Skialpové pásy

Skialpové alebo iným slovom aj stúpacie pásy sú dôležitou súčasťou skialpinistických lyží. Osobný e-shop poradca +421220924810. Sú určené na zlepšenie optimálneho pomeru a výkonu pri stúpaní čí sklze počas skialpových výstupov. S výberom pásov vám poradíme online a offline.

Skialpové pásy

Vlastnosti skialpových pásov sa môžu líšiť vzhľadom na používanie. V minulosti boli štandardom tulenie pásy, dnes sa však vyrábajú so syntetických materiálov. Najčastejšie je to mohér, nylón, prípadne ich kombinácie. Pri výbere skialpinistických pásov musíme brať v úvahu dĺžku, šírku sklznice a typ uchytenia. Viac informácií o tom, ako si vybrať ideálne skialpinistické pásy sa dozviete na našom blogu. Taktiež si prečítajte náš článok - 8 tipov, ako začať so skialpinizmom.

Vyberte si top výrobcov skialpinistických pásov

 • Skialpové pásy Dynafit - Skialpové pásy od značky Dynafit sú spoľahlivým partnerom pre milovníkov skialpinizmu. Tieto ľahké a odolné pásy sú navrhnuté pre efektívne stúpanie na horu a zábavný zostup. S funkčnými viazacími systémami umožňujú pohodlný prechod medzi chôdzou a lyžovaním. Dynafit skialpové pásy sú ideálne pre dobrodruhov, ktorí hľadajú spoľahlivosť vo všetkých terénoch.
 • Skialpové pásy Atomic - Skialpové pásy od značky Atomic sú špičkovou voľbou pre horolezcov. Sú ľahké, spoľahlivé a ponúkajú skvelý výkon pri stúpaní aj zostupe. Ich inovatívne technológie a dizajn zabezpečujú pohodlie a presnosť vo všetkých terénoch. Atomic skialpové pásy sú ideálne pre nadšencov, ktorí hľadajú kvalitu a výkon vo svojich skialpových dobrodružstvách.
 • Skialpové pásy Movement - Skialpové pásy od značky Movement sú spoľahlivým spoločníkom pre skialpinistov. Tieto pásy sú ľahké, odolné a poskytujú vynikajúci výkon pri stúpaní a zostupe v rôznych terénoch. Ich precízny dizajn a technológie zaručujú pohodlie a bezpečnosť. Movement skialpové pásy sú ideálne pre náročných dobrodruhov, ktorí hľadajú kvalitu a výkon vo svojich skialpinistických expedíciách.
 • Skialpové pásy Black Crows - Skialpové pásy Black Crows sú synonymom spoľahlivosti a kvality. S ľahkým a výkonným dizajnom sú ideálne pre náročných horolezcov. Využívajú inovatívne technológie, ktoré zabezpečujú vynikajúci výkon pri stúpaní a prechode na zostup. Black Crows pásy sú ideálne pre dobrodruhov, ktorí hľadajú spoľahlivosť a precíznu ovládateľnosť vo všetkých terénoch.
 • Skialpové pásy Pomoca - Skialpové pásy Pomoca sú známou značkou vo svete skialpinizmu. Sú ľahké, spoľahlivé a vynikajú na stúpanie aj zostup. Ich špičkové viazacie systémy zabezpečujú pohodlný prechod medzi režimom chôdza a lyžovanie. Pomoca pásy sú ideálne pre dobrodruhov, ktorí hľadajú vysoký výkon a kvalitu pri skialpinizme.
 • Skialpové pásy Rossignol - Skialpové pásy od značky Rossignol ponúkajú spoľahlivý výkon pre skialpinistov. Sú ľahké, odolné a zvládajú stúpanie aj zostup s precíznosťou. S výbornými viazacími systémami umožňujú pohodlný prechod medzi režimami. Rossignol skialpové pásy sú ideálne pre nadšencov, ktorí hľadajú kvalitu a výkon vo všetkých terénoch.
 • Skialpové pásy Blizzard - Skialpové pásy Blizzard sú osvedčeným spoločníkom pre náročných skialpinistov. Tieto pásy kombinujú ľahkosť, odolnosť a excelentný výkon pri stúpaní i zostupe. S precíznymi viazacími systémami zabezpečujú pohodlný prechod medzi režimami chôdza a lyžovanie. Blizzard skialpové pásy sú ideálne pre dobrodruhov, ktorí očakávajú spoľahlivosť a bezpečnosť vo všetkých horských podmienkach.
 • Skialpové pásy Elan - Skialpové pásy Elan sú skvelou voľbou pre nadšených skialpinistov. Sú ľahké, odolné a zabezpečujú vynikajúci výkon pri stúpaní a zostupe. S ich spoľahlivými viazacími systémami zvládnete rôzne terény. Elan skialpové pásy sú ideálne pre dobrodruhov, ktorí hľadajú kvalitu a pohodlie pre svoje skialpinistické dobrodružstvá.
 • Skialpové pásy Völkl - Skialpové pásy Volkl sú spoľahlivým partnerom pre váš skialpinistický zážitok. Sú ľahké, odolné a zabezpečujú výborný výkon pri stúpaní a zostupe. S precíznymi viazacími systémami umožňujú pohodlný prechod medzi režimom chôdza a lyžovanie. Volkl skialpové pásy sú ideálne pre náročných dobrodruhov, ktorí hľadajú spoľahlivosť a kvalitu vo všetkých horských podmienkach.
 • Skialpové pásy Kohla - Skialpové pásy Kohla sú spoľahlivé pásy na skialpinizmus, poskytujú dobrú trakciu, vysokú odolnosť a majú dlhoročné pôsobenie na trhu.

