Lavínové vyhľadávače

Zakúpte si špeciálny lavínový výhľadávač, ktorý zachraňuje životy skialpinistov, turistov a horolezcov pri páde lavíny vo vysokohorskom prostredí. S výberom vhodného zariadenia vám poradia naši skúsení zamestnanci online aj offline. Neváhajte a zavolajte nám na tel. číslo 0919 066 704 alebo nám napíšte na info@najsport.sk.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd
Lavínové vyhľadávače

Lavínové vyhľadávače sa najčastejšie používajú pri aktivitách vo vysokohorskom prostredí počas zimnej sezóny, prípadne pri trvalej snehovej pokrývke, ktorá predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre pád lavíny. Hodia sa najme pri skialpinistických túrach, pri horolezectve alebo bežnej vysokohorskej zimnej turistike. V našej ponuke nájdete množstvo špičkových lavínových vyhľadávačov za super ceny. V ponuke máme legendárne značky ako Pieps, Ortovox a pod. S výberom vám poradíme alebo "čítajte ďalej" a dozviete sa viac o tom ako sa toto zariadenie používa, ako vybrať a obsluhovať.

Vyberte si top výrobcov lavínových vyhľadávačov

Ako funguje lavínový vyhľadávač

Všetky takéto vyhľadávače fungujú na princípe rádiového signálu (vysielača a prijímača) na rovnakej frekvencií 457 kHz. V praxi to znamená že celosvetovo sa vedia záchranári a pátracie skupiny pripojiť na rovnaký signál. Používajte ho vždy keď vstupujete alebo prechádzate lavínovým terénom. V prípade pádu lavíny a zasypania člena skupiny, jednoducho aktivujte lavínový vyhľadávač na mód "vyhľadávanie", čo znamená že zariadenie v tomto momente prestane vysielať a začne prijímať signál od ostatných (resp. najbližších) vyhľadávačov. Objate top značky ako Ortovox a Pieps.

Lavínový vyhľadávač

Ako zachrániť obeť lavíny

Následne vysiela nízkoenergetické impulzy vo frekvencií 457 kHz, ktoré vás smerujú pomocou šípok na monitore k miestu zavalenia obete lavíny. To vám umožňuje pomerne rýchlu lokalizáciu miesta zasypania, čo skracuje nevyhnutý čas na záchranu zavaleného. Zariadenie k svojej funkčnosti potrebuje, aby batérie boli nabité, preto vyrážajte do hôr iba s nabitými batériami, prípadne si zadovážte náhradne. V súčasnosti poznáme aj pasívny systém záchrany zasypaného prostredníctvom medzinárodného systému RECCO, ktorý sa čoraz viac inštaluje do lyžiarskeho, snowboardového, turistického a skialpinistického oblečenia. Nezabudnite sa poobzerať tiež po ďalšej zaujímavej lavínovej výstroji.

Kam až siaha história týchto zariadení

V minulosti, ešte pred príchodom lavínových vyhľadávačov existovali tzv. lavínové šnúry. Môžete si ich predstaviť ako dlhé 20 - 30 metrové šnúrky, ktoré ťahal skialpinista pri lyžovaní za sebou. Táto prvotná technológia však nezažala až tak veľký úspech, pretože doba hľadania sa predlžovala a šnúrka často nezostala na povrchu lavíny - jednoducho neplatili tu fyzikálne zákony tak, ako si to výrobcovia predstavovali. V roku 1968 bol v leteckej laboratórií navrhnutý prvý lavínový vyhľadávač. O jeho zostrojenie sa postaral uznávaný inžinier John Lawton. Bohužiaľ do komerčného predaja sa dostal až v roku 1971 a niesol názov Skadi. Fungoval na fekvencií 2,275 kHz, ktorú zachytilo ľudské ucho. Fungoval na princípe prijímania signálu prostredníctvom slúchadiel a intenzity zvuku sa hľadalo miesto zasypania. V roku 1986 bola stanovená jednotná frekvencia 457 kHz, kde už bolo nutné prejsť na iné modernejšie analógové alternatívy.

V roku 1997 bol vyrobený prvý vyhľadávač s mikropocesorom a digitálnym prenosom signálu.  V roku 1998 bol vyrobený model Barryvox od firmy Mammut, ktorý sa postaral o revolúciu týchto zariadení. V roku 2013 prišiel na trh úplne nový model DSP od firmy Pieps s trojanténovým vyhľadávačom, ktorý vedel spracovať signál ešte efektívnejšie. Ďalej boli funkcie ešte rozvinutejšie - funkcia skenovania, identifikácia počtu zasypaných, okruh zasypaných a pod. Prečítajte si tiež článok - Ako postupovať pri zasypaní lavínou alebo 10 lavínových mýtov, o ktorých si myslíte, že sú pravdivé.

Bike Fest je tu! Zľavy na bicykle a elektrobicykle, viac info nájdete tu

Akcia platí ešte:
dní
hodín
minút
sekúnd

Filtrovať produkty