Ako si vybrať lyžiarske rukavice?
05.08.2019

Ako si vybrať lyžiarske rukavice?

Či už jazdíte po zjazdovkách, v prašane alebo si skočíte do parku, rukavice sa považujú za jeden z najdôležitejších doplnkov pri lyžovaní alebo snowboardovaní. Výber správneho páru sa môže zdať jednoduchý, ale existuje niekoľko výrazných rozdielov a omrznuté prsty vedie zničiť zábavu z lyžovania. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsim priblížiť materiáli, ktoré tvoria rukavice a niektoré vlastnosti ktoré by ste mali zvážiť pred nákupom.

Rukavice alebo Palčiaky

Keď si vyberáte niečo, co budete nosiť na rukách zvolili by ste obratnosť a pohodlie rukavíc? Alebo teplo a ochranu palčiakov? Pri výbere rukavíc alebo palčiakov je dôležité zvážiť, o aké činností sa budete pokúšať, ako aj ich dĺžku a za akých teplôt.

Rovnako ako bunda, tak i rukavice a palčiaky sú vyrobené z niekolkých komponentov ktoré Vás chránia a udržujú v suchu a teple. Medzi komponenty patria shell materiál, membrána, izolácia a podšívka.

Shell materiál:

  • Syntetika

Vačšina lyžiarskych rukavíc je vyrobená zo syntetickej látky, zvyčajne z nylonu. Kvalitnejšie modely využívajú nepremokavú priedušnú tkaninu spolu s polyuretánovou membránou.

  • Koža

Koža je osvedčeným materiálom pre rukavice, obvykle sa jedná o kravskú alebo koziu kožu. Koža môže byť trvanlivejšia a pružnejšia ako nylonové materiály a je prirodzene odolná voči vode.

Izolácia:

  • Páperie

Páperie je najlepší prírodný izolátor a je vynikajúcou voľbou pre suché a veľmi chladné podmienky.

  • Primaloft

Primaloft je izolácia zo syntetických mikrovlákien, ktoré pomáhajú telu udržať teplo a šetriť energiu. Rukavice s Primaloft membránou sú vynikajúce v mokrých podmienkach.

Dĺžka manžety

Dĺžka manžety je skôr osobná preferencia pri lyžiarskych rukaviciach. Hlavná úloha manžety je aby sa sneh nedostal do vašich rukavíc a bundy, takže typ vašej bundy može byť faktorom.

  • Krátka

Krátke manžeta obvykle končí pri spodnej časti zápästia a ponúkajú väčšiu pohyblivosť v oblasti zápästia.

  • Dlhá

Dlhšia manžeta ponúka lepšiu ochranu pred snehom.