Značka Sram

Ak hľadáte kvalitný a životný komponent pre váš bicykel, ste na tom správnom mieste. Značka Sram je svetový dodávateľ komponentov pre rôznych výrobcov bicyklov po celom svete. Riadenie, brzdy, prehadzovačky, kazety, reťaze a mnoho iného nájdete priamo u nás. Ak by ste sa chceli poradiť, ochotne a odborne vám poradíme na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk.

Značka Sram

História značky Sram

Sram bol založený na jednom produkte v roku 1987 a v roku 1988 predstavil radenie Grip Shift (alebo Twist Shift) na trh s cestnými bicyklami. V roku 1991 bola táto technológia prispôsobená pre horské bicykle a Sram rýchlo rástol.

Ak by ste sa chceli dozvedieť ohľadom správneho nastavenia prehadzovačky, určite si prečítajte náš článok, Ako nastaviť prehadzovačku na bicykli, kde sme sa tejto problematike venovali.

V roku 1995 spoločnosť Sram, túžiaca po expanzii, predstavila svoj prvý zadný prehadzovač horských bicyklov s názvom ESP, ktorý predstavoval nový a jedinečný pomer ovládania lanka 1:1, ktorý bol odolnejší voči kontaminácii káblov a ľahšie sa nastavoval ako u konkurencie. Nová prehadzovačka bola navrhnutá tak, aby sa dokonale spájala s radiacimi páčkami ESP SRAM, a to bol pre Sram zásadný prvý krok k vytvoreniu kompletného systému radenia.

Sram túžil po raste, a to akvizíciou aj vývojom produktu. Do roku 1997 kúpila spoločnosť Sram legendárny nemecký výrobca Sachs s odbornými znalosťami v oblasti reťazí a prevodov. Spoločnosť Sachs poskytla spoločnosti Sram skupinu skúsených metalurgov a inžinierov, ako aj úspešnú výrobnú linku na reťaze a vnútorne zaradené náboje.

Spoločnosť Sram vydala svoj prvý zadný prehadzovač XO v roku 2001. Išlo o kompletný redizajn existujúcich prehadzovačov Sram a cieľom bolo byť nepopierateľne najlepší vo svojej triede. Zavedenie prvej špičkovej prehadzovačky Sram znamenalo pre skupiny horských bicyklov zlom. V roku 2002 získala spoločnosť Sram výrobcu odpruženia RockShox. RockShox bola jednou z najznámejších značiek v oblasti cyklistiky a priemyselným inovátorom, ktorý predstavil odpruženie a pretvorenie horskej cyklistiky pre celý svet. Prečítajte si viac o tejto značke v našom najnovšom článku - Veľké porovnanie komponentov! Čo je lepšie Shimano alebo Sram.

sram-logo

Expanzia na trh

Avid bola ďalšou akvizíciou Sram na jar 2004. Avid vyrábal obľúbené hydraulické kotúčové brzdy a poskytol Sram viac prostriedkov na konkurencieschopnosť na trhu s komponentmi. Neskôr, v tom istom roku, kúpila spoločnosť Sram spoločnosť Truvativ, výrobcu kľuky, stredového zloženia a prevodníka. S Truvativom ako súčasťou rodiny Sram by spoločnosť konečne mohla predať kompletné hnacie ústrojenstvo. Napriek tomu, že spoločnosť Sram začínala ako výrobca radenia cestných bicyklov, v roku 1993 slúžila spoločnosť predovšetkým na rýchlo rastúci trh s horskými bicyklami. Do roku 2004 plánoval Sram návrat na cestu a zahájil vývoj dvoch nových cestných setov. Sram priniesol Force a Rival na trh v roku 2006 a Force pretekalo na Tour de France nasledujúci rok. Skupina použila novú patentovanú technológiu radenia známu ako DoubleTap. Technológia umožňuje jazdcovi radiť prehadzovačku v oboch smeroch pomocou prehadzovačky s jediným radením.

