Ako si vybrať lyže, ktoré vám sadnú ako uliate?
18.02.2020

Ako si vybrať lyže, ktoré vám sadnú ako uliate?

Ako si vybrať dokonalé lyže

Vybrať si dnes správne lyže je skutočná alchýmia, no keď si sami zodpoviete niekoľko základných otázok a určite si priority, potom to nemusí byť až taký problém. Na úvod je dôležité vedieť a poznať svoje schopnosti a možnosti. Aký som lyžiar, ako som na tom fyzicky, pohybovo, koľkokrát do roka idem lyžovať a kam, aký náročný je terén, aké mám ambície, ale aj koľko chcem do lyžovania investovať.

Ak už ste skúsený či pravidelný lyžiar, je dobré vedieť, či si chcete kúpiť úplne nové lyže, alebo iba doplniť výbavu, plus na akú dobu si ich chcete kúpiť. Ďalším krokom je si určiť, čo od lyží očakávate, aké máte plány, či hľadáte lyže s ľahšiou ovládateľnosťou a všestrannosťou (rekreačné lyžovanie), dlhšiou životnosťou a výkonnosťou (športové lyžovanie)alebo uprednostňujete atraktívny dizajn (luxusné či nové módne značky.

Základné pravidlá výberu lyží

Pred kúpou lyží musím zohľadniť tieto atribúty

 • Ako dobre viem lyžovať
 • Kde budem lyžovať
 • Aký si mám zvoliť rádius (oblúk)
 • Farba a dizajn
 • Rozdiel medzi unisex a dámskymi lyžami
 • Parametre lyži
 • Kategórie lyží

Ako dobre viem lyžovať?

Každý z nás má svoj vlastný a jedinečný spôsob lyžovania. Aj skúsenosti a prax. Ak ste začiatočník, alebo na lyže sa dostanete raz do roka, potom je pre vás vhodnejšie mať mäkšie lyže s kompozitným jadrom, ktoré nie sú náročné na techniku jazdy a fyzickú kondíciu. Ak ste skúsený lyžiar a chcete sa zlepšovať či vyskúšať si športovú jazdu, potom sú pre Vás vhodnejšie tvrdšie lyže (drevené alebo vystužené jadro titanom).

Kde budem lyžovať?

Väčšina lyžiarov má rada upravené, široké zjazdovky, najlepšie s prírodným snehom. Tu sú najlepšie slalomové lyže, ktoré sú veľmi pružné, aktívne a dobre držia stopu. Pri celodennom lyžovaní je dobré si vybrať medzi all-round alebo all-mountain lyžami, ktoré majú väčšiu dotykovú plochu a neprekážajú im ani terénne nerovnosti. Ak ste lyžiar jazdiaci väčšinou v teréne, potom sú pre vás ideálne all-mountain lyže so šírkou aspoň 80 mm.

Podľa terénu môžeme lyže rozdeliť na tieto kategórie:

 • Upravená trať (onpiste)
 • Celodenná trať, prevažne upravená, mäkká trať, ľahký terén (allmountain)
 • Trať aj terén (viac modelov allmountain)
 • Prevažne alebo iba terén (offpiste, freeride)
 • Špeciálne trate (prašan, skialpinizmus, snowparky a rampa, funcarving)

Aký si mám zvoliť rádius?

To je veľmi diskutovaná a v súčasnosti preferovaná téma. Množstvo lyží a výrobcov na trhu vyvoláva široké diskusie. Komerčné lyže pre pohodové a dovolenkové jazdenie majú rádius v rozsahu 10m – 20m. Kratšie, slalomové lyže, sú živšie, rýchlejšie a ich rádius je kratší, 13 m pre krátky oblúk. Lyže s rádiusom 13 m – 16 m sú najrozšírenejšie a najpredávanejšie a používajú sa v nenáročných terénoch pre priamu jazdu, sú výborné ovládateľné. Sú veľmi pokojné a urobíte s nimi väčší oblúk. Všetko je podriadené vašej technike na lyžiach. Ak ste lyžiar, ktorý jazdí na hranách a využíva kratšie či dlhšie oblúky, potom rádius je pre Vás dôležitý. Ak sa po svahu viac šmýkate, rozdiel v oblúkoch až tak dôležitý nie je.

Farba a dizajn?

