Ako vybrať tie správne lyžiarky?
19.10.2018

Ako vybrať tie správne lyžiarky?

Kúpa nových lyžiarok je zložitá záležitosť, ktorá vyžaduje odbornú pomoc a my sme tu, aby sme Vám správne poradili. Pri kúpe nových lyžiarok sú rozhodujúce tri najdôležitejšie parametre a to dĺžka, šírka a flex.

1. DĹŽKA

Pred kúpou lyžiarky  je najdôležitejšie  odmerať si dĺžku a šírku oboch nôh, keďže veľkosti sa môžu líšiť. Ak máte možnosť najlepšie je prísť osobne do špecializovanej predajne, kde vám nohu odmerajú.  Po odmeraní nôh sa môžeme presunúť k výberu konkrétnej veľkosti. Veľkosti lyžiarok sú určované v centimetroch (Mondo Point – MP) čiže pri výbere správnej veľkosť je ideálne si vybrať približne o 0,5 cm väčšie lyžiarky. Treba dbať na to, že papuča v lyžiarke sa ešte troška uvoľní a prispôsobí sa samotnému chodidlu.  Ak si zakúpite lyžiarky väčšie, chodidlo bude mať viacej priestoru, ale prenos síl z lyžiarok na lyžu bude slabší a ovládateľnosť lyží sa týmto pádom zhoršuje a sťažuje. Tabuľku veľkostí nájdete tu.

2. ŠÍRKA

Chodilo má rôzne šírky a takisto aj lyžiarky sa vyrábajú v rôznych šírkových prevedeniach. Ak šírku chodidla už máte odmeranú treba si podľa toho pozrieť akú šírku majú lyžiarky, o ktoré mám záujem.  Napr. značka TECNICA vyrába, lyžiarky užšie aj širšie. Užšie majú označenie LV – 98 mm, lyžiarky so strednou šírkou majú označenie MV – 100 mm a široké lyžiarky majú označenie HV – 102 mm. Výber správnej šírky je tak isto nesmierne dôležitý pre správny prenos energie z lyžiarok na lyžu.  

3. FLEX

Veľmi dôležitý parameter  pri výbere lyžiarok je flex. Flex sa určuje podľa zdatnosti lyžiara. Bežná dostupnosť flexu pre lyžiarov je od 40 do 130. Flex v hodnote 130 a viac je určený pre závodných lyžiarov. Pre nenáročného lyžiara, začiatočníka je dobre vybrať flex lyžiarky, približne vo váhe lyžiara. Začiatočník sa musí cítiť v lyžiarke komfortne. Napríklad ak váha začínajúceho lyžiara je 80 kg, tak hľadáme lyžiarku vo flexe od 60 do 90.  Pre lyžiara náročnejšieho, pokročilého je vhodný flex v rozmedzí od 100-120. Napr. ak vážite 90 kg a ste pokročilý lyžiar, tak môžete mať lyžiarky s flexom 100-110, prenos sily na lyžu bude oveľa rýchlejší. Ak ste lyžiar športový, teda vynikajúci  a máte dôraz na  presnú techniku, tak sú pre vás vhodné lyžiarky s flexom 120 – 130.

 

Ak sme splnili všetky tieto 3 základne parametre pri výbere lyžiarky  a vybrali sme si tú správnu, je dôležité si ich vedieť  aj správne vyskúšať. Po obutí lyžiarok môže nastať pocit, že nás tlačia a sú nám malé. Netreba to hneď vzdávať a skúšať väčšiu. Treba si ich poriadne pozapínať, ako prvú zapneme tretiu a štvrtú klipsu zdola, čím docielime zasunutie päty dozadu a spraví sa nám priestor na prstoch. Potom zapneme prvú a druhú klipsu postavíme sa a pretlačíme skelet lyžiarky a znova nám vznikne trošku priestoru v prednej časti. Dôležité je stráviť v lyžiarkach 15-30 minút. Ak nás lyžiarky po tejto dobe netlačia  môžeme povedať, že sme si vybrali tú správnu. 

Po  2 - 4 rokov  od kúpy nových lyžiarok  môže nastať pocit, že sa vnútorná papučka zväčšila. Ak nastane takáto situácia je možnosť navštíviť našu predajňu a dať si spraviť nové kvalitné vložky do papučky, ktoré vám zmenšia priestor v lyžiarke a nastane pocit ako pri nových lyžiarkach. 

Pre tých, ktorý si už vyskúšali viac modelov a rôznych značiek a majú pocit, že ich lyžiarky stále tlačia tu máme možnosť si ich tepelne upraviť  na mieru. Takéto tepelné upravovanie nazývame bootfitting.