiarov používa aj skialpinistické. 

V posledných rokoch sa telemarkové lyžovanie opäť vracia do módy. Lyže a lyžiarske topánky boli prepracované tak, aby uľahčili ohýbanie počas oblúka a umožnili aj jednoduchšie ohýbanie prednej časti chodidla. Telemarkové lyžovanie je možné praktizovať na všetkých zjazdovkách rovnako ako alpské lyžovanie a snowboarding.