Skialpové doplnky

Vyberte si špičkové skialpinistické doplnky od remonovaných výrobcov ako je Scarpa, Dynafit, Atomic alebo Fischer. Osobný e-shop poradca +421220924810Skialpové doplnky splnia všetky technické parametre pre pohyb v náročnom vysokohorskom teréne.

Skialpové doplnky

V ponuke nájdete produkty pre pohyb v lavínovom teréne, ako je lavínový výstroj, skialpové mačky (haršajzny), turistické alebo horolezecké cepíny a ďalšie náhradné diely pre skialpinizmus. 

Špičková lavínová výstroj 

Dnešné lavínové batohy už vo väčšine prípadov obsahujú nafukovateľný airbag, ktorý je určený na záchranu života. Takýto airbag, zabudovaný v lavinovom batohu, dokáže nafúknuť do 3 sekúnd.

Ďalšou dôležitou súčasťou lavínovej výstroje je lavínová lopata, ktorá by nemala chýbať v žiadnom lavínovom výstroji, keď sa chystáte pohybovať mimo zjazdoviek. Materiál býva z odolného leteckého hliníka s vysokou hustotou, ktorý zvládne mrazy až do -40°. Netreba zabudnúť ani na praktickú lavínovú sondu, ktoré ponúkajú rýchle zostavenie na základe širokého putka a nábehových hrán. Ku stiahnutiu slúži praktický silikónový pásik.

lavinovy-set

Skialpové mačky

Kde zlyhajú pásy a hrany, treba vypnúť lyže a nahodiť skialpové mačky, tzv. haršajzny. Upínajú sa na viazanie a poskytujú prechod po ťažko prístupných miestach, ako napríklad zľadovatený povrch. 

Skialpové mačky, často nazývané aj touringové mačky, sú kľúčovým vybavením pre nadšencov skialpinizmu. Tieto mačky sú navrhnuté tak, aby zjednodušili pohyb po snehu a horách pri skialpinistických výpravách. Ich špeciálne vlastnosti ich robia nevyhnutnými pre túry vo voľnom teréne.

Skialpové mačky majú niekoľko významných charakteristík. Ich podrážka je špeciálne vyvinutá pre chôdzu v rôznych snehových podmienkach, čo umožňuje skialpinistom pohodlne stúpať aj po strmých svahoch. Často majú nastaviteľné väzby a sú kompatibilné s rôznymi druhmi lyží, čo umožňuje rýchlu zmenu medzi stúpaním a zostupom.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je ich ľahkosť a pohodlnosť. Skialpové mačky sú obvykle ľahšie než klasické alpské mačky, čo uľahčuje stúpanie po svahoch a šetrenie energie. Taktiež majú flexibilnú konštrukciu, ktorá umožňuje pohyb chodidla a zväčšuje pohodlie pri dlhých túrach.

Pri výbere skialpových mačiek je dôležité zohľadniť svoje individuálne potreby a preferencie. Treba zvážiť typ terénu, počasie a časté výpravy, aby sa našli mačky, ktoré budú najlepšie vyhovovať. Bez ohľadu na to, aký typ skialpinizmu uprednostňujete, správne vybrané skialpové mačky vám pomôžu dosiahnuť vaše horolezecké ciele so štýlom a pohodlím.

Cepíny

Turistické a horolezecké cepíny sú kľúčovou výstrojnou súčasťou pre nadšencov horských aktivít. Turistické cepíny sú ľahké a vhodné na chôdzu v zasnežených terénoch, čím zabezpečujú lepšiu stabilitu na klzkom povrchu. Na druhej strane, horolezecké cepíny sú špeciálne navrhnuté pre náročné výstupy do vysokých vrcholov a ponúkajú vynikajúcu trakciu na ľade a skalách. Obe typy cepínov majú ergonomicky tvarované rukoväte pre pohodlné držanie a zároveň sú vyrobené z ľahkých, ale pevných materiálov, čo umožňuje efektívnu horolezeckú činnosť a zvýšenú bezpečnosť pri prechádzaní náročným terénom. Pri výbere cepínov je dôležité zvážiť typ terénu a aktivity, ktoré budete vykonávať, a zabezpečiť si tak bezpečný a komfortný pohyb v horách.

Náhradné diely pre skialpinizmus