Ako vybrať lyžiarske okuliare
05.10.2022

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Okuliare sú jedným z najdôležitejších doplnkov lyžiarskej výstroje. Každý lyžiar alebo snowboardista môže tvrdiť, že všetky okuliare poskytujú určitú základnú ochranu pred vetrom, chladom a slnkom. Nad rámec základných prvkov je potrebné brať do úvahy aj niektoré kľúčové vlastnosti, ako je napríklad typ šošovky, farba zorníkov (skla lyžiarskych okuliar), vymeniteľné zorníky, veľkosť rámu, úprava proti zahmlievaniu a podobne. V tomto článku sa dozviete ako vybrať ideálne lyžiarske okuliare, ktoré splnia všetky vaše očakávania.

Základné rozdelenie lyžiarskych šošoviek
Technológie lyžiarskych okuliarov a zorníkov
Lyžiarske okuliare podľa svetelných podmienok
Na čo si dajte pozor pri kúpe lyžiarskych okuliarov
Základná starostlivosť o okuliare

Základné rozdelenie lyžiarskych šošoviek 

Najväčším rozdielom medzi jednotlivými okuliarmi sú šošovky. Pri výbere správnych šošoviek treba brať do úvahy aj niekoľko dôležitých aspektov, ako je typ, farba, ochrana proti zahmlievaniu (tzv. antifog úprava) a najdôležitejšia ochrana proti škodlivému UV žiareniu. Najčastejšie rozdeľujeme šošovky lyžiarskych okuliarí na:

 • Cylindrické (tzv. ploché) šošovky - Sú zahnuté vodorovne a zostávajú zvisle ploché. Cylindrické šošovky ponúkajú dobrý výkon za pomerne nízku cenu.
 • Sférické šošovky - sa ohýbajú horizontálne aj vertikálne okolo vašej tváre, čo samotným okuliarom dodáva tzv. Bublinkový vzhľad. Výhodou nosenia cylindrických šošoviek je lepšie periférne videnie, znížené oslnenie, menšie zahmlievanie a skreslenie.

Technológie lyžiarskych okuliarov a zorníkov

Množstvo výrobcov špičkových lyžiarskych okuliarov používajú technológie, aby oslovili čo najväčší počet lyžiarov a snowboardistov. Poďme sa pozrieť na technológie, ktoré by mali mať aj vaše lyžiarske či snowboardové okuliare:

 • UV filter - V súčasnosti všetky okuliare disponujú ochranou proti ultrafialovému UVA a UVB svetlu. Intenzita škodlivého slnečného žiarenia rastie s nadmorskou výškou. To znamená že na horách potrebujete oveľa kvalitnejší filter, ktorý zabraňuje poškodeniu zraku a únave vašich očí.
 • Zrkadlové šošovky - Ich povrchová úprava odráža väčšie množstvo škodlivého UV žiarenia, čím šetrí vaše oči a znižuje riziko oslnenia za jasných podmienok na svahu.
 • Polarizačné šošovky - Chránia vaše oči pri odrazoch svetla z určitých povrchov ako je napríklad zjazdovka, sneh alebo ľad. Svetlo sa v takomto prípade odráža pri vyššej intenzite cez uhly kolmé na povrch, čo môže spôsobiť problémy s viditeľnosťou niektorých objektov na svahu. Tým že polarizačné šošovku fingujú ako filter, sú schopné znížiť oslnenie oveľa efektívnejšie ako štandardné zrkadlové šošovky. Zároveň zlepšujú vizuálnu jasnosť a poskytujú zvýšený kontras a vykreslenie terénu. Práve preto sú vhodné pri lyžovaní alebo snowboardovaní, pretože znižujú namáhanie očí.
 • Šošovky s dvojitým sklom - Vytvárajú tepelnú bariéru, ktorá výrazne zamedzuje zahmlievaniu v porovnaní so štandardným sklom. Dnes sa používajú na takmer všetkých lyžiarskych a snowboardových okuliarov.
 • Ochrana proti zahmlievaniu -Je špeciálna chemická povrchová úprava z vnútornej strany šošovky, ktorá znižuje zahmlievanie okuliarov pri potení. Pri starostlivosti o okuliare si prečítajte odporúčanie výrobcu, nakoľko silným utieraním vnútornej časti skla môže dojsť k zotretiu špeciálneho povlaku, ktorý zabraňuje zahmlievaniu.
 • Fotochromatické šošovky - Sa automaticky prispôsobia meniacím svetelným podmienkam na svahu, tým že stmavnú alebo vyblednú. Keď sú vystavené silnejšiemu ultrafialovému žiareniu (UV) šošovka postupne stmavne. Naopak ak je UV lúčov menej po nejakom čase šošovka vybledne. Hlavnou výhodou je že sú univerzálne pre rôzne počasie. Nevýhodu je že sa bohužiaľ neprispôsobujú okamžite - takáto zmena môže trvať aj niekoľko minút.
 • Technológia Prizm™ - Od spoločnosti Oakley sa prispôsobuje meniacim svetelným podmienkam blokovaním farebných vlnových dĺžok s cieľom vykresliť kontrast. Podobne ako forochromatické šošovky majú širší rozsah použiteľného svetla, čo z nich robí mimoriadne univerzálne sklá.

