Cyklistické bundy

Cyklistické bundy majú široké použitie nielen v cyklistike, ale aj v bežných športových aktivitách akým je napríklad beh, kolobežkovanie a turistika. Osobný e-shop poradca +421220924810. Radi vám poradíme na našich predajniach v BratislaveTrenčíne a na Kubínskej holi.

Cyklistické bundy

V ponuke nájdete cyklistické bundy do chladnejšieho počasia, zateplené bundy, vetruodolné bundy a vodeodolné bundy. Ponúkame vám cyklistické bundy svetových značke, ako je Briko, Castelli, Mac in a Sac, POC a iné. Často pre vás výpredaj pre outdoor bundy. Mnohé zaujímavosti o cyklistických bundách, čo sa materiálov a výhod týka, sme zhrnuli v našom blogovom článku, čo ste o cyklistických dresoch nevedeli.

bunda-poc-pro-thermal-jacketuranium-blackpanska-bunda-castelli-riparo

Ako si vybrať správnu cyklistickú bundu?

Vďaka inšpirácii z niektorých materiálových inovácií a módneho štýlu kategórie beh a túra, sú cyklo bundy ľahšie a priedušnejšie, vďaka čomu sú pohodlnejšie na ceste aj mimo nej. Náš sprievodca, ako si vybrať tú najlepšiu cyklistickú bundu, vám pomôže nájsť ten správny štýl pre vaše potreby.

Strih

Tiež známy ako "fit". Ergonomické strihy v cyklistických bundách sú štandardné, s rôznym stupňom výkonu od cyklistickej cesty po pretekársku dráhu. Ergonomické, priliehavé rukávy, zúžené goliere a plášte na chrbte sú súčasťou špecializovaných strihov – myšlienka je taká, že bunda je určená na nosenie, keď sa ohýbate na riadidlách či cez ne. Preto u cestných cyklistických búnd prevládajú priliehavé strihy, zatiaľ čo strihy na bundách na horské bicykle bývajú o niečo voľnejšie.

Keď začnete s nákupom cyklistickej bundy zvážte, v akých podmienkach ju budete využívať a aký štýl cyklistiky obľubujete.

Vrecká

Vrecká na cyklistických bundách sú jednou z najdôležitejších súčastí cyklistickej bundy. Vybrať si môžete medzi vrecká s otvormi bez uzavretia s strochouo roztiahnutia v hornej časti, alebo vačky s uzavretím na suchý zips alebo vrecká na zips.

Hľadajte vrecká, ktoré vyhovujú vašim potrebám – nepremokavé vrecko na smartfón, integrované vedenie šnúrky na prehrávanie hudby, malé vrecko na zips na kľúče alebo tri veľké zadné vrecká na jedlo, iné vrstvy oblečenia a náradie na servis bicykla. Mnohé cyklistické bundy sa dajú zložit do praktického a ľahko uložiteľného vrecka, čím ich môžete mať vždy po ruke. Okrem úložných vreciek zvážte predné vrecká na zahriatie rúk, ktoré sa bežne vyskytujú na bundách rekreačných a horských cyklistických bundách.

Materiály

Výber toho správneho materiálu cyklistickej bundy je vždy náročná úloha. Ale prečo je to také náročné? Textilný svet sa neustále vyvíja a rôzne značky majú svoje vlastné názvy pre v podstate rovnaké látky, nehovoriac o špeciálne vyrobených materiáloch, ktoré sa mierne líšia len preto, aby mohli byť označené ako proprietárne. Väčšina cyklistických búnd je vyrobená z variácií polyesteru, lycry (elastické vlánka), nylonu a iných syntetických materiálov s úpravou či bez proti vetru a vode. Najdôležitejšie je nájsť ten správny pomer medzi vodeodolnosťou a priedušnosťou, podobne ako správny pomer medzi cenou a kvalitou. Nemôžete mať obe dokonale spojené, preto zvážte kedy a kde budete nový cyklistickú bundu využívať. Zatiaľ čo niektoré bundy sú väčšinou len do vetra, iné sú vyslovene do dažďa, bez akejkoľvek priedušnosti. Navyše, mix materiálov sa stáva čoraz bežnejším v dizajnovom koncepte známom ako body-mapping. Hľadajte bundu s izoláciou na hrudi, pekným vysokým golierom s celoprepínacím zipsom, priedušnosťou na chrbte a rukávmi s vysokou pohyblivosťou.

Odolnosť proti vetru

Mnoho ľudí uprednostňuje jazdu s ľahkou, zbaliteľnou cyklistickou bundou do vetra, najmä keď sú si celkom istí, že nebude pršať. Väčšina vetruodolných cyklistických búnd poskytuje dostatok tepla.

Vodotesnosť/priedušnosť

Existuje množstvo označení, pokiaľ ide o vodotesnosť a priedušnosť cyklistických búnd. Značkové látkové poťahy ako Gore Tex, eVent a Polartec NeoShell prenikajú na trh spolu s mnohými patentovanými vodotesnými a priedušnými inováciami. Len si pamätajte, čím priedušnejšia, tým menej vodotesná a naopak. Čokoľvek, čo nie je priedušné, napr. plastové návleky, nakoniec premoknú v daždi alebo snehu a stratia svoje teplo a priedušnosť, Ďalším pravidlom je, že technologicky vyspelejšie, priedušné a strečové nepremokavé tkaniny sú drahšie, zatiaľ čo menej výkonné materiály základnej úrovne sú lacnejšie. Na celkovej nepremokavosti bundy tiež pridávajú podlepené alebo zvarené švy.

