Snowboardové okuliare

Snowboardové okuliare sú nenahraditeľným spoločníkom každého snowboardistu. Sú neodmysliteľnou súčasťou snowboardovej výstroje spolu so snowboardovou prilbou a rukavicami poskytujú mnoho praktických výhod. S výberom vám poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.sk.

Snowboardové okuliare

Hlavným cieľom je ochrana zraku pred škodlivým ultrafialovým slnečným žiarením, preto je vhodné vybrať okuliare s vysokým UV filtrom, polarizačným filtrom a kontrastným filtrom (HD, FLD a Prizm). Pri výbere dbajte aj na typ zorníka a jeho priepustnosť

Základne rozdelenie snowboardových okuliarov

 • UV filter poskytuje účinnú ochranu zraku proti škodlivému ultrafialovému slnečnému žiareniu. Ideálnou variantov je kombinácia UV filtra 400, ktorý pohltí až 100 % škodlivého UV svetla.
 • Vymeniteľné skla alebo jedno sklo? Po novom dávajú značky do svojich balení náhradne skla v prípade zhoršenia počasia ich viete vo veľmi krátkom čase vymeniť. Ak sa vám toto nechce riešiť, tak bude pre vás zaujímavou alternatívou fotochromatika, ktorá reaguje na množstvo svetla. Vplyvom slnečného počasia stmavne a 
 • Zrkadlové zorníky odrážajú svetlo priamo od svojho povrchu, tým pádom nepohlcujú toľko svetla a sú vhodné do jasného počasia.
 • Medzi špeciálne filtre s úpravou kontrastu môžeme zaradiť HD a FLD zorníky, ktoré používajú značky Atomic, POC a Bolle. Značka Oakley používa na vykreslenie kontrastov špeciálne patentované filtre s Prizm.
 • Väčšina okuliarov má špeciálnu antifog úpravu, ktorá bráni zahmlievaniu.
 • Okuliare môžu mať plochú, sférickú alebo cylindrickú šošovku.
 • Vďaka technológií OTG (over the glasses) môžete nosiť dioptrické okuliare.
 • Polarizačný filter dopomáha UV filtru pohlcovať škodlivé slnečné žiarenie.

Snowboardové okuliare

Svetelné podmienky a priepustnosť skla

Počasie a svetelné podmienky na svahu bezprostredne ovplyvňujú na správny výber lyžiarskych okuliarov. V našej ponuke nájdete veľké množstvo okuliarov a farebných šošoviek, ktoré určujú konkrétne svetelné podmienky. Svetelné podmienky môžeme rozdieliť podľa kategórie filtra od S0 po S4 alebo fotochromatika.

 • Kategória S0 - Sú vhodné na nočné a večerné lyžovanie s umelým osvetlením. Majú číre resp. priesvitné sklá s priepustnosťou svetla 80 - 100 %.
 • Kategória S1 - Hodia sa do zamračeného a hmlistého počasia. Majú svetlé farebne tónované zorníky s priepustnosťou svetla 43 - 80 %. 
 • Kategória S2 - Sú určené do polooblačného počasia a majú univerzálne použitie s dobrým pohlcovaním svetla. Majú stredne tmavé, stredne farebne tónované zorníky s priemernou priepustnosťou svetla 18 - 43 %.
 • Kategória S3 - Hodia sa do polojasného a jasného počasia s vysokou ochranou pred slnečným žiarením. Najčastejšie majú tmavé, vysoko farebne tónované alebo zrkadlové zorníky s priepustnosťou svetla 8 - 18 %.
 • Kategória S4 - Sú vhodné na ľadovec a do úplne jasného horského počasia, kde je potrebná vysoká ochrana pred slnečným žiarením. Majú tmavé zrkladlovo tónované zorníky s priepustnosťou svetla len 3 - 8 %.
 • Fotochromatické (S1 - S3) - Predstavuje špeciálnu kategóriu filtra, ktorý sa prispôsobí aktuálnym svetelným podmienkam na svahu. V praxi to znamená že pokiaľ je počasie jasné zorník automatický stmavne. Naopak keď sa zamračí zorník za nejaký čas vybledne. Tento spôsob mení priepustnosť svetla podľa kategórie fotochromatického skla. Niektoré značky ponúkajú priepustnosť v rozsahu S1 - S3, iné napr. S1 - S2 alebo S2 - S3. Všeobecne však platí, že prechod na stmavenie šošovky (prechod na svetlo) je rýchlejší, ako spätné vyblednutie šošovky (prechod do tmy).

Farebné prevedenie skla okuliarov

Farebnosť zorníka (samotného skla) je špecifickou záležitosťou vzhľadom na individuálne vnímanie farieb. Vyberte si farbu, ktorá vám bude vyhovovať a spĺňať všetky parametre a požiadavky. Zorníky s oranžovým, žltým, ružovým alebo červeným sklom blokujú viac modrého svetla z farebného spektra. To umožňuje lepšie vnímať kontrast, nerovnosti na svahu a v zornom poli. Tieto druhy zorníkov sa hodia do univerzálnych, premenlivých ako i horších svetelných podmienok. Do jasných podmienok sa hodia tmavé a zrkadlové zorníky, ktorých farba je šedá alebo zelená. Takýto typ priezoru pomáha vnímať prirodzené spektrum farieb

Filtrovať produkty