Skialpové pásy
Skialpové alebo iným slovom aj stúpacie pásy sú dôležitou súčasťou skialpinistických lyží. Sú určené na zlepšenie optimálneho pomeru a výkonu pri stúpaní čí sklze počas skialpových výstupov. S výberom pásov vám poradíme online a offline, zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk.
Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Vlastnosti skialpových pásov sa môžu líšiť vzhľadom na používanie. V minulosti boli štandardom tulenie pásy, dnes sa však vyrábajú so syntetických materiálov. Najčastejšie je to mohér, nylón, prípadne ich kombinácie. Pri výbere skialpinistických pásov musíme brať v úvahu dĺžku, širku sklznice a typ uchytenia. Viac informácií o tom, ako si vybrať ideálne skialpinistické pásy sa dozviete na našom blogu. Taktiež si prečítajte náš článok - 8 tipov, ako začať so skialpinizmom.
Vyberte si top výrobcov skialpových pásov
- Skialpové pásy Dynafit
- Skialpové pásy Atomic
- Skialpové pásy Kohla
- Skialpové pásy Movement
- Skialpové pásy Black Crows
- Skialpové pásy Pomoca
- Skialpové pásy Rossignol
- Skialpové pásy Blizzard
- Skialpové pásy Elan
- Skialpové pásy Völkl
Ako vybrať skialpové pásy
Najdôležitejším faktorom pri výbere správnych skialpových pásov je materiál z ktorého sú pásy konštruované, dĺžka, šírka a lepivosť. Na základe toho potrebujeme poznať tieto technické parametre:
Dĺžka a šírka rozhoduje
Pri výbere vhodných skialpových pásov rozhoduje dĺžka a šírka lyží (resp. sklznice). Pásy musia pokryť takmer celú plochu sklznice skialpových lyží alebo aspoň tú plochu, ktorá prichádza do kontaktu so snehom a ľadom. Ideálnym riešením je si kúpiť lyže aj pásy od rovnakého výrobcu, ktorý ponúka presne parametre a rozmery na zvolený model. Ďalšou možnosťou, ktorá je lacnejšia ale oveľa technicky náročnejšia je nechať si pásy narezať v autorizovanom servise. Dajte však pozor, aby vám pásy neprečnievali cez sklznicu, ale pritom zaberali celú jej plochu. Odchýlka od sklznice by nemala byť väčšia ako 3 mm.
Mohér alebo Nylón?
Použitie jednotlivých sklzových materiálov závisí od toho, či preferujete lepší sklz alebo pohodové stúpanie.
- Mohér je prírodné vlákno.
- Výhody: dobre vlastnosti pri rôznych teplotách snehu, netvrdne pri nízkych teplotách - neznižuje účinnosť sklzu.
- Nevýhody: drahší materiál, slabší odraz a nižšia životnosť.
- Nylón je syntetické vlákno.
- Výhody: lacnejší materiál, lepší odraz a dlhšia životnosť.
- Nevýhody: tvrdne pri nízkych teplotách - zníženie sklzu, viac vynaloženej energie.
- Najčastejšie sa však stretneme s kombináciou 30 % nylón a 70 % mohér - predstavuje kompromis medzi odolnosťou, kĺzavosťou a stúpavosťou.
Uchytenie pásov a ich kompatibilita
Systémov pre uchytenie skialpových pásov je hneď niekoľko. Ich kompatibilita so skialpovými pásmi závisí od typu lyží a preferovaním výrobcu. Medzi najzákladnejšie typy patrí:
- Predný napinák s klipom na päte - je najnovšie používaný systém uchytenia pásov. Špička lyže je vybavená oceľovou sponou a päta špeciálnym háčikom. Výhodou je jednoduchá inštalácia a dlhšia životnosť.
- Predný napinák s háčikom na päte - je najčastejšie používaný systém uchytenia pásov. Špička lyže je vybavená gumovým napinákom a päta nanitovaným háčikom.
- Predný napinák bez upevnenia päty - Je vhodný pre preteky a výkon. Upínanie pásov je určené na špičku a päta zostáva voľná - pásy sa približne 5 cm na konci lyží strihajú a jemne zaobľujú.
Typy lepidiel
V praxi sa používajú základné druhy pásov bez lepenia a s lepením. V prvom prípade sa používa technológia priľnavej vrstvy, ktorá sa vytvorí medzi pásom a sklznicou. Účinnosť je veľmi podobná lepidlu - výborná a vhodná aj do mrazivého počasia. Výhodou je jednoduchá údržba a manipulácia. V druhom prípade je to skialpový pás s lepiacou vrstvou. Lepiaca časť sa aplikuje na sklznicu. Nevýhodou je horšie čistenie a možné odlepovanie pri extrémne nízkych teplotách.