Hmotnosť

Rovnako ako pri všetkom v cyklistike je dôležité zvážiť hmotnosť. Najkvalitnejšie pretekárske cyklistické bundy sú vyrobené z pokročilých látok, ktoré sú také ľahké, ako len aktuálne môžu. Ďalším spôsobom, ako sa pozrieť na hmotnosť, je schopnosť stlačenia. Ak dokážete bundu zhrnúť aspoň do vrecka, mali by ste ju nosiť bez obáv z hmotnosti. Tenšie bundy môžu vážiť menej a ponúkajú dobrú ochranu pred vetrom, ale chýba im vodotesnosť, preto si vyberte cyklistickú bundu, ktorá zodpovedá vášmu štýlu jazdy.

Viditeľnosť

Pri jazde na ceste musíte byť videní. Reflexné štýlové hity na vreckách a lemoch na švoch sú v dnešnej dobe takmer všadeprítomné v cestných, rekreačných a cyklistických bundách. Aktuálne existujú dokonca materiály so všitou reflexnou niťou a vysoko reflexné farby sú opäť v móde.

Pás

Cyklistické bundy vždy používajú nejakú kombináciu gumy a šnúrok na upevnenie pásu. Niektoré bundy majú extrémny ergonomický strih, ktorý nevyžaduje nič naviac, aby sa vám držala na tele, ale dokonca aj tie najefektívnejšie bundy majú v páse nejakú gumu. Ostatné bundy voľnejšieho strihu budú vybavené sťahovacou šnúrkou alebo elastickou šnúrkou, najlepšie so zámkami šnúrky a ovládaním jednou rukou.

Rukávy

Zdá sa, že bundy sú každú sezónu bežnejšie a lepšie navrhnuté. Mnohokrát potrebujete len udržať svoje telo v teple, takže bunda s rukávmi na zips má veľký zmysel. Manžety rukávov sú takmer výlučne elastické, aby sa rýchlo navliekli na rukavice.

Kapucňa

Kapucňa sa môže hodiť pri celodenných jazdách na horských bicykloch cez vysoké horské priesmyky a dlhé úseky dvojitej trate. Ľahko sa zapínajú do goliera bundy alebo sa odnímajú a nepridávajú veľkú váhu. Pri zjazde alebo dokonca rovinatom úseku môžu spôsobovať hluk. Z týchto dôvodov sa kapucne zvyčajne nachádzajú iba na bundách na horských bicykloch a bundách na dochádzanie a často sú skladné. Je pekné, keď majú šnúrku na stiahnutie jednou rukou, keď počas jazdy začne fúkať vietor či padať dážď.

Zipsy

Čím je zips lepší a vodeodolnejší, tým je bunda drahšia. Pri nákupe bundy základnej úrovne si uvedomte, že kvalita zipsu je jedným z miest, kde môže výrobca dosiahnuť úspory nákladov. Bundy vyššej kategórie budú mať pekné, ľahké zipsy, ktoré sú buď nepremokavé, alebo budú mať vnútornú (alebo vonkajšiu) chlopňu. Hľadajte bundu s chlopňou odolnou proti prievanu, aby ste zabránili vetru a dažďu.

Pamätajte

Výrobcom cyklistických búnd ide predovšetkým o to, aby ste boli v suchu a chránení pred vetrom, ktorý môže príliš rýchlo odvádzať telesné teplo a spôsobiť zimomriavky na tele. Teplo zvyčajne pochádza z vašich základných vrstiev, dresov a návlekov na ruky.

K cyklistickej bunde je vhodné kombinovať aj cyklistické dresy, nohavice alebo rukavice, ktoré zvyšujú komfort, zážitok, pohodlie a bezpečnosť cyklistu.

Veľkostná tabuľka pre cyklistické bundy

Veľkostná tabuľka pre cyklistické bundy je nevyhnutný nástroj na zabezpečenie toho, aby ste si vybrali bundu, ktorá bude pohodlná a efektívna pri ochrane proti poveternostným podmienkam. Tu je príklad štandardnej veľkostnej tabuľky, ktorá sa zvyčajne používa pre cyklistické bundy:

Veľkosť Obvod hrudníka (cm) Obvod pása (cm) Dĺžka rukávu (cm)
XS 86 - 91 74 - 79 81
S 91 - 97 79 - 84 83
M 97 - 102 84 - 89 85
L 102 - 107 89 - 94 87
XL 107 - 112 94 - 99 89
XXL 112 - 117 99 - 104 91
XXXL 117 - 122 104 - 109 93

Ako si vybrať správnu veľkosť:

  1. Obvod hrudníka: Zmerajte si obvod hrudníka v najširšom bode.
  2. Obvod pása: Zmerajte si obvod pása v jeho najužšom bode.
  3. Dĺžka rukávu: Zmerajte od stredu chrbta, cez rameno, až po zápästie, pričom ruka by mala byť mierne ohnutá.

Pri výbere cyklistickej bundy je dôležité zohľadniť, že bundy sú často navrhnuté tak, aby sedeli pomerne tesne, čo znižuje odpor vzduchu a zlepšuje aerodynamiku. Ak preferujete voľnejší strih alebo plánujete vrstvenie oblečenia pod bundu, môžete zvážiť vyššiu veľkosť.

Tip:

Pre najlepšie výsledky, merajte sa s oblečením, ktoré obvykle nosíte pri cyklistike, aby ste zohľadnili potrebný priestor pre pohodlie a izoláciu.

Filtrovať produkty