ako vybrať lyžiarske okuliare

Lyžiarske okuliare podľa svetelných podmienok

Počasie na svahu sa pravidelne mení a správny výber lyžiarskych okuliarov je najdôležitejší. Najčastejšie ich rozdeľujeme podľa filtra od S0 do S4 a každom z nich si povieme viac:

 • S0 - Výborne sa hodia na nočné alebo večerné lyžovanie. Majú číre skla s vysokou priepustnosťou svetla od 80 do 100 %.
 • S1 - Sú určené do zamračeného alebo hmlistého počasia s priepustnosťou svetla od 43 do 79 %.
 • S2 - Hodia sa na premenlivé polooblačné počasie. Disponujú priepustnosťou svetla okolo 18 %. Výborne sa tiež hodia do univerzálnych podmienok, kedy neviete presne definovať stálosť počasia
 • S3 - Sú vhodné do jasného až polojasného počasia, pretože ich svetelná priepustnosť je iba 8 %. Majú zrkadlový zorník.
 • S4 - Sú určené hlavne na ľadovec a do extrémne jasného počasia, kde je vysoké albedo odrazu svetla. Majú priepustnosť svetla iba okolo 3 %. Charakteristickým znakom je extrémny zrkadlový zorník cez ktorý nie je vidno oči.

Ako vybrať lyžiarske a snowboardové okuliare

Na čo si dajte pozor pri kúpe lyžiarskych okuliarov

Najčastejším problémom je tlak na oko a lícne kosti, ktorý je spôsobený tým, že lyžiarske okuliare sú úzke. V tomto prípade budete pravdepodobne potrebovať o niečo širší rám. Druhým problémom je tlak na nos. Najskôr sa pokúste uvoľniť remienok tak, aby boli okuliare umiestnené vyššie na tvári. Ak to nepomáha skúste si v našej predajni Najšport vyskúšať iný model alebo typ. Ďalším problémom je príliš veľká medzera medzi nosom a okuliarmi. Tento problém môže spôsobiť vnikanie snehu popod okuliare a znechutenie z celej lyžovačky. Skúste umiestniť okuliare nižšie na tvár a utiahnuť remienok. Ak to nepomáha poobzerajte sa po inom type. 

Okuliare zásadne kupujte spolu s lyžiarskou prilbou, nakoľko potrebujete vedieť či sú navzájom kompatibilne. V takomto prípade skúšajte naraz prilbu s okuliarmi, tak ako keby ste boli na svahu. Musíte si byť istý že vás nič netlači a či nie je nikde medzera. V opačnom prípade by sa sneh mohol dostať do vnútra, čo je veľmi nepríjemné.

Dajte si pozor na odvetranie pri lacnejších modeloch. U tých drahších sa môžete spoľahnúť na kvalitné vetranie, ktoré znižuje jednak zahmlievanie a prispieva k prirodzenej cirkulácií vzduchu. Je dôležité skontrolovať, či je vetrací systém v okuliaroch kompatibilný s tvarom vašej prilby. Inými slovami, neblokujte vetracie otvory, inak sa budete veľmi potiť.

Rámy okuliarov sú vyrobené v niekoľkých základných veľkostiach pre malé, stredné a veľké tváre. Veľa dospelých lyžiarov sa pohodlne zmestí do viacerých veľkostí. V praxi platí že ak nosíte príliš veľkú prilbu, tak budete potrebovať aj o niečo väčší rám a naopak. 

Niektoré lyžiarske okuliare sú prispôsobené na nosenie dioptrických okuliarov. OTG (Over the Glasses) sú navrhnuté tak, aby vám umožniť nosiť dioptrické okuliare vďaka špeciálnym zárezom. Rovnako platí pravidlo, že by vás nemali v žiadnom prípade tlačiť. V tomto prípade odporúčame skúšanie, skúšanie a ešte raz skúšanie. Lebo len tak viete na sto percent odhadnúť správny model, typ a veľkosť.

Top lyžiarske okuliare

Základná starostlivosť o okuliare

Ak chcete aby vám okuliare vydržali čo najdlhšie, tak budete potrebovať niekoľko základných tipov ako sa o ne starať:

 • Nikdy neodkladajte šošovku vonkajšieho skla položenú na tvrdých predmetoch, nakoľko môže dôjsť k poškodeniu alebo poškriabaniu. Umiestnite ich na penovu stranu šošovky nahor.
 • Na čistenie šošoviek vám odporúčame používať jemnu handričku alebo špeciálnu utierku skla. Nepoužívajte abrazívnu stranu na vnútornú stranu šošovky, čo môže spôsobiť odstránenie antifog úpravy.
 • Ak nie ste práve na svahu, uložte si okuliare do obalu a nechajte ich pred tým poriadne vysušiť.
 • Okuliare nesušte na priamom slnku alebo ich nevystavujte vysokej teplote napr. v blízkosti radiatora.
 • Ak je ochranná vrstva proti zahmliavaniu odstránená, je možné si samostatne dokúpiť sprej, ktorý túto účinnosť obnoví.

Ak vás článok zaujal, tak si určite prečítajte aj ďalšie podobné články:

Tím Najšport