Zimná obuv

Vyberte si zimnú obuv, ktorá vás udrží v suchu a teple počas chladných a zasnežených dní. Topánky od svetoznámych a kvalitných značiek ako Goldbergh, Helly Hansen, Salewa, Scarpa a iné. Pri výbere tej správnej obuvi vám s radosťou poradí náš odborný personál alebo nás kontaktujte na tel. čísle 0919 066 704 alebo na info@najsport.sk.

Zimná obuv

Každodenné nosenie alebo do hôr?

Prvým krokom pri výbere zimnej obuvi je premyslieť si, na čo ich potrebujete. Z väčšej časti existujú dva typy:

  • Všeobecné zimné topánky, ktoré sú skvelé na každodenné nosenie, dochádzanie do práce a ľahké outdoorové využitie,

  • Druhé sú modely zamerané viac na backcountry, ktoré v zásade vyzerajú ako turistické topánky, ale s dodatočnou izoláciou a priľnavosťou špecifickou pre zimu.

Ľahké backcountry modely vynikajú pri športoch, ako je zimná turistika a výlety na snežniciach, zatiaľ čo hrubšie a teplejšie verzie sú skvelé pre prácu v prírode a sedavejšie aktivity v chlade. Ako by ste mohli očakávať, mnohé všeobecné zimné topánky majú elegantnejší vzhľad, ktorý je viac mestský.

Izolácia zimnej obuvi

Skvelá zimná topánka musí byť teplá. Niekoľko značiek obuvi poskytuje teplotné hodnotenie, aj keď vždy odporúčame brať ich s rezervou. Môžete vidieť pôsobivé hodnotenia ako -25 ° F alebo nižšie, ale pravdou je, že na rozdiel od spacákov neexistuje štandardizovaný hodnotiaci systém na meranie tepla obuvi. A záleží tu na mnohých faktoroch: vaša aktivita, krvný obeh, typ a hrúbka ponožky. Pokiaľ ide o izoláciu, zimné topánky majú množstvo rôznych typov. Najbežnejšou je syntetická výplň, ktorá sa dodáva s názvami ako PrimaLoft a Thinsulate, spolu s gramovým označením hrúbky. Máme radi syntetiku a obzvlášť pre obuv - na rozdiel od páperia odoláva vode a naďalej izoluje za mokra, čo je dôležité, ak sa vám voda dostane do topánky alebo sa vám spotia nohy. Na porovnanie, mnoho ľahkých až stredne ťažkých topánok má izoláciu 200400 gramov, zatiaľ čo skutočné topánky do chladného počasia, ako je napríklad Cabela Predator Extreme, majú až 1 200 gramov s hrubou vložkou (tieto topánky sa často používajú na lov, rybolov na ľade a medzi pracovníkmi, ktorí sú väčšinu dňa vonku). Okrem syntetickej izolácie nájdete v niektorých zimných topánkach aj oddeliteľnú odnímateľnú plstenú podšívku alebo interiér vyplnený ovčou kožou či vlnou. Účinnosť týchto typov izolácií sa výrazne líši od modelu a väčšina používa syntetiku.

Výška zimnej obuvi

Okrem tepla je vaša zimná obuv navrhnutá tak, aby udržala sneh a ľad mimo vnútornej časti topánky. Na dolnom konci spektra je niekoľko modelov zameraných na turistiku na výšku približne 67 palcov, čo vás pred snehom a ľadom dostatočne ochráni, pokiaľ nie je sneh hlboký. Niektoré z menej turistických topánok, ako je Sorel Caribou, sú navrhnuté viac s ohľadom na teplo a štýl, pričom výška býva až 10 palcov. Vysoká obuv môže byť vysoká až neuveriteľných 15 palcov. Aj v tomto ohľade je potrebné si určiť, na aké situácie chcete nové zimné topánky využívať.

Vodotesnosť

V zásade všetky zimné topánky ponúkajú určitý stupeň ochrany pred vodou. Dvojdielne topánky zvyčajne poskytujú maximálnu hydroizoláciu: statná guma okolo chodidiel a kožené zvršky na vonkajšom plášti, s odnímateľnou vložkou pod nimi. Jednodielne topánky sú na druhej strane vybavené tenkou nepremokavou a priedušnou membránou, ktorá je vložená medzi vonkajšiu časť a podšívku. Jednodielne topánkyvodotesné, ale dlhodobé využívanie môže nakoniec viesť k preniknutiu vlhkosti cez uvedenú membránu. Ostatné kľúčové prvky pri udržiavaní sucha sa týkajú celkovej výšky a jazyka topánky. Konkrétne, ak sú vaše nohy príležitostne ponorené vo vode v hĺbke po členky alebo hlbšie, je vhodné overiť si, či jazyk zostáva spojený s vrchom topánky (otvor v jazyku znamená, že voda môže presakovať). A bez ohľadu na dizajn topánky je dôležité prijať opatrenia, aby sa sneh nedostal cez vrch jazyka. Pokiaľ je to možné, noste nohavice, ktoré môžu ísť cez vašu topánku, alebo ak nie, v hornej časti si topánku poriadne utiahnite.

Filtrovať produkty