Reťaze

Poradíme vám, ako vybrať kvalitnú a odolnú reťaz pre váš bicykel a elektrobicykel. Osobný e-shop poradca +421220924810. Radi vám poradíme na našich predajniach v Bratislave, Trenčíne  a na Kubínskej holi.

Reťaze

Reťaze sú základným cyklistickým komponentom každého bicykla, prenášajú silu z pedálov na kolesá a umožňujú plynulú zmenu rýchlostí. Táto kategória zahŕňa rôzne typy reťazí navrhnutých pre cestné, horské a mestské bicykle, pričom každý typ je prispôsobený špecifickým požiadavkám jazdy. Reťaze sú vyrobené z odolných materiálov ako oceľ alebo karbónové vlákna, ktoré zaisťujú vysokú pevnosť a dlhú životnosť. Moderné reťaze môžu byť tiež ošetrené špeciálnymi povrchovými úpravami pre zníženie trenia a zlepšenie odolnosti proti korózii. Správne mazanie a údržba sú kritické pre zachovanie optimálneho výkonu a životnosti reťaze. Voľba správnej reťaze zaisťuje hladké a efektívne radenie, zlepšuje celkovú efektivitu jazdy a zvyšuje pohodlie cyklistu.

Reťaze

 • Reťaze sa od seba rozlišujú šírkou článkov, kde iná reťaz sedí na bicykel s jedným prevodom a iná na bicykel s piatimi a viac prevodmi (napr 6, 7, 8, 9, 10, 11 alebo 12 kolo).
 • O reťaz je potrebné sa pravidelne starať a raz za čas ju aj meniť, aby vyťahaná reťaz nepoškodila ostatné komponenty.
 • Jej pravidelnou údržbou a neagresívnou jazdou môže reťaz vydržať aj 2500 km, ale obyčajná reťaz by mala vydržať priemerne 1500 km, ale samozrejme vždy to záleží aj od štýlu jazdy, údržby, od terénu alebo či sme reťaz použili na elektrobicykel.
 • Mimochodom na elektrobicykle ide špeciálna reťaz na to určená, klasická sa môže rýchlo zničiť, prípadne opotrebovať niektoré časti motora.
 • Pripravili sme si pre vás jednoduchého sprievodcu výberom ideálnej reťaze pre váš bicykel alebo elektrobicykel. Viac sa dozviete v článku - Ako vybrať reťaz na bicykel alebo e-bike.

Ako vybrať ideálnu reťaz pre váš bicykel alebo e-bike

Pri výbere správnej reťaze na bicykel je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov, aby ste zabezpečili kompatibilitu, výkon a dlhú životnosť reťaze. Tu je niekoľko tipov, ako vybrať správnu reťaz:

 • Kompatibilita s radením: Reťaze sú špecificky navrhnuté pre rôzne počty rýchlostí na zadnom kolese. Uistite sa, že reťaz, ktorú si vyberiete, zodpovedá počtu prevodov na vašej kazete. Napríklad, 10-rýchlostné reťaze sú širšie ako 11-rýchlostné reťaze a nie sú vzájomne zameniteľné.
 • Šírka reťaze: Šírka reťaze by mala byť zvolená tak, aby zodpovedala šírke vašich pastorkov a prešmykača. Použitie príliš širokej alebo úzkej reťaze môže spôsobiť problémy s radením alebo predčasné opotrebenie.
 • Dĺžka reťaze: Správna dĺžka reťaze je kritická pre efektívne radenie a správne napätie. Reťaz by mala byť dostatočne dlhá na to, aby zvládla najväčší prevod na kazete a na kľukách, ale zároveň nie príliš dlhá, aby nedochádzalo k jej povoleniu pri menších prevodoch.
 • Materiál a úprava: Vyberte reťaz, ktorá je robustná a odolná proti korózii. Niektoré reťaze sú ošetrené špeciálnymi povlakmi, ktoré znižujú trenie a opotrebenie, čo môže výrazne predĺžiť životnosť reťaze.
 • Značka a kvalita: Dôverujte renomovaným výrobcom napr. Sram, Shimano, ktorí sú známi výrobou kvalitných reťazí. Kvalitné reťaze môžu byť drahšie, ale obvykle poskytujú lepší výkon a dlhšiu životnosť.
 • Údržba: Vyberte reťaz, ktorá je známa svojou ľahkou údržbou. Niektoré reťaze majú špeciálne spojovacie články, ktoré uľahčujú demontáž a čistenie.

Pred nákupom sa tiež poraďte s odborníkom alebo si prečítajte recenzie, aby ste sa uistili, že reťaz je vhodná pre váš špecifický bicykel a jazdecký štýl.

Filtrovať produkty