V roku 2007 získala spoločnosť Sram popredného výrobcu kolies Zipp. V roku 2008 predstavili nový prémiový cestný set Sram RED. Spoločnosť SRAM získala v roku 2011 výrobcu kľuky elektromera Quarq. Do roku 2012 začlenila elektromery do svojej špičkovej skupiny RED road. V roku 2012 predstavila aj široký rad horských bicyklov 1x11 so svojou skupinou XX1. Nová skupina skupín používala kazetu 10-42 a patentovaný jeden predný prevodník, ktorý využíval úzke aj špeciálne tvarované široké zuby na udržanie reťaze bez vedenia reťaze. Do roku 2014 mala táto technológia premiéru na cyklokrosových bicykloch predstavením SRAM Force 1 (pôvodne CX1). Skupina sa rozšírila do ďalších aplikácií, vrátane časoviek, triatlonu, cestných a fitnes bicyklov.

kazeta-sram-a-cs-xg-1299-12-sp

V auguste 2015 spoločnosť SRAM oznámila vydanie svojho 11-stupňového bezdrôtového elektronického cestného setu SRAM RED eTap. Nový set využíval prehadzovače so samostatnými batériami na radenie pomocou bezdrôtových signálov vysielaných z radiacich pák. Medzi výhody systému patrí presnejšie radenie, rýchlejšie nastavenie a nižšia údržba.

Krátko po tom, spoločnosť SRAM oznámila verziu svojej skupiny bezdrôtových cestných brzdových kotúčových bŕzd s názvom SRAM RED eTap HRD. Technológia HRD využila hydraulický dizajn páky s nastavením dosahu aj nastavením bodu kontaktu páky. V máji 2016 spoločnosť SRAM predstavila aj novú technológiu pohonu 1x12 s názvom Eagle vo variantoch XX1 a X01. Nové hnacie ústrojenstvo 1x12 má rozsah prevodov o 500% vyšší, ktorý je porovnateľný s mnohými 2x pohonnými sústavami na súčasnom trhu. V októbri 2016 spoločnosť SRAM uviedla na trh verziu WiFLi (Wider, Faster, Lighter) svojej zadnej prehadzovačky eTap, ktorá je kompatibilná so širším rozsahom prevodových stupňov ako štandardná zadná prehadzovačka.

V roku 2017 spoločnosť Sram uviedla na trh pohonné ústrojenstvo 1x12 GX Eagle, rovnakú technológiu ako hnacie ústrojenstvo Eagle XX1 a X01 za dostupnejšiu cenu.

6. februára 2019, SRAM vydal tri nové bezdrôtové elektronické sety. Toto vydanie obsahovalo jednu cestnú skupinu, RED eTap AXS a dve skupiny pre horské bicykle, XX1 Eagle AXS a X01 Eagle AXS. Všetky sety AXS majú pripojenie BLE a voliteľnú bezplatnú mobilnú aplikáciu s názvom AXS, ktorá ponúka používateľom možnosť znova priradiť a prispôsobiť funkcie tlačidiel.

radenie-sram-x01-eagle-single-click-trigger-lunar-12sp

Nová skupina RED obsahuje 12-rýchlostnú kazetu so širším rozsahom prevodových stupňov a menšími krokmi medzi prevodovými stupňami, ako aj mnoho ďalších inovácií, ako sú prevodníky s integráciou merača výkonu, kvapalinový tlmič pre klietku zadnej prehadzovačky a 2x a 1x prevodník.

Pokiaľ ide o nové sety pre horské bicykle, okrem bezdrôtového elektronického ovládania sa môžu pripojiť aj ku RockShox Reverb AXS. Aplikácia SRAM AXS to umožňuje tým, že používateľom sprístupňuje znova priradiť funkcie tlačidiel medzi sedlovku Reverb a ovládač prehadzovačky XX1 alebo X01. Tá istá aplikácia AXS tiež otvára možnosť použitia spúšťacích pák RED eTap AXS s hnacím ústrojenstvom Eagle AXS a Reverb AXS.

Sram uviedol na trh verziu Force svojho setu AXS, predstavenú ako SRAM Force eTap AXS. Verzia Force poskytovala všetky rovnaké funkcie a výhody ako červená, ale za nižšiu cenu. SRAM Force eTap AXS našiel špecifikáciu pre takmer všetky bicykle od popredného výrobcu bicyklov.

Filtrovať produkty