Obuv

Vyberte si z našej širokej ponuky ideálnu obuv na športové a voľnočasové aktivity. K dispozícií máme turistickú obuv, zimnú obuv, snehule, tretry, voľnočasovú obuv a inú športovú obuv. S výberom vám radi a ochotne poradíme na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte správnu na info@najsport.sk.

Obuv

"Čítajte ďalej" a dozviete sa, ako vybrať vhodnú obuv na konkrétne športové aktivity, na čo si dať pri výbere pozor a tiež vám poskytneme niekoľko praktických rád. V ponuke máme kvalitné značkové produkty, ako Salewa, Moon BootScarpa, Helly Hansen a ďalšie, ktoré zaručujú vysoký komfort, funkčnosť a  pohodlie pre vaše chodidlá. Výber vhodnej veľkosti, typu a druhu topánky nie je jednoduchá záležitosť, nižšie vám poradíme, ako na to!

Ako vybrať ideálnu obuv

Nezáleží na tom, či obuv používate dennodenne alebo len príležitostne. Za žiadnych okolností by vás nemala tlačiť, musíte sa v nej cítiť dobre, pohodlne, taktiež by mala spĺňať určité technické parametre a vlastnosti vzhľadom na danú športovú aktivitu.

Základným faktorom pri výbere športovej obuvi je pohlavie (dámske, pánske, detské, juniorské), pretože každá obuv je anatómiou, veľkosťou a parametrami odlišná. V druhom prípade by ste sa mali rozhodnúť na aký účel budete obuv používať (napr. turistika, horolezectvo, vychádzky do mesta, na svah a pod.). Určite existujú univerzálne modely, ktoré sa hodia azda na všetko, no pravdou je že obuv by sa mala striedať a nie používať na všetky aktivity. V opačnom prípade dochádza k rýchlemu opotrebeniu obuvi, prípadne stratenie ich vlastnosti. Napríklad, ak používate koženú turistickú obuv s gore-textovou membránou okrem turistiky aj v zime do mesta, tak topánka postupne stratí svoje prirodzené vlastnosti. Pýtate sa prečo? V zimených mesiacoch sa často solia cesty, chodníky a verejne priestranstva. Toto celé v spojení s vlhkom, nebodaj kašovitým snehom má katastrofické dopady na kožený zvršok a membrány. Potom sa niet čomu čudovať, že vám počas turistiky začne do vnútra prenikať voda. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa odporúča striedať obuv.

Ďalším faktorom je výber obuvi podľa typu:

  • Nízka obuv - má nízku oporu členku a o čosi nižšiu tuhosť (okrem ferratovej obuvi). Hodí sa na ľahkú až stredne náročnú turistiku, voľnočasové aktivity, ferratové výstupy a pod.
  • Stredná obuv - má stredne silnú oporu členku. Hodí sa na stredne ťažkú turistiku, kde potrebujete primeranú oporu chodila, ako ľahká zimná obuv do suchšieho počasia.
  • Vysoká obuv - má najvyššiu oporu členku a celého chodidla. Používa sa najčastejšie, ako zimná obuv, snehule, vysoká turistická obuv, expedičná obuv a všade tam, kde sa vyžaduje vyššie položená topánka.

Ak ste sa už rozhodli, akú obuv si vyberiete, je na rade výber správnej veľkosti. Verte či nie, v tomto prípade vám asi nikto presne neporadí! Veľkostné tabuľky jednotlivých výrobcov sa od seba značne odlišujú, preto by bolo veľmi zavádzajúce, aby sme vám ukazovali univerzálne tabuľky veľkosti. Konkrétne veľkostné tabuľky nájdete pri každom jednom výrobcovi na pravej strane (napr. iné veľkostné tabuľky má Scarpa, ako Helly Hansen). Všade sa uvádzajú štandardné veľkosti EU a UK číslovania. Stretnete sa tiež s US číslovaním, ktoré je iné pri dámskej a pánskej veľkosti a tiež sa stretnete s tzv. MP, čo v preklade znamená mondopoint (zobrazenie v milimetroch). Obuv si vždy vyberajte tak, aby vás netlačila, pričom dbajte predovšetkým na tvar vašej nohy, dĺžku a šírku. Vyberte si o 3 - 12 mm väčšiu obuv v závislosti od aktivity, nakoľko noha sa prirodzenou chôdzou predlžuje. Vhodné je tiež použiť špeciálne ortopedické vložky, ktoré podporujú tvar a klembu vášho chodidla (nízka, stredná a vysoká klemba).

V poslednom rade si obuv vyberajte na základe parametrov, technológií a vlastnosti. Medzi najčastejšie materiály patrí, guma (napr. podrážky Vibram, Michelin a pod.), textilné vlákna (prírodné a syntetické, napr. polyester, nylón, bavlna), membrány (napr. Gore-Tex, eVent), koža (napr. semišová, brúsená, leštená koža) alebo koženka (syntetická náhrada prírodnej kože). V závislosti od kvality spracovania, množstva použitých materiálov a technológií sa odvíja aj hmotnosť samotnej topánky.

Ako rozdeľujeme obuv

  • Voľnočasová obuv - sa výborne hodí na akékoľvek voľnočasové aktivity, napr. prechádzky, vychádzky do mesta, obchodu, práce a v podstate na bežné každodenné používanie. Rozdeľuje sa na niekoľko odvetví - letná, jarná, jesenná alebo zimná voľnočasová obuv. Má naozaj široké spektrum využitia, ako aj materiálových možností.

Voľnočasová obuv

  • Turistická obuv - je vhodná na všetky turistické aktivity. Má náročnejšie požiadavky na technické a materiálové spracovanie. Táto obuv je vyrobená z kvalitných a odolných meteriálov, ako je koža, syntetické tkaniny, guma a vodeodolné membrány. Rozdeľujeme ju na vysokohorskú, feeratovu, trailovú, vysokú alebo nízku.

Turistická obuv

  • Zimná obuv - pri výbere vhodnej zimnej obuvi sa dbá predovšetkým na parametre ako, funkčnosť, nepremokavosť, tepelná izolácia, pohodlná vnútorná stielka, pevné obopnutie chodila (u vysokých modeloch) a samozrejme protišmyková podrážka. Zimná obuv môže mať funkcie turistickej vysokej obuvi a teda má vysoké požiadavky na kvalitu a technické parametre.

Zimná obuv

  • Snehule - sú výborným špoločníkom na zimné voľnočasové aktivity hlavne pre ženy a deti. Výborne sa hodia na zjazdovky a všade tam, kde je veľa snehu. Sú vyrobené z vodeodolných a zároveň priedušných materiálov, kde sa dbá na vysoký komfort, dizajn, materiály a pestré farby.

Snehule

  • Cyklistická obuv a tretry - majú svoje úplatnenie predovšetkým v cyklistike, až o 30 % zlepšujú výkon jazdca vďaka použitej technológií. Jazdci, ktorí používajú tretry dokážu rovnomerne rozložiť tlak počas pedálovania v celom rozsahu. Podobne sa rozčleňujú potom na horské, cestné, zimné a profesionálne cyklistické tretry. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a výrobcovia vyvíjajú čoraz premyslenejšie postupy a technológie, ktoré uľahčujú a spríjemňujú celkový dojem s cyklistiky.

Cyklistická obuv a tretry

Filtrovať produkty