Bežecké sety

Kvalitné a overené bežecké sety pre bežkárov. Na svoje si prídu začiatočníci aj pokročilejší bežecký lyžiari. Bežecký set obsahuje bežky a viazanie. Niektoré sety obsahujú okrem bežiek a viazania aj obuv a palice. Okrem vybraných akciových setov vám vieme vyskladať individuálny set podľa vašich predstáv v top cenách. K dispozícií máme bežkárske lyže, obuv, palice a viazanie od renomovaných výrobcov, ako Fischer, Atomic, Alpina alebo Sporten.

Bežecké sety

Pripravili sme si pre vás nový blogový článok - ako začať s bežkovaním v ktorom sa venujeme všetkým aspektom bežeckého lyžovania. Spoznajte najkrajšie bežkárske trate na Slovensku alebo si prečítajte 5 tipov, kam vyraziť na bežky.

Pozrite si top bežecké sety

Základné rozdelenie bežeckých lyží

  • Klasika - Klasické bežecké lyžovanie je typické prenosom energie do odrazu vpred. Pohyby lyžiara môžu pripomínať beh či rýchlu chôdzu. Pre daný typ lyžovania sú vhodné bežecké lyže do stopy, prípadne univerzálne bežky do menej upraveného terénu.
  • Korčuľovanie - Jedná sa o typ lyžovania, ktoré pripomína jazdu na korčuliach. Lyže pre daný štýl sú veľmi úzke a sú vhodné na kondičnú či športovú jazdu. Upravená a široká trať je potrebná pre tento lyžiarsky štýl. Lyžiari majú dlhšie palice, kratšie no tvrdšie, pre dosiahnutie čo najefektívnejšieho odrazu.
  • Back Country - jedná sa o lyže, ktoré sú veľmi robustné so širšou skĺznicou, ktoré osadené špeciálnym tulením pásom či osadenými šupinami. Po okrajoch lyží sú hrany na vytváranie stopy, lepšieho prenosu sily počas jazdy v hlbokom a zľadovatenom snehu mimo vyznačené cestičky - kopce, horské prechody, hrebeňovky a pod.

Bežkárske viazanie

Ak zvažujete kúpu bežiek, či dokonca bežeckého setu, nesmiete zabudnúť na základné pravidlo - bežecká obuv a viazanie musia byť vzájomne kompatibilné. Niektorí výrobcovia montujú priamo na lyžu špeciálnu doštičku, na ktorú sa viazanie systému NIS bez akéhokoľvek vŕtania jednoducho nacvakne. Na trhu sú najznámejšie NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Norcid System), ktoré sa líšia medzi sebou štýlom viazania. U nás nájdete najmä NNN viazanie, ktoré ide do popredia.

Bežkárska sklznica

Niekto si môže klásť otázku, či jazdiť so šupinami alebo radšej bez šupín? Sklznica týchto lyží má vyfrézované špeciálne výstupky, ktoré pripomínajú tvar šupín. Ich úlohou je zabrániť prekĺznutiu, pri odraze a pohybe do kopca. Sú vhodné do univerzálnych a premenlivých teplôt, kedy nie ste oboznámený s okolitou teplotou snehu. Bežky bež týchto šupín sú hladké, pričom je potrebné ich mazať stúpacím voskom (podľa teploty snehu).

Filtrovať produkty