Značka Shimano

Spoločnosť Shimano založil v roku 1921 iba 26 ročný Shozaburo Shimano z Japonska ešte vtedy s pôvodným menom firmy Shimano Iron Works Co., kde svoje prvé komponenty a cyklistické príslušenstvo tvoril na 40 m2 v rozpadnutej celulózovej továrni. Ako prvý výrobok od značky Shimano bol voľnobežný pastorok pre bicykel. Ten je v dnešnej dobe samozrejmosťou, ale vtedy to len tak niekto vyrobiť nedokázal.

V 40. rokoch mala spoločnosť už vyše 300 zamestnancov a v roku 1957 prišli s výrobou externého menenia prevodov. O rok na to uviedli na trh radenie v zadnom náboji s troma prevodmi. Zdalo by sa, že Shozaburo Shimano má pred sebou sľubné roky a úspech, ale jeho zdravotný stav je vážny a bohužiaľ v roku 1958 umiera. Na jeho miesto prichádza Shozo Shimano. Keď v roku 1961 firma Shimano predstavila v Amerike trojstupňový menič, nastal veľký predajný boom a v New Yorku sa otvorila pobočka Shimano. Štyri roky na to sa Shozo vzdáva vedenia firmy a na jeho miesto prichádza Yoshizo Shimano, ktorý následne presťahoval firmu do väčšej, novšej a modernejšej továrne. Zároveň vzniklo aj nové odvetvie Shimano a to rybárska sekcia.

Začiatkom 70. rokov expandovala firma Shimano do západnej Európy, a ich závod sa nachádza v Düsseldorfe a na trh sa dostáva prvá sada Shimano Dura-Ace. V 80-tých rokoch nasleduje Shimano 105, bicyklová sada Shimano Deore XT a Shimano 600 EX, v dnešnej dobe známa ako Shimano Ultegra. Neskôr začali podporovať športové akcie so snahou spopularizovať cyklistiku v Japonsku. Koncom 80. rokov vyhráva Andy Hampsten na komponentoch Shimano prestížnu etapu na pretekoch Giro d´Italia.

Začiatkom 90. rokov je na trh uvedená prvá sada Shimano XTR pre MTB cyklistiku, čo je do dnešnej doby najvyššia sada komponentov v MTB sekcii. Na začiatku nového milénia expandovala značka Shimano aj na Český a Slovenský trh. V roku 2009 vzniká tretie odvetvie Shimana a to veslárska sekcia a v rovnakom roku aj prvá elektronická sada Dura Ace Di2

Aktuálne je prezidentom spoločnosti Yozo Shimano. Hlavná výroba je stále v Japonsku v meste Sakai, po celom svete má 48 dcérskych spoločností a spolu vyše 13 tisíc zamestnancov. Ponúkajú komponenty pre cyklistov, veslárov a rybárov a pomáhajú im dosiahnuť mimoriadne výkony. Či už je športovec profesionál alebo na amatérskej úrovni, šport by ho mal predovšetkým baviť. Je svetovým producentom špičkových brzdprehadzovačiek, prešmykačov, reťazí, radeniakľúk, stredových zložení, kaziet a iných cyklodielov. Aktuálne sa do popredia dostávajú elektrobicykle. Výroba a produkcia kvalitných batérií a elektromotorov pre e-bicykle sa rozrastá. Zároveň narastá dopyt po kvalitných súčiastkach pre elektrobicykle, ktoré veľa vydržia a sú výborne zosúladené.

Filtrovať produkty