Lyžiarske palice

Lyžiarske paliceneodmysliteľnou súčasťou každého dobre vybaveného lyžiara. Vyberte ideálnu veľkosť, značku, materiál a technické prevedenie lyžiarskych palíc. Náš odborný personál vám s výberom palíc na lyžovanie ochotne a odborne poradí na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.sk. Informácie tiež nájdete v texte nižšie, na videu či v našom blogu.

Lyžiarske palice

Okrem presne definovaných pravidiel zjazdového lyžovania ich použijete aj pri vypínaní lyžiarskeho viazania, oškrabávaní snehu z lyžiarok a pomáhajú napr. udržať stabilitu v prípade pádu. Tieto funkciu využijú hlavne začiatočníci, ktorým postačia základne lyžiarske palice z hliníku. Naopak, niektorí pokročilí jazdci uprednostnia palice z kompozitu a karbónu. Ako si vybrať správnu dĺžku lyžiarskych palíc môže byť pre niektorých začiatočníkov i mierne pokročilých lyžiarov stále problematické. Palice v súčasnosti nájdete v rôznych značkách, tvaroch, prevedeniach, materiáloch, hrúbke a váhe. Tie najlacnejšie stoja okolo 20 €, no tie najdrahšie kúpite aj za 150 €. O tom ako si správne vybrať a na čo si dať pozor si prečítate v druhej časti. Všetky tieto informácie nájdete v našom článku - ako vybrať správnu dĺžku lyžiarskych palíc.

Výber správnej dĺžky lyžiarskych palíc

Výber správnej veľkosti lyžiarskych palíc možno zistiť praktickým skúšaním alebo výpočtom. V praxi skúšaním zistíte veľkosť palice tak, že si ju otočíte, tak že hrot a tanierik bude smerovať nahor a rukoväť s putkom nadol. Následne sa chytíte palice tesne pod tanierikom. Pokiaľ je palica v pravom uhle s vaším lakťom a rukou - máte správnu dĺžku palice, pokiaľ nie, skúšajte ďalej až pokým nenatrafíte na správnu veľkosť. Berte do úvahy fakt, že budete mať obuté lyžiarky. Pripočítajte teda nejaký ten centimeter navyše.

Lyžiarske palice

Výpočtom to zistíte veľmi jednoducho - vynásobte telesnú výšku číslom 0,72 a dostanete presnú veľkosť lyžiarskej palice (napr. 185 cm vysoký lyžiar bude potrebovať 135 cm dlhé palice). Pomôže nám tiež pohľad na praktickú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom dĺžky palíc.

Výška jazdca (v cm) 120 - 130 130 - 140 140 - 150 150 - 160 160 - 170 170 - 180 180 - 190
Dĺžka palíc (v cm) 85 - 95 95 - 100 100 - 110 110 - 115 115 - 120 120 - 130 130 - 140

Technológie a materiál

Lyžiarske palice sa najčastejšie vyrábajú z hliníka (duralu). Výhodou hliníka je nízka váha, pružnosť a pomerne nízka cena. Čoraz viac idú do popredia kompozitné materiály z karbónu či prírodný bambus. Tie sa vyznačujú ešte nižšou hmotnosťou, vysokou tuhosťou a sú vhodnejšie pre pokročilejších lyžiarov. Čo sa týka technológií úplnou špičkou je značka leki. Na trhu pôsobí od roku 1960 a v súčasnosti majú najlepšie technológie v tejto oblasti. Zaujímavosťou sú napr. palice Hot Shos S do ktorých viete naliať až 2 dl tekutiny alebo alkoholu. Zaujímavosťou je ich prepracovaný Trigger S systém, ktorý je kompatibilný s lyžiarskymi rukavicami.

Rukoväť a upínací systém palice

Pre uľahčenie uchopenia lyžiarskej palice sú rukoväte vyrobené z ergonomických materiálov, ktoré sú navyše protišmykové. Grípy resp. rukoväte lyžiarskych palíc sú niekedy vybavené špeciálnym systémom s automaticky odpojiteľným upínaním, ktoré sa v prípade pádu automaticky odpoja.

Veľkosť a typ tanierika

Správna veľkosť lyžiarskeho tanierika sa odvíja od povrchu a terénu na ktorom jazdíte. Na upravených zjazdovkách pre slalomové a obračkové lyžovanie oceníte malý tanierik okolo 4 - 5 cm. Pri jazdení v hlbokom snehu (skialpinizmus a freeride) sa hodí skôr väčší priemer krúžkov nad 5 cm. Aktuálne začali výrobcovia pre all-mountain lyžovanie navrhovať špeciálny typ tanierika, ktorý sa prispôsobuje terénu v ktorom lyžujete napr. technológia Articulated Basket pri značke Rossignol.

Filtrovať produkty