Ako vybrať skialpové pásy

Najdôležitejším faktorom pri výbere správnych skialpových pásov je materiál z ktorého sú pásy konštruované, dĺžka, šírka a lepivosť. Na základe toho potrebujeme poznať základné technické parametre, ako dĺžku, šírku pásov, rozhodnúť sa či uprednostníte mohér, nylón alebo použijete kombináciu, aké je uchytenie a typy lepidiel. Pokiaľ hľadáte špičkové pásy, tak siahnite po výrobkoch značky Pomoca, Atomic, Dynafit a iné.

Skialpinistické pásy

Dĺžka a šírka stúpacích pásov

Pri výbere vhodných skialpových pásov rozhoduje dĺžka a šírka lyží (resp. sklznice). Pásy musia pokryť takmer celú plochu sklznice skialpových lyží alebo aspoň tú plochu, ktorá prichádza do kontaktu so snehom a ľadom. Ideálnym riešením je si kúpiť lyže aj pásy od rovnakého výrobcu, ktorý ponúka presne parametre a rozmery na zvolený model. Ďalšou možnosťou, ktorá je lacnejšia ale oveľa technicky náročnejšia je nechať si pásy narezať v autorizovanom servise. Dajte však pozor, aby vám pásy neprečnievali cez sklznicu, ale pritom zaberali celú jej plochu. Odchýlka od sklznice by nemala byť väčšia ako 3 mm.

Mohér alebo Nylón - Porovnanie výkonu

Použitie jednotlivých sklzových materiálov závisí od toho, či preferujete lepší sklz alebo pohodové stúpanie.

 • Mohér je prírodné vlákno.
  • Výhody: dobre vlastnosti pri rôznych teplotách snehu, netvrdne pri nízkych teplotách - neznižuje účinnosť sklzu.
  • Nevýhody: drahší materiál, slabší odraz a nižšia životnosť.
 • Nylón je syntetické vlákno.
  • Výhody: lacnejší materiál, lepší odraz a dlhšia životnosť.
  • Nevýhody: tvrdne pri nízkych teplotách - zníženie sklzu, viac vynaloženej energie.
 • Najčastejšie sa však stretneme s kombináciou 30 % nylón a 70 % mohér - predstavuje kompromis medzi odolnosťou, kĺzavosťou a stúpavosťou.

Uchytenie skialpových pásov a ich kompatibilita s lyžami

Systémov pre uchytenie skialpových pásov je hneď niekoľko. Ich kompatibilita so skialpovými pásmi závisí od typu lyží a preferovaním výrobcu. Medzi základnejšie typy patrí:

 • Predný napinák s klipom na päte - je najnovšie používaný systém uchytenia pásov. Špička lyže je vybavená oceľovou sponou a päta špeciálnym háčikom. Výhodou je jednoduchá inštalácia a dlhšia životnosť.
 • Predný napinák s háčikom na päte - je najčastejšie používaný systém uchytenia pásov. Špička lyže je vybavená gumovým napinákom a päta nanitovaným háčikom.
 • Predný napinák bez upevnenia päty - Je vhodný pre preteky a výkon. Upínanie pásov je určené na špičku a päta zostáva voľná - pásy sa približne 5 cm na konci lyží strihajú a jemne zaobľujú.

Aké typy lepidiel sa používajú na pásoch?

V praxi sa používajú základné druhy pásov bez lepenia a s lepením. V prvom prípade sa používa technológia priľnavej vrstvy, ktorá sa vytvorí medzi pásom a sklznicou. Účinnosť je veľmi podobná lepidlu - výborná a vhodná aj do mrazivého počasia. Výhodou je jednoduchá údržba a manipulácia. V druhom prípade je to skialpový pás s lepiacou vrstvou. Lepiaca časť sa aplikuje na sklznicu. Nevýhodou je horšie čistenie a možné odlepovanie pri extrémne nízkych teplotách.

Ako osadiť stúpacie pásy na skialpové lyže?

Nainštalovanie stúpacích pásov je jednoduché. Začnite odtrhnutím ochranného filmu alebo siete z pásu. Potom nasadíte špičku lyže a postupne prilepujete pás na sklznicu, pokračujúc až ku päte. Tu znovu upevníte lyžu podľa vášho výberu (svorkou, háčikom alebo západkou). Aby ste si zachovali výkon a životnosť stúpacích pásov, odporúčame niekoľko jednoduchých krokov. Impregnácia a voskovanie sú dôležité metódy, ktoré bránia nasýteniu pásu vodou. Bez týchto opatrení by mohol pás rýchlo zamrznúť a získať na váhe. To sa prejavuje výrazne lepším sklzom počas zjazdov, keď je pás na mieste. Vaša skialpinistická výprava bude efektívnejšia a bezproblémová, keď sa postaráte o svoje stúpacie pásy týmto spôsobom.

Filtrovať produkty