7 tipov pre efektívny bežecký tréning
19.05.2023

7 tipov pre efektívny bežecký tréning

Bežecký tréning môže byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť fyzickú kondíciu, posilniť svaly a zlepšiť celkové zdravie. Ak chcete dosiahnuť maximálne výsledky z vašich bežeckých tréningov, nasleduje sedem tipov pre efektívny bežecký tréning. S výberom vhodného vybavenia na beh vám radi a odborne poradíme v predajniach Najšport alebo online v našom e-shope.

1. Začnite pomaly a postupne zvyšujte intenzitu
2. Zahrňte do svojho tréningu intervalový tréning
3. Pravidelne cvičte techniku behu
4. Zahrňte do svojho tréningu posilňovacie cvičenia
5. Nezanedbávajte odpočinok a regeneráciu
6. Noste správnu bežeckú obuv
7. Stanovte si ciele a sledujte svoj pokrok v behu

1. Začnite pomaly a postupne zvyšujte intenzitu

Ak začínate s bežeckým tréningom, nezačínajte hneď s intenzívnymi tréningovými plánmi. Začnite pomaly a postupne zvyšujte svoju intenzitu a dĺžku tréningov. Je dôležité dať svojmu telu čas na adaptáciu na novú aktivitu a zabrániť zraneniam.

Začnite pomaly a postupne zvyšujte intenzitu behu

2. Zahrňte do svojho tréningu intervalový tréning

Intervalový tréning, ktorý zahŕňa striedanie intenzívnych a menej intenzívnych úsekov, môže byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť svoju kondíciu a vytrvalosť. Začnite s krátkymi intervalmi a postupne zvyšujte dĺžku a intenzitu.

Zahrňte do svojho tréningu intervalový tréning

3. Pravidelne cvičte techniku behu

Technika behu môže mať veľký vplyv na vaše výkony a zdravie. Pravidelné cvičenie techniky behu môže pomôcť zlepšiť vašu efektivitu, rýchlosť a zabrániť zraneniam. Navštívte trénera alebo sa pozrite na online videá, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť vašu techniku. Prečo je dôležité pravidelne cvičiť techniku behu a ako to môže zlepšiť váš bežecký výkon?

 • Zlepšenie efektivity behu - Správna technika behu môže zlepšiť vašu efektivitu behu. Keď správne beháte, využívate viac svalov a súčasne šetríte energiu, čo vám umožní bežať rýchlejšie a ďalej s menšou námahou.
 • Znižuje riziko zranenia - Správna technika behu môže tiež pomôcť znižovať riziko zranenia. Pri nevhodnej technike behu môže dôjsť k preťaženiu svalov, šliach a kĺbov, čo môže viesť k zraneniam.
 • Zlepšuje postoj - Cvičenie techniky behu môže tiež pomôcť zlepšiť váš postoj a stabilitu. Správny postoj počas behu znižuje napätie na vaše svaly a zlepšuje krvný obeh, čo môže pomôcť predchádzať zraneniam a umožniť vám bežať ďalej a rýchlejšie.
 • Zvyšuje výkon - Správna technika behu môže tiež zvyšovať váš bežecký výkon. Keď správne beháte, zlepšujete koordináciu svojich pohybov a súčasne lepšie využívate svoju energiu. To vám umožní bežať rýchlejšie a ďalej.

Pri cvičení techniky behu je dôležité začať pomaly a postupne zvyšovať tempo a náročnosť cvičení. Ak sa chcete naučiť správnu techniku behu, môžete sa obrátiť na odborníka na beh alebo trénera, ktorí vám môžu poskytnúť odborné rady a podporu. Ďalším spôsobom, ako si zlepšiť techniku behu, je sledovať videá na internete, čítať knihy alebo si pozerať návody. Ak sa budete pravidelne venovať cvičeniu techniky behu, uvidíte zlepšenie svojho bežeckého výkonu a zároveň znižujete riziko zranenia.