To sú veci, ktoré sú vyslovene individuálne, tu žiadne pravidlá a poučky neplatia. Zároveň sú mimoriadne dôležité pri výbere lyží, pre väčšinu lyžiarov najdôležitejšie. Všeobecne totiž platí, že na pekných dizajnových lyžiach príťažlivej farby sa vám bude jazdiť vnútorne lepšie a pohodovejšie, ako na lyžiach, ktoré sa vám až tak nepáčia. Pri ženách a deťoch to platí x násobne.

Rozdiel medzi unisex a dámskymi modelmi

Každý výrobca lyží kladie dôraz aj na špecifikáciu lyží pre ženy, deti a mužov. Hlavné rozdiely medzi mužskými a ženskými lyžami sú vo farbe, dizajne, v nižšej hmotnosti, šírke špičky lyží pre ľahšie a väčšie oblúky. Ženské lyže majú navyše ťažisko viazania posunuté viac dopredu, aby sa lyže pohodlnejšie a ľahšie ovládali.

Parametre lyží

Šírka

Užšie lyže sú vhodné na upravené zjazdovky, kde je možné využívať hranenie a oblúky. Širšie lyže naopak využijete v teréne, kde sa nebudete zabárať do snehu. Šírka zjazdových lyží sa pohybuje od 66 mm v strede lyže. Za rozumnú hranicu na tvrdom povrchu môžeme považovať šírku lyží na úrovni 75 mm. Ale problémom nemusia byť ani lyže so šírkou 90 mm.

Dĺžka

 • Slalomové lyže je vhodné vyberať 10 až 20 cm pod výškou postavy (rádius je do 13 m a šírka stredu lyže je 66 - 70 mm)
 • Obračkové lyže je vhodné vyberať 5 až 10 cm pod výškou postavy (rádius je nad 16 m a šírka stredu lyže je 66 - 70 mm)
 • Univerzálne (All-round) lyže je vhodné vyberať 10 az 15 cm pod výškou postavy (rádius je 12 - 16 m a šírka stredu lyže je 68 - 75 mm)
 • All mountain lyže je vhodné vyberať 5 až 10 cm pod výškou postavy (rádius je 14 - 17 m a šírka stredu je  75 - 90 mm)
 • Freeride lyže je vhodné vyberať 5 cm pod výškou až 5 cm nad výškou postavy (rádius je nad 15 m a šírka stredu lyže je 90 - 130 mm)
 • Freestyle lyže je vhodné vyberať 5 až 20 cm pod výškou postavy (rádius je nad 14 m a šírka stredu lyže je 80 - 90 mm)
 • Juniorské lyže je vhodné vyberať 10 až 20 cm pod výškou postavy (rádius je do 13 m a šírka stredu lyže je 60 - 75 mm)
 • Detské lyže je vhodné vyberať do 20 cm pod výškou postavy (rádius je do 10 m a šírka stredu lyže je 60 - 70 mm)

Rádius

Platí jednoduché pravidlo - lyže s kratším rádiusom alebo oblúkom, sú točivejšie, ľahšie sa ovládajú, ale nedržia smer pri priamej jazde. Naopak, lyže s väčším rádiusom držia smer pri priamej jazde, sú menej točivé, ale pokojnejšie pri väčších oblúkoch.

Kategórie lyží

Všetci výrobcovia rozdeľujú lyže do viacerých kategórii, ktoré majú presnú špecifikáciu

Pretekárske lyže

špeciálne lyže, určené na preteky podľa pravidiel Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS. Pre každého lyžiara sú vyrábané špeciálne na mieru a pre bežného lyžiara sú nevhodné. Sú mimoriadne tvrdé, prispôsobené na slalom, obrovský slalom alebo zjazd. V normálnych, klasických obchodoch, alebo na internete (iba ak kradnuté, reklamné, alebo už použité) sa nedajú zohnať. V špecializovaných obchodoch ich ponúkajú iba na objednávku.

Komerčné lyže – public race 

Sú to lyže predávané pre širokú verejnosť. Sú to najrozšírenejšie a najpredávanejšie lyže. Dizajnom sa od pretekárskych lyži nelíšia, iba spracovaním, materiálmi a cenou. Sú mäkšie, ľahko ovládateľné. Šírka stredu lyží public race sa pohybuje v rozsahu 65 mm – 70 mm.

