Ako vybrať správnu dĺžku paličiek?
07.08.2019

Ako vybrať správnu dĺžku paličiek?

Na prvý pohľad najjednoduchším technickým vybavením zjazdového lyžiara sú paličky. Už pri posúvaní sa k lanovke, resp. vleku sú však neodmysliteľnou pomôckou a nehovoriac o jazde samotnej. Aj preto v lyžiarskych škôlkach inštruktori často púšťajú deti bez nich, aby samé zistili, ako veľmi sú dôležité pri vyrovnávaní balansu, robení oblúkov či prevencii pred pádom aj pri jednoduchom státí na mieste.

Meranie na suchu
Hoci si to palice nezaslúžia, k ich kúpe často pristupuje s najmenším dôrazom. Podobne ako pri lyžiach, aj pri nich je hlavným parametrom dĺžka. K meraniu si môžete nájsť a naštudovať viacero návodov, no my sa prikláňame k tomu klasickému a zrejme aj najjednoduchšiemu, ktorý ľahko i rýchlo zrealizujete či už doma, alebo priamo v predajni. Palicu obrátite špičkou hore, zovretou dlaňou uchopíte pod krúžkom a položíte ju na zem rukoväťou. Ak je dĺžka správna, v lakti by ste mali mať priamy uhol. To znamená, že vaše predlaktie je vo vodorovnej polohe, prípadne môže byť jemne naklonené smerom k zemi.

Ďalšie teórie

Niektorí výrobcovia majú k dispozícii vlastné tabuľky, kde k telesnej výške udávajú odporúčanú dĺžku palíc, takže si ľahko vyberiete podľa vašej výšky. Často tiež platí, že palice by mali byť o 50 cm nižšie, než meriate. Platí to približne aj pri mne (meriam 178 cm a dlhodobo používam 125 cm-ové palice, ktoré mi vyhovujú).
Kto má rád ešte „zložitejšiu“ matematiku a rád sa hrá s číslami, môže si pomôcť kalkulačkou, že svoju výšku vydelí 1,4 (napr. 178/1,4=127 cm), prípadne výšku znásobí číslicou 0,70 (178x0,70=124,6 cm). Výsledné číslo následne zaokrúhli smerom k najbližšej výške palíc.

Radšej dlhšie
Palice sa vyrábajú s odstupmi 5 cm a pri rozhodovaní odporúčame vybrať skôr dlhšie, ktoré sú účinnejšie pri odrážaní sa na rovine a navyše sa vám lepšie zapichujú na zjazdovke s prudším sklonom v oblúkoch.

Posledným dôležitým zreteľným doplnkom palíc sú krúžky na ich spodnej časti nad hrotom, ktoré bývali v minulosti výrazne väčšie než v súčasnosti. Väčšie stále používajú napríklad skialpinisti, ktorým sa hodia do hlbokého snehu, no na upravené zjazdovky jednoznačne patria krúžky s čo najmenším priemerom a pevným plastom.