Pravidelne cvičte techniku behu

4. Zahrňte do svojho tréningu posilňovacie cvičenia

Posilňovacie cvičenia môžu pomôcť zlepšiť svalovú silu a zlepšiť vašu výkonnosť pri behu. Zahrňte cvičenia, ktoré zamerané na silu nohy, zápästia a jadra. Pravidelné posilňovanie svalov je dôležitou súčasťou bežeckého tréningu. Silné svaly pomáhajú zlepšiť výkonnosť a vytrvalosť, znižujú riziko zranenia a pomáhajú udržiavať správnu techniku behu. Tu sú niektoré posilňovacie cvičenia, ktoré môžete zahrnúť do svojho bežeckého tréningu:

 • Drep - Drep je vynikajúce cvičenie na posilnenie svalov dolnej časti tela vrátane svalov nohy, zadku a stehna. Drep môžete vykonávať s vlastnou váhou tela alebo s dodatočnou závažou, ako sú činky alebo kettlebell.
 • Výpady - Výpady sú ďalším skvelým cvičením na posilnenie svalov dolnej časti tela. Výpady pomáhajú posilňovať svaly nohy a zadku. Môžete ich robiť s vlastnou váhou tela alebo s dodatočnou závažou.
 • Plank - Plank je vynikajúce cvičenie na posilnenie svalov jadra, ktoré sú dôležité pre udržanie správnej postavy a techniky behu. Plank môžete vykonávať v rôznych variáciách, ako sú napríklad bočný plank alebo plank s kolenami na zemi.
 • Burpee - Burpee je celoteloové cvičenie, ktoré pomáha posilňovať svaly celého tela, zvyšuje výkonnosť a zlepšuje vytrvalosť. Burpee sa skladá z kombinácie drepov, výskokov a kĺbových cvičení.
 • Kľuky - Kľuky sú skvelým cvičením na posilnenie svalov ramien, hrudníka a jadra. Kľuky môžete vykonávať v rôznych variantoch, ako sú napríklad klasické kľuky, diamantové kľuky alebo kľuky s posilňovaním ramien.
 • Jumping jacks - Jumping jacks sú vynikajúce cvičenie na zahriatie pred bežeckým tréningom a pomáhajú posilňovať svaly celého tela. Jumping jacks sa skladajú z výskoku s rozkrokom a následného návratu do východiskovej polohy.
 • Švihadlo - Švihadlo je skvelým cvičením na zlepšenie vytrvalosti a koordinácie pohybov.

Zahrňte do svojho tréningu posilňovacie cvičenia

5. Nezanedbávajte odpočinok a regeneráciu

Odpočinok je rovnako dôležitý ako tréning. Dajte svojmu telu dostatok času na regeneráciu a obnovu po náročnom tréningu. Zahrňte do svojho tréningu dni odpočinku, ktoré vám umožnia regenerovať sa a zlepšiť svoje výkonnosti. Tu je niekoľko tipov, ako sa regenerovať a odpočívať po bežeckom tréningu do troch odrážok:

 • Roztiahnite sa - Rozťahovacie cvičenia sú dôležité pre uvoľnenie svalov a zlepšenie prietoku krvi. Je dôležité venovať dostatočný čas roztiahnutiu sa pred a po behu. Roztiahnutie môže pomôcť minimalizovať zranenia a bolesti svalov.
 • Pijte dostatok vody -Počas behu strácame veľa tekutín, preto je dôležité nahradiť stratenú tekutinu pitím dostatku vody po tréningu. Voda pomáha udržiavať správnu hydratáciu svalov a tkanív, čo pomáha v regenerácii.
 • Masáže a foam rolling - Masáže a foam rolling sú skvelým spôsobom na uvoľnenie napätia v svaloch a zlepšenie krvného obehu. Masáže môžete zahrnúť do svojho regeneračného programu, aby sa vaše svaly rýchlejšie regenerovali.
 • Spaľovanie tukov - Po behu je dôležité, aby ste zvládli spaľovanie tukov. To môže pomôcť vašim svalom pri regenerácii a zlepšení vašej výkonnosti. Zahrnutie niekoľkých cvičení, ako sú napríklad joga, Pilates, plávanie alebo bicyklovanie, môže pomôcť zlepšiť vašu fyziologickú regeneráciu.
 • Dostatočný spánok - Dostatok spánku je nevyhnutný pre regeneráciu a zlepšenie fyziologickej obnovy po tréningu. Snažte sa spať dostatočne dlho a zabezpečiť si kvalitný spánok.
 • Strava - Strava zohráva dôležitú úlohu pri regenerácii svalov a celkovom zlepšení výkonnosti. Zahrnutie dostatočného množstva bielkovín, zeleniny a ovocia do svojej stravy môže pomôcť zlepšiť regeneráciu a zlepšiť výkonnos.
 • Aktívny oddych - Po intenzívnom tréningu je dôležité mať dostatok aktívneho oddychu. Môžete sa vybrať na prechádzku, čítať knihu alebo si pozrieť obľúbený film.

