Skialpové mačky

Mačky na skialp môžu byť upevnené na lyžiarky, keď sa jedná o nevyhovujúci terén pre výstup či jazdu alebo skialpinistické mačky na skialpové viazanie, tzv. haršajzne. V našej ponuke nájdete svetové značky ako Atomic, Dynafit, Fisher a iné. Ak by ste mali otázky alebo potrebovali poradiť, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0919 066 704 alebo nám zanechajte e-mail na info@najsport.sk.

Skialpové mačky

Ako sme spomínali, poznáme dva typy skialpových mačiek. Jedny sa upevňujú na lyžiarky a druhé na skialpinistické viazanie (haršajzny). Takéto mačky sú veľmi praktické a ak máte v pláne skúsiť traverzy, postarajú sa o to, aby vám neskĺzli. Odporúčame nosiť mačky na skialp v batohu, keďže súčasné mačky nie sú ťažké váhy a náročné na uskladnenie. Najľahšie mačky na skialp vážia iba 294 g. Zo skúsenosti zväčša výrobcovia viazaní ponúkajú aj originálne mačky, keďže každý výrobca používa iný systém montovania. Pripravili sme si pre vás podrobný článok v ktorom sa venujeme problematike výberu turistických a horolezeckých mačiek - ako si vybrať turistické a horolezecké mačky.

Mačky na skialp musia vydržať náročné využívanie a musia poskytnúť maximálnu spoľahlivosť a istotu, najmä počas pretekov, pretože skialpové mačky sú povinné vo výbave skialpinistu. Ak by vás zaujímalo ako si vybrať správnu veľkosť mačiek, nie je to nič náročné. Treba sa riadiť podľa šírky lyže pod stredom. No niektorí výrobcovia, napríklad Dynafit, vyrába skialpové mačky s univerzálnymi veľkosťami (na viacero šírok lyže). Terén, v ktorom je možné využívať skialpinistické mačky, je rôzny okrem kameňov, ktoré by ich mohli značne poškodiť či dokonca znefunkčniť.