Ako vybrať tie správne lyžiarky?
19.10.2018

Ako vybrať tie správne lyžiarky?

Kúpa nových lyžiarok reps. lyžiarskych topánok je zložitá záležitosť, ktorá vyžaduje odbornú pomoc a my v Najšporte sme tu, aby sme vám správne poradili. Prečítajte si náš článok alebo pozrite naše video, kde vás prevedieme celým procesom ako si správne vybrať lyžiarky.

Video
Správna dĺžka lyžiarok

Nezabúdajte na šírku lyžiarskych topánok
Tvrdosť lyžiarky - Flex index

Video ako si vybrať lyžiarky


Správna dĺžka lyžiarok

Pred kúpou lyžiarky je najdôležitejšie odmerať si dĺžkušírku oboch nôh, keďže veľkosti sa môžu líšiť. Ak máte možnosť najlepšie je prísť osobne do našej špecializovanej predajne, kde vám nohu odmerajú naši vyškolení zamestnanci na špeciálnom prístroji. Prístroj okrem dĺžky a šírky chodidla zmeria aj typ klenby chodidla. Klenba môže byť nízka, normálna alebo vysoká. Podľa tohto parametru vyberáte konkrétny model a značku lyžiarok. V prípade zlého umiestnenia chodidla vám doporučujeme zakúpiť špeciálne športové ortopedické vložky na podporu klenby. U mnohých lyžiarov to dopomohlo k lepšiemu pocitu z lyžovačky a komfortu počas jazdy. Chodidlo sa dostatočne prispôsobí a prestane tlačiť v lyžiarke.

ako-vybrat-lyziarky

Ak chcete nakupovať cez internet, tak druhou možnosťou je odmerať si nohu doma na papieri. Budete potrebovať obyčajnú ceruzku alebo pero, pravítko - postačí aj krajčírsky meter a papier. Postup je jednoduchý. V prvom rade sa postavíte celou váhou na chodidlá. Následne si nohy obkreslíte, prípadne označte ich najdlhšie a najširšie miesta. Zmerajte najdlhšiu vzdialenosť, pozor však na ľavú a pravú nohu. Niektorí jazdci môžu mať väčšie jedno chodilo v porovnaní s druhým. V takomto prípade vám odporúčame riadiť sa vyššie nameranou hodnotou

Po odmeraní nôh sa môžeme presunúť k výberu konkrétnej veľkosti. Veľkosti lyžiarok sú určované v centimetroch Mondo Point – MP. Čiže pri výbere správnej veľkosť je ideálne si vybrať približne o 0,5 cm väčšie lyžiarky. Treba dbať na to, že papuča v lyžiarke sa ešte troška uvoľní a prispôsobí sa samotnému chodidlu. Ak si zakúpite lyžiarky väčšie, chodidlo bude mať viac priestoru, ale prenos síl z lyžiarok na lyžu bude slabší a ovládateľnosť lyží sa týmto pádom zhoršuje a sťažuje.

Veľkosť a flex index lyžiarky

Nezabúdajte na šírku lyžiarskych topánok

Chodilo má rôzne šírky a takisto aj lyžiarky sa vyrábajú v rôznych šírkových prevedeniach. Ak šírku chodidla už máte odmeranú, treba si podľa toho pozrieť akú šírku majú lyžiarky, o ktoré mám záujem. Napr. značka Tecnica vyrába, lyžiarky užšie aj širšie. Užšie majú označenie LV - 98 mm, lyžiarky so strednou šírkou majú označenie MV - 100 mmširoké lyžiarky majú označenie HV - 102 mm. Výber správnej šírky je tak isto nesmierne dôležitý pre správny prenos energie z lyžiarok na lyžu.

Nezabúdajte na šírku lyžiarok

Tvrdosť lyžiarky - Flex index

Veľmi dôležitý parameter pri výbere lyžiarok je flex index. Flex sa určuje podľa zdatnosti lyžiara. Bežná dostupnosť flexu pre lyžiarov je od 40 do 130. Flex v hodnote 130 a viac je určený pre závodných lyžiarov. Pre nenáročného lyžiara, začiatočníka, je dobre vybrať flex lyžiarky, približne vo váhe lyžiara. Začiatočník sa musí cítiť v lyžiarke komfortne. Napríklad ak váha začínajúceho lyžiara je 80 kg, tak hľadáme lyžiarku vo flexe od 60 - 90.  Pre lyžiara náročnejšieho, pokročilého, je vhodný flex v rozmedzí od 100 - 120. Napr. ak vážite 90 kg a ste pokročilý lyžiar, tak môžete mať lyžiarky s flexom 100 - 110, prenos sily na lyžu bude oveľa rýchlejší. Ak ste lyžiar športový, teda vynikajúci a máte dôraz na presnú techniku, tak sú pre vás vhodné lyžiarky s flexom 120 - 130.

Ak sme splnili všetky tieto 3 základne parametre pri výbere lyžiarky a vybrali sme si tú správnu, je dôležité si ich vedieť  aj správne vyskúšať. Po obutí lyžiarok môže nastať pocit, že nás tlačia a sú nám malé. Netreba to hneď vzdávať a skúšať väčšiu. Treba si ich poriadne pozapínať, ako prvú zapneme tretiu a štvrtú klipsu zdola, čím docielime zasunutie päty dozadu a spraví sa nám priestor na prstoch. Potom zapneme prvú a druhú klipsu postavíme sa a pretlačíme skelet lyžiarky a znova nám vznikne trošku priestoru v prednej časti. Dôležité je stráviť v lyžiarkach 15 - 30 minút. Ak nás lyžiarky po tejto dobe netlačia môžeme povedať, že sme si vybrali tú správnu. 

Po 2 - 4 rokov od kúpy nových lyžiarok môže nastať pocit, že sa vnútorná papučka zväčšila. Ak nastane takáto situácia je možnosť navštíviť našu predajňu a dať si spraviť nové kvalitné vložky do papučky, ktoré vám zmenšia priestor v lyžiarke a nastane pocit ako pri nových lyžiarkach.

Bootfitting - tepelná úprava lyžiarok na mieru

Pre tých, ktorí si už vyskúšali viac modelov rôznych značiek a majú pocit, že ich lyžiarky stále tlačia, tu majú možnosť si ich tepelne upraviť na mieru. Takéto tepelné upravovanie nazývame bootfitting

Tím Najšport