Nezanedbávajte odpočinok a regeneráciu

6. Noste správnu bežeckú obuv

Nosenie správnej bežeckej obuvi môže byť kľúčom k zabráneniu zraneniam a zlepšeniu vašich výkonov. Prečo je teda dôležité nosiť správnu obuv počas bežeckého tréningu?

 • Podpora a pohodlie - Správna bežecká obuv poskytuje podporu a pohodlie pre vaše nohy, čím znižuje riziko zranení. Bežecká obuv by mala mať dostatočnú podrážku, ktorá absorbuje nárazy pri behu, a mala by byť dostatočne pohodlná, aby sa zabránilo pocitu nepríjemnosti alebo bolesti počas behu.
 • Znižuje riziko zranenia - Nosíte správnu bežeckú obuv pomáha zabrániť rôznym druhom zranení. Napríklad, ak máte ploché nohy, mali by ste hľadať bežeckú obuv, ktorá poskytuje dostatočnú oporu pre vaše nohy. Na druhej strane, ak máte vysoký zemný odraz, mali by ste hľadať obuv, ktorá má vysokú absorpciu nárazov.
 • Zlepšuje výkon - Správna bežecká obuv môže pomôcť zlepšiť váš výkon pri behu. To sa deje vďaka tomu, že vaše nohy sú lepšie podopreté a vy tak môžete bežať rýchlejšie a dlhšie.
 • Pomáha udržiavať správnu techniku behu - Nosíte bežeckú obuv, ktorá sa hodí pre vašu nohu, pomáha udržiavať správnu techniku behu. Ak máte nevhodnú obuv, môžete získavať zlé návyky pri behu, ktoré môžu viesť k zraneniam.

Je dôležité nájsť bežeckú obuv, ktorá vyhovuje vašim potrebám a predchádza zraneniam. Bežci by mali zvážiť svoj štýl behu, tvar nohy a typ povrchu, na ktorom plánujú bežať. Ak nie ste si istí, aká obuv by bola pre vás najvhodnejšia, môžete sa poradiť so špecialistom alebo trénerom, ktorý vám môže odporučiť vhodnú bežeckú obuv pre vaše potreby.

Noste správnu bežeckú obuv

7. Stanovte si ciele a sledujte svoj pokrok v behu

Stanovenie si cieľov môže byť motivujúce a pomôže vám udržať sa na trati, keď sa cítite otrávení alebo frustrovaní. Sledujte svoj pokrok, zapisujte si svoje tréningy a výkony a porovnávajte ich s predchádzajúcimi. To vám pomôže vidieť zlepšenie a motivovať sa na ďalšie tréningy.

Stanovte si ciele a sledujte svoj pokrok v behu

Sú to všetko skvelé tipy, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť maximálne výsledky z vašich bežeckých tréningov. Pamätajte si, že je dôležité mať trpezlivosť a konzistentnosť pri tréningu, aby ste dosiahli svoje ciele a zlepšili svoju fyzickú kondíciu a zdravie.

Páčil sa vám článok? Prečítajte si aj ďalšie podobné blogy:

Tím Najšport