Lavínové sondy

Lavínové sondy pomáhajú zachrániť životy v prípade pádu lavíny pri skialpinizme, turistike alebo horolezectve v zimnom období. V súčasnosti na trhu nájdete niekoľko modelov v rôznych veľkostiach a parametroch. S výberom lavínovej sondy vám poradíme online aj offline. Zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám zanechajte e-mail na info@najsport.sk.

Lavínové sondy

Pri páde lavíny treba jednať extrémne rýchlo a mať po ruke vhodnú lavínovú výstroj je niekedy na nezaplatenie. Poďme sa pozrieť na aké parametre, vlastnosti, materiál, dĺžky sa zamerať pri výbere vhodnej lavínovej sondy. Vyberte si od top výrobcov, ako Pieps alebo Ortovox tú najlepšiu pre vás.

Vyberte si top výrobcov lavínových sond

Ako fungujú lavínové sondy a prečo ich používať?

Lavínovú sondu by ste si spolu s ostatnou lavínou výbavou mali zo sebou brať na každú skialpinistickou túru, pretože bez nej sa pri záchrane zasypaného nezaobídete. Znižujete tým šancu na záchranu takmer o polovicu. Verte či nie, ale už niekoľko pár minút často rozhoduje o živote a smrti, preto rýchlosť je vždy najvyššou prioritou. Ako teda fungujú lavínové sondy? Rozloženie sondy funguje na základe intuície, pretože človek je počas skladania často v obrovskom strese, preto materiály sú navrhnuté tak, aby sa sonda rozložila jedným maximálne dvoma pohybmi. Jednotlivé časti sondy do seba zapadnú a často už nie je potrebné žiadne ďalšie zaistenie. Takáto sonda je pripravená na používanie za pár sekúnd.

Lavínové sondy

Akú dĺžku lavínovej sondy potrebujete?

Dĺžka lavínovej sondy pri záchrane zasypaného nehrá významnú úlohu, pretože až 90% zavalení je do 2 metrov. Na trhu nájdeme najčastejšie štandardné dĺžky lavínových sond - 240 cm. Sonda by vám nemala pri používaní a preprave prekážať. To znamená že nezaberajú veľa miesta v skialpovom batohu. Niektorí výrobcovia používajú náhradné diely pre nadsadenie dodatočnej dĺžky sondy, čím sa zväčší celkový dosah. Na každej sonde by mala byť znázornená mierka v centimetroch, podľa ktorej viete za niekoľko sekúnd určiť správnu hĺbku zasypaného.

Prevedenie a materiál lavínovej sondy

Hrot sondy býva vyrobený z tvrdého materiálu a na konci je zakončený do špicu. Vyrábajú sa najčastejšie z hliníka alebo karbidu, prípadne špeciálnych zliatin pre optimálny pomer tuhosti a ľahkosti. Materiál lavínovej sondy musí byť dostatočne pevný, odolný a ľahký na prepravu. Najčastejšie sa používa hliníková zliatina 7075, karbón alebo sondy s ocele, ktoré sú najspoľahlivejšie. Každá z nich ma určité výhody aj nevýhody - či už sa jedná o cenu, tuhosť, pružnosť a nárokov na prepravu.

Ako používať lavínovú sondu?

V prvom rade je potrebné lokalizovať približnú polohu zaspaného prostredníctvom lavínového vyhľadávača. Následne si označíte rozsah sondovania v pomyselnom rozhraní po 25 cm. Sondu používajte tak že ju zapichnete po koniec, vždy kolmo na povrch snehu Pokiaľ v okruhu nájdete zasypaného, tak sondu nechajte zapichnutú v snehu a začnite s kopaním. Prečítajte si tiež článok - Ako postupovať pri zasypaní lavínou alebo 10 lavínových mýtov, o ktorých si myslíte, že sú pravdivé.

Filtrovať produkty