All-round

Sú to lyže určené na upravené zjazdovky a z tejto kategórie si vyberie začiatočník aj skúsený či náročný lyžiar. Najvyššie modely lyží all-roud, sa vlastnosťami podobajú na pretekárske lyže.

All-mountain

Lyže určené na zjazdovky aj do terénu. Voľne preložené, sú to lyže do hôr. Sú širšie a ich rádius je väčší ako 15m. Sú vyrobené zo špičkových materiálov. Aj keď sú širšie, majú veľmi dobrú torznú tuhosť a výborne držia aj na tvrdom povrchu. Najlepšie a najnovšie all-mountain lyže sú vybavené Rockerom (prizdvihnutie špičky lyží, kolíska), pre lepšie vlastnosti a ovládateľnosť v teréne

Freeride

Sú to lyže do ťažkého, extrémneho a horského terénu, ktoré majú šírku v strede väčšiu ako je 100mm. Nové modely sú už vybavené Rockerom. Lyže sú tak v sypkom snehu, prašane, skvele ovládateľné, ale výborne držia aj na tvrdom teréne

Freestyle

Sú to lyže používané na špeciálne upravených terénoch v snowparkoch, alebo na to určených zjazdovkách. Nie sú vhodné na klasické lyžovanie. Majú veľmi pevnú konštrukciu, aby odolali tvrdým dopadom a majú mimoriadne odolné hrany. Ich dizajn je zaujímavý, atraktívny a príťažlivý. Freestylové lyže majú jadro podobné ako je skateboardová doska. Je extrémne odolná, ale pružná

Bigfooty, krátke lyže

Nová móda pre mladých, kde sú lyže bigfoot určené na „vybláznenie“ sa na svahu, ale aj na výuku oblúkov a carvingu. Sú rôzne druhy a rozlišujú sa viazaním, aj jadrom

Detské a juniorské lyže

Väčšina lyží nemá špeciálne konštrukčné prvky, ale sú ľahké, pružné, ovládateľné, aj dizajnovo či farebne príťažlivé. Ich dĺžka by nemala mať výšku dieťaťa, ale mala by byť kratšia aspoň o 20cm, z dôvodu lepšej výuky. Juniorské lyže sa už podobajú seniorským lyžiam, majú podobnú konštrukciu (drevené jadro s vystužením). Ich dĺžka môže byť rovnaká ako je veľkosť ich majiteľa. Pri výške 140cm sú ideálne lyže s dĺžkou 130cm, ale môžu byť aj kratšie

Čo je to Rocker a Camber?

Ako vyzerajú klasické lyže z profilu? Keď pár lyží postavíte sklznicou proti sebe lyže sa dotýkajú na špičke a päte, avšak v strede pod viazaním sa lyže nedotýkajú, je tam medzera, klenba. Táto klenba je dôsledkom klasickej konštrukcie lyže systémom predpätia (väčšina lyží). Lyža s Rockerom (kolíska, negatívna, alebo obrátená klenba) je konštruovaná tak, že lyže sa pod viazaním dotýkajú a smerom k špičke a päte sú pridvihnuté. 

Predpätie lyže pomáha efektívne rozložiť váhu lyžiara zo stredu od viazania na špičku a pätu lyže, čím sa docieli, že väčšia časť hrany je v oblúku (náklone) pri lyžovaní v kontakte so zjazdovkou (hovorí sa o „kontaktnej hrane“). Väčšia kontaktná hrana znamená lepšiu stabilitu, najmä na upravených a zľadovatelých zjazdovkách. Predpätie tiež dodáva lyžiam pružnosť a je takmer nutným predpokladom ak chcete jazdiť carving. 

Rocker


Použitie


Prašan. Lyže dobre plávajú v prašane a nezabárajú sa do snehu vďaka miernemu zdvihnutiu špičky lyže.

Výhody

Malá, aktívna dĺžka lyže zjednodušuje nasadenie oblúka.

Nevýhody

Lyža je na zjazdovke nestabilná, najmä pri priamom zjazde a nižších rýchlostiach

Camber


Použitie


Zjazdovka. Lyže dobre držia stopu v oblúku vďaka kontaktu celej hrany lyže so snehom. Umožňujú carvingový efekt.

Výhody

Dlhá aktívna hrana si drží prirodzený oblúk podľa vykrojenia lyže.

Nevýhody

Špičky sa v prašane zabárajú, jazda je náročnejšia na lyžiarske schopnosti.

Tím Najsport.sk